vertex futurity 22Ač za nejvýznamnější britský dostih dvouletých jsou považovány Dewhurst Stakes (Gr.1) na 1400 metrů, ante-post favorité příštího Derby častěji vycházejí z vítězů mílových Vertem Futurity (Gr.1), dlouhá léta konané pod názvem Racing Post Trophy.

 
Už před sobotním startem tohoto dostihu měla většina ostrovních sázkových kanceláří jako předběžného favorita Epsom derby tmavého hnědáka ze stáje Aidana O'Briena Auguste Rodin (Deep Impact), a to díky jeho výkonu v zářijových Juvenile Stakes (Gr.2) v Leopardstownu. V Doncasteru nastupoval v roli favorita a své příznivce rozhodně nezklamal, ač hluboká dráha mu podle trenérových slov vůbec nesvědčila. V dostihu na přímé dráze, v němž se krátce po startu pole rozdělilo na dvě skupiny a on uzavíral tříčlennou skupinu u vzdálenější bariéry, nenašel výraznějšího soupeře a pod Ryanem Moorem skvělým stylem zvítězil lehce o 3 1/2 délky před Epictetusem (Kingman) a Holloway Boy (Ulysses).

Pro O'Briena to bylo již 11. rekordní vítězství v dostihu, který poprvé vyhrál v roce 1197 se Saratoga Springs (El Gran Senor) a naposledy loni zásluhou Luxembourga, Camelotova (Montjeu) syna, který dost ovládl, taktéž v O'Brienově péči, před 11 lety.

Vlastní odchovanec Coolmoru Auguste Rodin má pro úspěch v klasických dostizích následující sezóny nejen slibnou třídu, ale disponuje i excelentním rodokmenem. Otce Deep Impacta (Sunday Silence), mnohonásobného šampióna japonských plemeníků a otce 190 blacktype vítězů, není třeba blíže představovat. Jeho předčasný odchod nebyl ztrátou jen pro japonský chov, ale i pro Coolmore, který jej rád využíval pro své elitní klisny, zvláště Galileovy dcery, a z takového spojení už vytěžil současného plemeníka Saxon Warriora, který tento dostih vyhrál před 5 lety.
Matka Rhododendron (Galileo) vyhrála Gr.1 dostih ve dvou, třech i čtyřech letech a doběhla druhá v 1000 Guineas, Epsom Oaks i Breeders' Cup Filly & Mare Turf. Bába Halfway to Heaven (Pivotal) vyhrála tři Gr.1 dostihy včetně Irish 1000 Guineas a v chovu dala mj. skvělou Magical (Galileo), osminásobnou Gr.1 vítězku. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net