1000 guineas 2021Den poté, co favorizovaní zástupci ballydoylské centrály nebyli v 2000 Guineas vůbec vidět, si trenér koní nejmocnějšího majitelsko-chovatelského uskupení na světě spravil chuť v druhé anglické klasice Qipco 1000 Guineas (Gr.1, 3 kl., 1600 m, 375.000 €).

 
I do ní sedlal trenér, který dosud připravil šest vítězek slavného dostihu včetně klisen úspěšných v posledních dvou ročnících, favoritku. Tou byla dosud jen jednou startující Santa Barbara (Camelot), zářijová vítězka maiden z Curragh, která odskakovala v kurzu 5:2. Ryan Moore v jejím sedle klisnu držel blízko čela na čtvrtém místě, ale zhruba 400 metrů před cílem, když ji posunul na úroveň do té doby vedoucích klisen, se vedle něj zjevila v kurzu 10:1 odskakující stájová družka MOTHER EARTH (Zoffany) s Frankie Dettorim, převzala vedení a jistě o délku zvítězila. Santa Barbara na pásce těsně přišla o druhé i třetí místo, když ji o krk a nos porazily Saffron Beach (New Bay) a Fev Rover (Gutaifan) a skončila čtvrtá.   

Nepřehlédněte: Kentucky Derby vyhrál Medina Spirit, Bob Baffert slavil rekordní sedmé vítězství

Mother Earth, pro niž byl klasický dostih sezónním debutem, absolovala jako dvouletá 8 startů, z nichž sice zaznamenala jediné vítězství, ale to získala v Gr.3 Fillies' Sprint Stakes a sezónu zakončila druhým místem v Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr.1) v Keenelandu. Klisna, zakoupená Coolmorem za 150.000 € na Goffs Orby Sale,  je dcerou listed vítězky a Gr.3 Many Colours (Green Desert), které se na blacktype scéně prosadila i jako matka díky vítězce Premio Dormello (Gr.2) Night Colours (Night of Thunder). Otec Zoffany (Dansili) patřil k předním coolmorským plemeníkům, letos v lednu byl však v pouhých 13 letech kvůli onemocnění jater uspán.
Rodokmen klisny je postaven na spojení dvou nejúspěšnějších větší Danzigovy liie Danehill a Green Desert, vytrvalejší geny vnáší do rodokmenu bába First of Many, dcera Darshaana z matky po Sadler's Wells. (miv)   
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net