BC logo 2021Krátce před 23 hodinou středoevropského času začal v pátek na závodišti Del Mar letošní Breeders' Cup. Mítink, jenž se letos honosí nejpočetnější účastí zahraničních koní za celou dobu své existence, která se začala psát už v roce 1984, je v pátek věnován dvouletým koním a nabídne pět dostihů, ve kterých se rozdělí přibližně 7 miliónů amerických dolarů. Stejně jako v předchozích letech i letos Vám z něj nabízíme on-line zpravodajství.

Prvním dostihem Breeders' Cup byl BC Juvenile Turf Sprint (Gr.2, 2, 1005 m, 1,000.000 $), který snad ani nemohl mít jiného vítěze než klisnu TWILIGHT GLEAMING (National Defense). Tu na start poslal Wesley Ward, trenér, který to s dvouletými opravdu umí, jak už několikrát ukázal i v Ascotu, kam se svými svěřenci pravidelně jezdí. Tam se letos v červnu představila i Twilight Gleaming a z Queen Mary Stakes (Gr.2) si odvezla druhé místo, přičemž o dva měsíce později vyhrála v Deauville. Dnes odskakovala jako druhá šance za ve třech startech neporaženou Averly Jane (Midshipman), ale s Iradem Ortizem v sedle se hned po startu ujala vedení a nepustila jej až do cíle. Druhý skončil evropský zástupce Go Bears Go (Kodi Bear) a třetí Kaufymaker (Jimmy Creed), taktéž z lotu Wesleyho Warda, jehož svěřenci vyhráli i předešlé dva ročníky tohoto dostihu.

Twilight Gleaming sice vyhrála první dostih Breeders' Cupu pro Ameriku, narodila se ale stejně jako druhý Go Bears Go v Irsku a v jejím rodokmenu najdeme řadu předních evropských plemeníků. Klisna, zakoupená u Goffs za 75.000 €, je dcerou vítěze Prix Jean Lagardere (Gr.1) ve dvou letech National Defense (Invincible Spirit), působícím v Irish National Stud. Matka Thames Pageant (Dansili) neběhala, bába Golden Stream (Sadler's Wells) vyhrála dva listed dostihy a umístila se v grupových dostizích.

Další start-cíl vítězství se odehrálo jen o 40 minut později. Do BC Juvenile Fillies (Gr.1, 2 kl., 1770 mP, 2,000.000 $) odskakovala jako desetinová favoritka ve třech startech včetně dvou Gr.1 Spinaway Stakes a Frizette Stakes neporažená ECHO ZULU (Gun Runner), z boxu s nejvyšším číslem se hned po startu ujala vedení šestihlavého pole, v závěrečném oblouku s položenýma rukama Josela Rosaria odolávala útoku vyjížděných soupeřek a v cílové rovině skvěle zareagovala na pobídku svého jezdce, "zařadila šestku" a pak už se jen vzdalovala ostatním. Druhá, se ztrátou 5 1/4 délky, doběhla vítězka Alcibiades Stakes (Gr.1) Juju's Map (Liam's Map) a třetí Tarabi (First Samurai).

Svěřenkyně Stevena Asmussena Echo Zulu, zakoupená jako ročka v Keenelandu za 300.000 dolarů, pochází z prvního ročníku vítěze Breeders' Cup Classic (Gr.1) a Koně roku 2017 Gun Runner (Candy Ride). Matka Letgomyecho (Menifee) vyhrála Forward Gal Stakes (Gr.2) a v chovu již mj. dala i vítěze H. Allen Jerkens Stakes (Gr.1) Echo Town (Speightstown).

Skutečnou lahůdkou pro diváky byl BC Juvenile Fillies Turf (Gr.1, 2 kl., 1609 m, 1,000.000 $) a výkon vítězné PIZZA BIANCY (Fastnet Rock). Svěřenkyně poprvé v Breeders' Cupu úspěšného trenéra Christophe Clementa točila v poli 14 klisen do cílové roviny na posledním místě, ale excelentním finišem, při němž ji Jose Ortiz protáhl mezi soupeřkami, vybojovala nádherné vítězství. Ze zadních pozic taktéž útočící francouzská Malavath (Mehmas) s Ryanem Moorem doběhla druhá, třetí peníze patřily Haughty (Empire Maker) a čtvrtá skončila Cachet (Aclaim), která dostih odvodila.

Pizza Bianca se sice narodila v USA, ale počata byla v Irsku. Jejím otcem je australský šampión Fastnet Rock (Danehill), který řadu let pendloval mezi australskou a irskou centrálou Coolmoru. Matka White Not (Galileo) neběhala, ale je polosestrou vítěze Epsom derby Pour Moi (Montjeu) a pravou sestrou Gr.3 vítěze a třetího z Irish Derby (Gr.1) Dawn Patrol. Pizza Bianca je jedním z 23 blacktype vítězů ze spojení Fastnet Rocka s Galileovou dcerou.

BC Juvenile (Gr.1, 2, 1770 mP, 2,000.000 $) byla velkým sólem CORNICHE (Quality Road). Favorizovaný svěřenec Boba Bafferta, který jako dvouletek stál 1,5 miliónu dolarů, nastupoval na start se dvěma vítěznými starty v nohou včetně Gr.1 American Pharoah Stakes. S Mikem Smithem v sedle se brzo dostal po startu do čela a stejně jako vítězky prvních dvou dostihů Breeders' Cupu už je neopustil. Naopak v cílové rovině ještě dokázal od svých soupeřů odskočit a bez problémů udržet dosavadní čisté konto. Druhý doběhl Pappacap (Gun Runner), který si favorita celý dostih hlídal z druhé pozice, a třetí Giant Game (Giant's Causeway).

Vítězný Corniche je synem vítěze Florida Derby (Gr.1), Donn Handicapu a dalších Gr.1 dostihů Quality Road (Elusive Quality), otce 51 blacktype vítězů (7% z potomků dostihového věku) a s poplatkem 150 tisíc dolarů jednoho z nejdražších amerických plemeníků. Matka Waster Tears (Najran) vyhrála 12 dostihů včetně několika grupových a vydělala necelý milión dolarů.

O hodně kuriózní závěr jinak podařeného mítinku se postaral poslední dostih programu BC Juvenile Turf (Gr.1, 2, 1609 m, 1,000.000 $). Ten měl být největší šancí Evropanů na úspěch neboť v roli favoritů do něj nastupovala dvojice svěřenců Charlie Applebyho ze stáje Godolphin Modern Games (Dubawi) a Albahr (Dubawi). Po zavedení do startovacího boxu ale začal Albahr mocně zlobit, padl a vzpřičil se v něm. Z ošemetné situace se mu i jeho žokeji Frankie Dettorimu, který nasedal až v boxech, nakonec podařilo vyváznout zřejmě bez vážnějšího zranění, nicméně z dostihu byl škrtnut. A krátce po něm i Modern Games, který stál v boxu vedle něj. To ale netrvalo dlouho, po pár minutách bylo oznámeno, že Modern Games bude běhat, ale podle tamního pravidla CHRB Rule 1974 (B) už se na něj nesměly přijímat sázky. MODERN GAMES to nevadilo a pod Williamem Buickem získal hezkým závěrem zvenčí prvenství, z delmarských tribun se však místo ovací fočkal jen nepříjemného bučení, které dodalo hořkou příchuť jedinému evropskému triumfu. Druhý se zrtátou 1 1/2 délky doběhl Tiz The Bomb (Hit It a Bomb), třetí místo obsadil Mackinnon (American Pharoah).

Vlastní odchovanec Godolphinu Modern Games je synem jedničky šejkova týmu a stále ještě nejdražšího anglického plemeníka Dubawiho (Dubai Millennium), tato pozice je ale mocně ohrožena letošními excelentními výsledky Frankela. Matka Modern Ideals na dráze ve dvou startech nic nepředvedla, nicméně je dcerou šejkova derby vítěze New Approach (Galileo). Nezvítězila ani bába Epitome dcera dalšího vítěze Epsom derby Nashwana (Blushing Groom) a šampiónky tříletých klisen v Itálii Proskony (Mr Prospector).