logo bc2016Po čtveřici pátečních dostihů v sobotu pokračoval letošní Breeders' Cup 9 dostihy, který před druhou hodinou ranní našeho času vyvrcholil Breeders' Cup Classic, v němž se měl naposledy na dráze ukázat aktuálně nejlépe hodnocený plnokrevník světa California Chrome. Úvodní den nepřinesl žádné vítězství evropským zástupcům, druhý den byl bohatší, do Evropy putují dvě vítězství.

Úvod dnes obstaraly dvouleté klisny v Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1, 2 kl., 1770 m písek, 2,000.000 $) v nichž se nečekaně prosadila druhá největší outsiderka (30:1) CHAMPAGNE ROOM (Broken Vow) s Mario Gutierrezem. Ta se celý dostih držela na druhém místě za vedoucí Noted and Quoted, v oblouku před cílovou rovinkou zaútočila na vedoucí klisnu, na začátku cílové rovinky přešla do vedení, které s jistotou uhájila před dotahující Valadorna (Curlin). Třetí skončila favorizovaná American Gal (Concord Point), v předešlých dvou startech neporažená, která hodně ztratila v prvním oblouku, který špatně vytočila.

První evropský triumf se zrodil v Breeders' Cup Filly and Mare Turf (Gr.1, 3+ kl., 2000 m, tráva, 2,000.000 $) zásluhou tříleté QUEEN'S TRUST (Dansili) trenéra Michaela Stouta, v jejímž sedle byl Frankie Dettori. Odchovankyně Cheveley Park Stud, běhající v jeho barvách, přišla v cílové rovině zvenčí s famózním finišem, kterým míjela jednu soupeřku za druhou a na cílové pásce těsně zdolala domácí favoritku Lady Eli (Divine Park). Třetí skončila Avenge (War Front), která většinu dostihu diktovala tempo a pro čtvrté si finišem přišla druhá favoritka dostihu Seventh Heaven (Galileo) s Ryanem Moorem. Pro Cheveley Park Stud to bylo první vítězství na Breeders' Cupu.
Druhá z letošních Nassau Stakes (Gr.1) Queen's Trust je dcerou Gr.3 vítězky Queen's Best (King's Best), vnučky Lucayan Princess (High Line), vynikající matky a zakladatelky úspěšné rodiny, která dala mj. i předloňskou dvojnásobnou francouzskou klasickou vítězku Avenir Cetrain (Le Havre).

Po startu Breeders' Cup Sprint (Gr.1, 3+, 1200 m písek, 1,500.000 $) šel ostře do čela v posledních 4 startech neporažený Drefong (Gio Ponti) sledovaný favorizovaným Masochistic (Sough After) a tito dva si udělali dostih pro sebe. Hlava-hlava s náskokem před ostatními absolvovali podstatnou část dostihu, v cílové rovince se ukázal silnějším svěřenec Boba Bafferta DREFONG s Martinem Garciou, Masochistic jen tak tak uhájil druhé místo před silně finišujícím Mind Your Biscuits (Posse). Vítězný Drefong, jehož dosud největším úspěchem bylo vítězství v King's Bishop Stakes (Gr.1), je synem plemeníka Gio Ponti (Tale of The Cat), který před sedmi lety finišoval druhý v Breeders' Cup Classic a před šesti obsadil stejné místo v Breeders' Cup Mile.

Stylem start-cíl získal Breeders' Cup Turf Sprint (Gr.1, 3+, 1300 m tráva, 1,000.000 $) favorizovaný irský odchovanec v amerických službách osmiletý valach OBVIOUSLY (Choisir) s Flavienem Pratem v sedle, který těsně uhájil vítězství před čtyřletým Om (Munnings), který točil do roviny na posledním místě, ale v cílové rovince předvedl pod Gary Stevensem úžasný finiš. Třetí místo patřilo Pure Sensation (Zensational). Největší evropská naděje - druhý favorit dostihu Washington DC, sice získal několik metrů díky pozici na bariéře při točení do cílové rovinky, ale v závěru získanou pozici neudržel a propadl se. Pro Obviously, který již v roce 2012 finišoval třetí v Breeders' Cup Mile, to bylo třetí Gr.1 vítězství.

V Breeders' Cup Juvenile (Gr.1, 2 hř+val., 1770 m písek, 2,000.000 $) se naopak favorit odešel poražen, byť mu k vítězství chybělo jen málo. Taktovky se po startu chopil Syndergaard (Majesticperfection) s Johnem Velazquezem, sledovaný druhým favoritem dostihu Classic Empire (Pioneerof the Nile), v jehož sedle byl Julien Leparoux. Ten v oblouku před cílovou rovinkou na svého partnera zatlačil a ten vbíhal do cílové rovinky v čele, záhy se mu ale objevil silnější soupeř v podobě favorizovaného Not This Time (Giant's Causeway). Jeho finiš byl sice v závěru důraznější, ale do cíle už stihl jen snížit náskok CLASSIC EMPIRE a skončil druhý.
Vítěz Breeders' Futurity (Gr.1) Classic Empire je synem vítěze Santa Anita Derby (Gr.1) a druhého z Kentucky Derby (Gr.1) Pioneerof the Nile, jeho prabába Forever Waving (Hoist the Flag) je prabábou vítěze Nagrody Syreny (L) a u nás v několika jedničkách umístěného Just Fly (Fly To The Stars).

Breeders' Cup Turf (Gr.1, 3+, 2400 m tráva, 4,000.000 $) bývá evropskou záležitostí a i letošní vítěz přiletěl na dostih přes oceán. Triumf si ale neodnesla loňská vítězka a premiantka letošního Arcu Found, nýbrž její stájový druh HIGHLAND REEL (Galileo), skvěle odjetý Seamie Heffernanem. Ten se hned po startu z vnějšího boxu posunul do čela, nejprve s dvoudélkovým náskokem, který však na protilehlé rovině začal zvyšovat. V oblouku před cílovou rovinkou už měl náskok 8 délek, a ač se jej záhy jal stíhat favorizovaný Flintshire (Dansili) s Javierem Castellanem, ohrozit ho již nedokázal. Třetí přišla finišem Found (Galileo), který do rovinky točila na bariéře v druhé polovině pole. Neztratil se ani Ulysses (Galileo), který s Dettorim finišoval čtvrtý.
Highland Reel, další úspěšný produkt spojení Galilea s Danehillovou dcerou, má za sebou skvělou sezónu, během níž získal i největší ostrovní dostih na 2400 metrů King George VI and Queen Elizabeth Stakes a doběhl za Found druhý v Prix de l'Arc de Triomphe.

Loni nijak výjimečná FINEST CITY (City Zip) se letos jako čtyřletá propracovala mezi americkou elitu vítězstvím v Gr.2 Great Lady M Stakes či třetím místem v Gr.1 Vanity Mile. Vrchol kariéry ale přišel dnes, kdy navzdory kurzu 9:1, který ji pasoval na konec tabule, ovládla Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (Gr.1, 3+ kl., 1400 m písek, 1,000.000 $) před loňskou vítězkou Wavell Avenue (Harlington) a Paulassilverlining (Ghostzapper). V sedle vítězky, připravované Ianem Kriljacem, byl Mike Smith.

Limato a Alice Springs, první a čtvrtý favorit, byli hlavními evropskými nadějem v Breeders' Cup Mile (Gr.1, 3+, 1600 m tráva, 2,000.000 $), ale stejně jako loni dostih zůstal doma a to zásluhou pětiletého TOURIST (Tiznow) s Joelem Rosariem, který dobře vytočil poslední oblouk a v cílové rovince uhájil prvenství před zvenčí silně finišující loňskou vítězkou Tepin (Bernstein), pro kterou přišel cíl příliš brzo. Třetí místo získal Midnight Storm (Pioneerof the Nile).

Dokáže stoupající hvězda tříletého Arrogate (Unbridled's Song) zastínit i letos tak suverénního pětiletého California Chrome (Lucky Pulpit)? To byla otázka, která před letošním Breeders' Cup Classic (Gr.1, 3+, 2000 m písek, 6,000.000 $) zněla zřejmě nejčastěji. Dostih ukázal, že tito dva byli opravdu hlavními aktéry šestimiliónového dostihu, když v závěru odešli od soupeřů a svedli spolu souboj o to, kdo je nejlepším koněm Ameriky. California Chrome šel jako obvykle hned po startu do čela sledován Melatoninem, Arrogate a Frosted. V oblouku před cílovou rovinkou ještě s plnýma rukama Victora Espinozy měl před soupeři náskok, který se ale rychle snažil zlikvidoval rekordman v počtu breederscupových vítězství Mike Smith s ARROGATE. To se mu záhy podařilo a v cílové rovince nakonec dokázal favorizovaného California Chrome o půl délky zdolat. Třetí se ztrátou 10 3/4 délky přišel Keen Ice (Curlin).
Vítěz, trénovaný Bobem Baffertem, který připravil i loňského vítěze American Pharoah a předloňského Bayerna, je synem listed vítězky a Gr.3 umístěné Bubbler (Distorted Humor). Odchovanec Clearsky Farm je synem listed vítězky a Gr.3 umístěné Bubbler (Distorted Humor) a Khalid Abdullah jej zakoupil jako ročka za 560.000 dolarů. (miv)