AddeybbDnes proběhl v Ascotu jeden v vrcholů evropské dostihové sezóny British Champion Day. Nabídl pět grupových zkoušek, z nichž 4 nesly označení Gr.1 včetně vrcholu britské podzimní sezóny Qipco Champion Stakes, v němž před dvěma lety dosáhl Subway Dancer (Shamardal) na fantastické třetí místo.

 
Úvodní Qipco British Champions Long Distance Cup (Gr.2, 3+. 3200 m, 300.000 Ł, záznam) přinesl zklamání v podobě velmi matného výkonu dosavadního lídra evropských ultravytrvalců Stradivaria (Sea The Stars). Ten v dostihu neměl světlejší okamžik a v závěru s již položenými rukama Frankie Dettoriho docválal do cíle předposlední. Nečekaný triumf si připsal v kurzu 11:1 nabízený svěřenec Alana Kinga TRUESHAN (Planteur), v jehož sedle byla vycházející ženská hvězda anglických dostihů Hollie Doyle. Ta znovu psala historii hned v následujících Qipco British Champion Sprint Stakes (Gr.1, 3+, 1200 m, 391.260 Ł, záznam), kde v sedle 16:1 nabízeného GLEN SHIEL (Pivotal) o nos zdolala druhého největšíhou otsidera dostihu, 80:1 nabízeného Brando (Pivotal) a jako první žena anglické historie vyhrála rovinový Gr.1 dostih.

Související článek: Hollie Doyle opět láme rekordy. Jako první anglická jezdkyně získala 5 vítězství za odpoledne

Zatímco v prvních dvou dostizích se favoritům nedařilo, Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1, 3+ kl., 2400 m, 350.000 Ł, záznam) jistě s nákokem 2 1/2 délky před druhou šancí dostihu Dame Malliot (Champs Elysees) ovládla favorizovaná francouzská zástupkyně WONDERFUL TONIGHT (Le Havre), kterou trenér David Menuisier svěřil Williamu Buickovi.

Francouzské manévry pokračovaly i v druhém nejbohatším dostihu dne  Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1, 3+, 1600 m, 650.000 Ł, záznam) a to navzdory faktu, že do dostihu nastupoval jako desetinový favorit svěřenec Johna Gosdena Palace Pier (Kingman), podle hodnocení WBRR nejlepší tříletek na světě. Ten ale na měkké půdě stačil jen na třetí místo, když o vítězství 3 1/4 délky před ním bojovali Roseman (Kingman) s francouźským svěřencem trenéra Graffarda THE REVENANT (Dubawi), jehož Pierre-Charlese Boudot přivedl do cíle o hlavu dřív. Vítězný valach má mimořádně zajímavý rodokmen, neboť jeho matka Hazel Lavery (Excellent Art) je polosestrou listed vítězky Leo Gali (Galileo) působící v chovu Centra Darhorse.

Do vrcholu dne Qipco Champion Stakes (Gr.1, 3+, 2000 , 750.000 Ł) nastupovala v roli favoritky obhájkyně loňského vítězství pětiletá coolmorská Magical (Galileo) s Ryanem Moorem, druhou šancí byl Gosdenův vítěz francouzského derby Mishriff (Make Believe). Tomu se ale dnes vůbec nedařilo a skončil osmý, Magical se rozešla až v posledních metrech, což stačilo jen na třetí místo před stájovým druhem Serpentine (Galileo), letošním vítězem Epsom derby, který dostih stejně jako v Epsomu odvodil. Šanci Skalletiho (Kendargent) na třetí francouzský úspěch snadno utnul v kurzu 9:1 odskakující druhý z loňské edice ADDEYBB (Pivotal), který po úspěších u protinožců v Ranvet Stakes (Gr.1) a Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) získal prvné evropské Gr.1 vítězství. V sedle svěřence Williama Haggase byl Tom Marquand. (miv)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking