2Byl to nápad, který před dvěma lety přinesl německému turfu obrovskou publicitu v celé Evropě. Úspěšní majitelé Guido Schmitt a Christian Sundermann se veřejně vsadili, který z jejich koní Gamgoom a Ach Was je lepší, a vyřešili to unikátním matchem dvou koní na distanci 1200 metrů, konaným na berlínském závodišti Hoppegarten.

Nadšení diváků, médií i samotného závodiště bylo obrovské. „Jednalo se o první match v Německu po 108 letech. Když jsme viděli pozitivní reakce, dali jsme hlavy dohromady a loni jsme vymysleli Match Race Cup, jakýsi turnaj, kterého se formou duelů zúčastnilo osm koní různé výkonnosti. Znovu jsme měli úspěch, a tak se v Berlíně pod patronátem sázkové kanceláře Pferdewetten.de chystá další ročník,“ vysvětluje Christian Sundermann.

Z původního hecu dvou přátel se vyvinula akce se značnou prestiží i publicitou. Match Race Cup 2017 je dotován celkovou částkou 40 000 eur. Zahajovací čtvrtfinálové rozběhy se konají 4. června, kdy se na 1200 metrů dlouhé přímé dráze v Hoppegartenu utkají čtyři dvojice koní. Vítězové postupují do semifinále plánovaného na 26. července, ze kterého vzejdou dva finalisté. Ti se utkají ve velkém finále 12. srpna v rámci berlínského Grand Prix Meetingu. Uzávěrka přihlášek je 16. května.

Letos bychom rádi pozvali také koně a majitele ze zahraničí. Mysleli jsme zejména na země střední Evropy jako Česká republika, Slovensko či Polsko. Tím by se Match Race Cup 2017 stal zároveň jakýmsi soubojem dostihových národů,“ dodává majitel berlínského závodiště Gerhard Schöningh.

1

Match Race Cup má hned několik lákadel. Je to především vysoká celková dotace a fakt, že každý ze zúčastněných koní má jistý výdělek. Ve všech čtvrtfinálových, semifinálových i finálových rozbězích jsou totiž dotovaná obě místa v cíli. Za koně uvedené na startovní listině čtvrtfinále se platí zápisné 400 eur (v dalších kolech už žádné zápisné není), poražení aktéři přitom získávají dotaci 1000 eur a právo být náhradníkem pro případ, že by některý z vítězů nemohl v semifinále ze zdravotních důvodů nastoupit. Celkový vítěz Match Race Cupu si po triumfech ve čtvrtfinále, semifinále a finále přijde na částku 18 750 eur. Jedná se tak o zajímavou možnost výdělku i pro koně, kteří by v klasickém dostihovém provozu na podobné částky nedosáhli. Loňský vítěz Jackobo nepatří mezi jedničkové koně, v německém handicapu byl ohodnocen známkou 77 kg.

Dalším kouzlem Match Race Cupu je fakt, že výsledky v rozbězích a získané dotace nejsou nijak zohledňovány v penalitách ani dostihových závazcích. Nezapočítávají se do oficiálních statistik a realizační týmy tak mohou dál nerušeně plánovat „normální“ starty svých koní. Všichni startující ve čtvrtfinále navíc získávají přihlášku zdarma do Finále Hoppegartenské sprinterské série (Agl II, 1200 metrů, 25 000 euro) konaného 3. října 2017 v Berlíně.

Abychom mohli divákům nabídnout tu jednoduchou podívanou s duely dvou koní a vyhověli podmínkám německého Direktoria, museli jsme sepsat velmi podrobnou propozici. Je třeba jí věnovat chvíli času a prostudovat si ji, ale stojí to myslím za to,“ říká Sundermann. „Ještě při loňském čtvrtfinále někteří zúčastnění majitelé trochu tápali. Majitel celkového vítěze Jackoba přišel po vyhraném čtvrtfinále za mnou a ptal se, co bude dál. Když jsem mu poblahopřál k jisté dotaci 3500 eur, v první chvíli nechápal, ale po chvíli mu došlo, že kromě vítězné prémie 1500 eur za čtvrtfinále už má jistou i dotaci za druhé místo v semifinále…“

Existuje tedy mnoho důvodů věnovat nezvyklému projektu pozornost.

Kouzlo našeho konceptu je v jednoduchosti sportovního zápolení, navíc každý druhý startující kůň se stává vítězem. Když se nad tím zamyslíte, lepší srovnání výkonnosti než souboj dvou koní neexistuje. Průběh dostihu, číslo boxu, zavření na bariéře – žádná z těchto obvyklých výmluv tady nepřichází v úvahu. Vyhrává ten lepší, ne nutně šťastnější, jak tomu bývá v dostizích,“ dodává Sundermann.

Match Race Cup je podle něj symbolickým návratem ke kořenům turfu před 300 lety, kdy britští aristokraté řešili jednoduchou otázku, který z koní dvou majitelů je rychlejší. Dva ročníky berlínské akce ukázaly, že se zároveň jedná o moderní formát bavící dnešní diváky i média, neboť generuje extrémně napínavé průběhy i závěry duelů. „Jednotlivé rozběhy se loni jely velmi takticky. Žádný žokej se nechtěl nechat nachytat a dát soupeři nahlédnout do svých karet. Prvních pár stovek metrů se často vyčkávalo, co udělá soupeř, což vedlo k infarktovým a velmi těsným soubojům v závěrečných 500 metrech. Často při nich uspěl kůň, který před startem nebyl nutně favorizován,“ popisuje Sundermann.

Celkový vítěz obdrží kromě štědré dotace také obrovský pohár, který si svými rozměry v ničem nezadá s trofejí fotbalové Ligy mistrů. K tomu je třeba přičíst ještě velkou publicitu v německých médiích, která se loňskému ročníku místy věnovala obšírněji než některým grupovým dostihům. Podrobnou zmínku o Match Race Cupu přinesl také britský Racing Post. Vzhledem k tomu, že na startu byli koně, kteří se obvykle do novinových titulků nedostanou, to byl pozoruhodný úspěch. „Mediální zájem zůstává značný. Snažíme se novinářům ulehčit práci množstvím informací na naší internetové stránce a facebookovém profilu. Loni jsme sestavovali obsáhlé profily zúčastněných koní i jejich týmů,“ konstatuje Sundermann.

3

Pořadatelé doufají, že podobně dokáží nadchnout pro svou myšlenku i majitele stájí v Česku a na Slovensku. „Myslíme si, že zajímaví koně pro tento typ duelů u vás jsou,“ věří Gerhard Schöningh. Tajenka, jakého koně pro takový úkol vybrat, má podle pořadatelů hned několik možných řešení. Loňské příklady ukazují, že ne vždy je určující třída koně, při výběru může hrát důležitou roli také jeho dostihový projev a především schopnost závěrečného zrychlení. „Může to být vyložený rychlík jako byla loni například vítězka jedničkového dostihu v Mostě Reggie nebo pravidelný účastník německých dostihů Wobull Se Now, ale také všestranný kůň typu Nyani Tomby, Thailanda nebo Echo Rulese,“ nadhazují pořadatelé s tím, že spodní hranicí pro účast je po přepočtu na německý handicap známka 60 kg .

Ať už bude reprezentantem středoevropských zemí v Berlíně 4. června a případně v dalších kolech kdokoli, jisté je, že zažije velmi specifickou atmosféru s povzbuzováním hodným fotbalového kotle. „Loni se podařilo skvěle vyšponovat divácké nadšení. V semifinále se obětavě zapojily i týmy zúčastněných koní. Rozdávali jsme společně divákům fanouškovské předměty a pivo či preclíky zdarma. Stáje samy přispěly na fanouškovská trička se svými dresy a jmény koní, diváci potom chodili nadšeně za námi, že na dostizích ještě nikdy nic podobného nezažili. Umíte si představit, že by se letos čepovalo české pivo nebo rozdávaly slovenské korbáčiky? To by bylo přímo neskutečné!“ uzavírá Christian Sundermann.

Příloha: propozice Match Race Cup 2017

Více informací:
http://the-match-race.de
www.hoppegarten.com
https://www.facebook.com/matchracecup

Zpráva Match Race Cupu 2017, foto Hoppegarten.com







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking