Epsom derby 2024bAž do soboty byla letošní bilance koní irského trenéra Aidana O'Briena v letošních britských klasických dostizích výrazně pod vysokým standardem centrály Ballydoyle, která je už řadu let nejúspěšnějším tréninkovým střediskem v Evropě. Sobotní odpoledne, kdy epsomské závodiště hostilo ten nejdůležitější klasický dostih britské sezóny, ale všechno změnilo.

 
Historie se opakuje. V loňském Epsom derby uspěl O'Brienův Auguste Rodin (Deep Impact), syn Galileovy dcery, který ukázal skvělou třídu jako dvouletek, ale v 2000 Guineas, jediném dostihu, který před derby jako tříletek absolvoval, zcela vybouchl. V loňském roce celý tým pěl superlativy na jiného syna Galileovy dcery hřebce City of Troy (Justify), ve třech startech neporaženého hřebce, který sezónu zakončil působivým triumfem v Dewhurst Stakes (Gr.1).

City of Troy přezimoval jako ante-post favorit Betfred derby (Gr.1, 2400 m), nicméně v sezónním debutu v 2000 Guineas neukázal zhola nic a skončil v poli 11 koní na devátém místě. Na chvíli ztratil pozici favorita derby, ale opravdu jen na chvíli. V týdnu před dostihem se mu vyrovnal stájový kolega Los Angeles (Camelot), ale v den dostihu už byl zase na čele nabídky osamocen s kurzem 3:1.

Nepřehlédněte: Dubawi má první epsomskou klasiku. Jeho dcera Ezeliya vyhrála Oaks

Do dostihu odskakoval z boxu číslo jedna, ale Ryan Moore jej usadil v zadní části pole. Na čele pracovali jeho tréninkoví kolegové Euphoric (Frankel), sledovaný před boxy zlobícím Los Angeles, kteří nasadili svižné tempo. Vedle nich cválal Voyage (Golden Horn), který nastupoval do derby s jediným (vítězným) startem v nohách, ale po výskoku z boxu klopýtl, ztratil svého jezdce a zbytek dostihu absolvoval sám. Coolmorské duo zavedlo pole do cílové roviny, a přišla doba pro City of Troy. Ten byl v Tattenham Corner zavřený za hradbou soupeřů, po vytočení do cílové roviny se mu ale otevřel prostor u bariéry, hřebec okamžitě zareagoval na pobídku Ryana Moora, rychle se posunul na úroveň svých kolegů a přešel do čela. v závěru se na něj pokoušel zaútočit druhý favorit Ambiente Friendly (Gleneagles), ale ten znovu dokázal odskočit a zajistit si vítězství. Ambiente Friendly na něj v cíli ztrácel 2 3/4 délky, další 3 1/4 délky zpět přišel na třetím místě Los Angeles (Camelot), čtvrtý finišoval Deira Mile (Camelot). Aidan O'Brien získal desáté vítězství v Epsom derby, Ryan Moore slavil svůj čtvrtý triumf.City of Troy pochází z druhého ročníku vítěze americké trojkoruny Justify (Scat Daddy), který s prvními potomky zůstal trochu za očekáváním, v loňském roce se však díky několika špičkovým dvouletkům vrátil do první ligy. Je po 21 letech prvním vítězem Epsom derby po plemeníkovi, působícím v americkém chovu a dalším úspěchem linie Scat Daddyho (Johannesburg), na níž irský chovatelský gigant stále více sází. 
Matka Together Forever (Galileo) vyhrála jako dvouletá Fillies Mile (Gr.1), v klasickém věku obsadila mj. druhé místo v Musidora Stakes (Gr.3) a čtvrté v Irish Oaks (Gr.1). Její pravá sestra Forever Together uspěla v Epsom Oaks (Gr.1), polobratr Lord Shanakill (Speightstown), druhý z Dewhurst Stakes, je vítězem Prix Jean Prat (Gr.1). (miv)
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net