Pegasus world cup 2017Jen pár dní poté, co byl oficiálně vyhlášen nejlepším koněm této planety, potvrdil svou čtyřletý Arrogate (Unbridled's Song) svou dominanci suverénním vítězstvím v prvním ročníku Pegasus World Cup Invitational Stakes (Gr.1, 4+, 1800 m), nejlépe dotovaném dostihu planety o rovných 12 miliónů dolarů.

Měl to být dostih dvou koní. Ač se na start úvodního ročníku Pegasus World Cupu, dostihu se specifickou formou finančního zajištění (viz starší zpráva) postavil maximální počet 12 startujících, před startem se skloňovala prakticky jen dvě jména - California Chrome (Lucky Pulpit) a Arrogate (Unbridled's Song). První ověnčený čerstvým titulem Koně roku nastupoval se šancí stát se prvním koněm historie, který překoná hranici 20 miliónů dolarů výher, druhý, handicapery oceněný nejlepším koněm planety, který California Chrome porazil při zatím jediném setkání těchto dvou titánů v Breeders' Cup Classic.

Los byl milostivější pro Arrogate, který startoval z prvního boxu, zatímco na California Chrome zbyl box nejvyšší - 12. Po startu jej Victor Espinoza razantním vyjetím posunul z vnějšího boxu blízko k čelu na úroveň Arrogate, který do dostihu nakonec odskakoval jako favorit. Vedl Noble Bird (Birdstone) před Neolithic (Harlan's Holiday), za ním již cválali hlava-hlava oba favorité. V posledním oblouku Mike Smith v sedle Arrogate posunul svého partnera k čelu, California Chrome překvapivě nebyl schopen s ním držet krok a začal se propadat. Do cílové rovinky už Arrogate vbíhal s náskokem, který do cíle narostl na 4 3/4 délky, California Chrome nechal Espinoza být a do cíle přišel devátý. Druhé místo za suverénním Arrogate získal vítěz Woodward Stakes Shaman Ghost (Ghostzapper), třetí přišel dosud jen Gr.3 umístěný Neolithic (Harlan's Holiday) a čtvrtý předloňský vítěz Travers Stakes Keen Ice (Curlin).

California Chrome se s kariérou rozloučil nejhorším výsledkem, jakého kdy dosáhl, ale ač bezprostředně po dostihu neměl trenér Art Sherman pro jeho zklamání vysvětlení, později spekuloval, že důvodem problémů mohlo být určité množství tekutiny v pravém koleni. "Může to být čip," dodal.

Vítězný Arrogate, kterého Juddmonte Farms koupil jako ročka na Keeneland September Yearling Sale za 560 tisíc dolarů, a který bude jednou silnou posilou jeho amerického týmu plemeníků, získal po triumfu v Travers Stakes a Breeders's Cup Classic třetí Gr.1 triumf díky němuž, respektive 7 miliónům dolarů určeným pro vítěze, se suma jeho výher ze 7 dosavadních startů (mimo třetího místa v debutu všechny vyhrál) přehoupla o 84,6 tisíce dolarů přes jedenáctimiliónou hranici. (miv)