velka jarna cena 2017Ještě 27. ledna běžel George Boole, připravovaný Johnem Murphym, na svém oblíbeném závodišti Dundalk v Irsku, aby v handicapu na 1400 metrů skončil druhý. Hřebec, který jako dvouletý jeden dostih v Dundalku na all-weatheru vyhrál, byl 2. února nabídnut na Tattersalls February Sale, kde jej za 60.000 gns vydražil Bert Kerr a hřebec se stěhoval na Moravu.

Pro stáj AGA-Vlachovice jej ve Velkých Karlovicích připravující František Holčák dnes sice vezl do Bratislavy jiného favorita Velkej jarnej ceny (L, 3 hř+kl., 1700 m, 25.000 €), vítěze předzkoušky Irwin Forge (Fuisse), ten stačil "jen" na třetí místo, ale George Boone jej skvěle zastoupil. Ve svižném tempu (čas 1:44,52) dostih odvodil Doremi Lafu (Fuisse) před Suhailem (Makfi), kterého na protější rovince vystřídal Chilli Chocolate (Falco), favorizovaný Irwin Forge se držel středu pole. Doremi Lafu ještě zavedl pole do cílové rovinky, ale pak už začal odpadat. Tři sta metrů před cílem přešel do čela GEORGE BOOLE (Art Connoisseur) s ž. Šarou a ač středem na něj útočil Connor (Silver Frost) a zvenčí se mu blížil Irwin Forge, vítěze ohrozit nedokázali. Se ztrátou 1 3/4 délky druhého Connor dělila od Irwin Forge délka, čtvrtý, nos za Irwin Forge, došel True Champ (Campanologist).

Vítěz je synem plemeníka Art Connoisseur (Lucky Story), sprintera, který ve dvou letech vyhrál Coventry Stakes (Gr.2, 1200 m) a doběhl druhý v Phoenix Stakes (Gr.1, 1200 m) a ve třech letech korunoval svou kariéru vítězstvím v Golden Jubilee Stakes (Gr.1, 1200 m). Od roku 2010 působil v chovu irského národního hřebčína, v prosinci 2014 byl na dražbě v Newmarketu prodán za 40.000 gns, kam ale posléze vedly jeho kroky se mi přes veškerou snahu nepodařilo zjistit. Matka Valbonne (Refuse to Bend) vyhrála jednou jako dvouletá a George Boone je jedním ze dvou jejích startujících potomků, kterým se oběma podařilo zvítězit. Bába Beguigne (Green Dancer) dala 7 vítězů včetně 3 blacktype umístěných koní (včetně druhého z Gr.1 Phoenix Stakes Big Time), její matka La Papagena (Habitat), ač nestartovavší, dala v chovu 3 blacktype vítěze včetně evropského šampióna dvouletých i tříletých Grand Lodge (Chief's Crown).

I do Jarnej ceny kobýl (L, 3 kl., 1700 m, 23.000 €), která Velkej jarnej předcházela, přivezl šancového koně kamión z Velkých Karlovic. Vítězka předzkoušky Dajuka (Jukebox Jury) ale tentokrát mnoho nepředvedla a doběhla jedenáctá. Vítězství získala stylem start-cíl domácí ASTORKA (Arakan) se slovenské pobočky stáje Lokotrans, která tak díky triumfu Sir Suna ve Velké jarní ceně v Chuchli získala klasický double. Druhá skončila Zoriana (Jukebox Jury), která na vítězku útočila, ale nakonec jí v cíli chyběl krk, půl délky za ní finišovala taktéž v závěru se přibližující Lightblack (Big Bad Bob). Nejlepší z českých klisen byla Fifinka (Arcano), která doběhla šestá. Vítězku trénuje Ing. Ján Cagáň a v jejím sedle byl žokej Martin Srnec.

Astorka, zakoupená Tomášem Jandou na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 9.000 €, je dcerou Nureyevova syna Arakan, dvojnásobného Gr.3 vítěze, kterému nejlépe seděly distance 1200 - 1400 metrů. V chovu se blýskl především mílařem, Gr.1 vítězem Dick Turpinem, ale je též otcem úspěšného překážkáře Brog Dease. Matka Alexander Divine (Halling) dala 3 vítěze z 5 startujících potomků, bába vítězky Darrery (Darshaan) je matkou vítězky Pretty Polly Stakes (Gr.1) Ambivalent (Authorized).

Vedle dvojice klasických dostihů nabídlo nabité bratislavské odpoledne ještě další dva dostihy první kategorie a v obou se prosadili koně trénovaní v České republice. Druhý start ve středoevropském prostoru proměnil ve Veľké májové cene (I.k., 4+, 2400 m, 7.000 €) v druhé a opět přesvědčivé vítězství pětiletý valach stáje Monte Negro INTISARI (Intikhab), který si v obloku před cílovou rovinkou udělal společně s vodícím Sulmanem náskok, v cílové rovince zhruba 150 metrů před cílem přešel do vedení a pod žokejem Zdenko Šmídou lehce o 3 1/4 zvítězil před Sulmanem (Look Honey) a Medicim (Curlin). Vítěze trénuje Radek Holčák.

V Jarnej míli (I.k., 4+, 1600 m, 7.000 €) se do vítězné formy vrátil předloňský šampión a loňský dvojnásobný klasický vítěz LAGARO (Dalghar), český odchovanec ze stáje DAR, který mílovou zkoušku absolvoval na druhém místě za vodícím Ideal Approach (Bushranger), na začátku cílové rovinky od něj převzal vedení, které pod žokejem Martinem Srncem udržel až do cíle. Ideal Approach ztrácel v cíli jednu délku, třetí doběhl další český odchovanec klisna Rajči Šimon (Rosensturm). Lagara trénuje Ludvík Haris a triumf Lagara je prvním vítězstvím jeho svěřence v dostihu I. kategorie. (miv)