bccilfotoKalifornská Santa Anita letos hostí další ročník Breeders' Cupu, neoficiálního mistrovství světa plnokrevníků. Úvodní den byly na programu 4 dostihy, zařazené do Breeders' Cupu, kterým obstarala předehru pětice dostihů včetně tří kategorie blacktype, mezi nimi i Gr.2 Marathon Stakes, který byl ještě před dvěma lety součástí Breeders' Cupu.

Úvodním dostihem Breeders' Cupu byl Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1, 2, 1600 mT, 1,000.000 $), jeden z dostihů, který nepatřil k původním sedmi dostihům, ale byl přidán do programu až později. Travnatý povrch dává šanci evropským uchazečům, loni v něm skvělým výkonem triumfoval Hit It A Bomb (War Front) irského trenéra Aidana O'Briena s Ryanem Moorem. O'Brien letos poslal na start dvojici svěřenenců a nebyl daleko od vítězství, nicméně tentokrát zůstal dostih doma. Třetí favorit (7,5:1) dostihu Oscar Performarce, syn nejúspěšnějšího "trávového" plemeníka v americkém chovu Kitten's Joy (El Prado), se od začátku držel blízko čela na druhém místě, v oblouku před cílovou rovinkou zaútočil na vodícího Wellabled, v cílové rovince snadno přešel do vedení a ač O'Brienova druhá šance Lancaster Bomber (War Front) přišel s pěkným závěrem, stejně jako favorizovaný Good Samaritain (Harlan's Holiday), vítěze ohrozit nemohli. OSCAR PERFORMANCE, vítěz Gr.3 Pilgrim Stakes, je trénován Brianem Lynchem a v jeho sedle byl Jose Ortiz.

Horkým favoritem (1,6:1) Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1, 3+, 1600 m, 1,000.000 $) byl loňský vítěz Santa Anita Derby (Gr.1) a třetí z Kentucky Derby (Gr.1) Dortmund (Boundary). Ten také po startu využil výhodného čísla a mířil na čelo, ovšem už v oblouku přes něj přešel třetí favorit Runhappy (Super Saver), který se jal diktovat tempo. Dortmund se držel na druhém místě, ale už na začátku druhého a posledního oblouku se posunul do čela, sledován Gun Runnerem (Candy Ride) druhým favoritem dostihu. Ten se na začátku cílové rovinky dostal před Dortmunda, ale oba bojující spolufavority záhy smetl skvělým finišem zvenčí jdoucí TAMARKUZ (Speightstown) s Mikem Smithem v sedle. Druhé peníze za svěřencem Kiarana McLaughlina získal Gun Runner, Dortmund v závěru přišel i o třetí příčku zásluhou po bariéře jdoucího outsidera Accelerate (Lookin At Lucky).

Další šancí Evropanů na první letošní zásah byl druhý dostih pro dvouleté na trávě Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1, 2 kl., 1600 m, 1,000.000 $), do kterého opět poslal dva koně včetně favorizované Roly Poly (War Front) Aidan O'Brien a poprvé se v roli trenéra prezentoval na Breeders' Cupu i jeho syn Joseph, připravující vítězku Moyglare Stud Stakes (Gr.1) Intricately (Fastnet Rock). Ale ani tentokrát se evropským zástupcům vyhrát nepodařilo a i druhý dostih na trávě se stal kořistí vnuka, respektive vnučky Sadler's Wellsova syna El Prada. Po Kitten's Joy se tentokrát jako otec prosadil Medaglia d'Oro, otec vítězky Miss Grillo Stakes (Gr.3) NEW MONEY HONEY. Po třetí startující svěřenkyně trenéra Chada Browna odskakovala pod Javierem Castellanem jako pátá favoritka, do rovinky točila na čtvrtém místě, kde finišem překonala své soupeřky v čele s Coasted (Tizway) a Cavale Doree (Sunday Break). Favoritka Roly Poly, která se držela na druhém-třetím místě za dostih s náskokem až 6 délek vodící a nakonec čtvrté v cíli Lull, skončila hluboko v poli poražených.

Vrchol úvodního dne Breeders' Cup Distaff Stakes (Gr.1, 3+kl., 1800 m, 2,000.000 $) měl na startu největší hvězdu mezi klisnami v USA, tříletou dosud neporaženou Songbird (Medaglia d'Oro). Tu sice čekalo vůbec první střetnutí se staršími, ale kurz 4:5 napovídal, že i v konkurenci ostřílené Beholder (Henny Hughes), které tento dostih vyhrála už před třemi lety, či loni druhé Stellar Wind (Curlin) jí sázející mocně věřili. Songbird, v jejímž sedle byl jako vždy Mike Smith, se také hned po startu chopila vedení, sledovaná I'm a Chatterbox, Beholder byla zvenčí čtvrtá. Před posledním obloukem začaly I'm a Chatterbox a Beholder zkracovat dvoudélkový náskok favoritky, ale zatímco I'm a Chatterbox na jeho konci odpadla z boje o vedení, Beholder se dostala na úroveň Songbird a tyto dvě pak spolu svedly nádherný souboj, na jehož konci se, byť jen velmi těsně o nos, mohla z vítězství radovat BEHOLDER s Gary Stevensem. Svěřenkyně Richarda Mandelly získala již 11. Gr.1 vítězství a po triumfu v Breeders' Cup Juvenile v roce 2012 a tomto dostihu o rok později vyhrála po třetí v některém z dostihů Breeders' Cupu. Třetí skončila Forever Unbridled (Unbridled's Song). (miv)