MeranoPět českých koní dnes startovalo na zahájení sezóny v Meranu a většina z nich podala výborné výkony. Ostatně zástupci českých tréninkových centrál vyhráli tři ze čtyř dostihů přes překážky. V sedlech St Petersbourga, Tahiniho a Perdona vítězně "řádil" Josef Váňa ml. Celkem již zvítězil letos v Itálii 15x.

Pět týdnů po suverénním vítězství v Trevisu vyslal realizační tým desetiletého reprezentanta stáje Haris Galoppo St Petersbourga (True Brave) na start  3500 metrů dlouhé cross country Premio Sella o 11.000 euro.  I s nejvyšší hmotností v poli 73,5  kilogramy hnědák vedený Josefem Váňou zvítězil snadno o více než tři délky před nejlepším z trojice Faverovců Ara Goldem (Goldneyev) s Raffaele Romanem. Josef Bartoš projel s Monjolianem (Bernebeau) cílem třetí a svěřenec Josefa Váni Luando (Hernando) předposlední čtvrtý s velkou ztrátou na vítěze.

O hodinu později poslal Josef Váňa k překážkovému debutu šestiletého zástupce barev Polar-Sportovní služby-Váňa Tahiniho (Medicean), před dvěma týdny startujícího v trojkovém dostihu v Karlových Varech. Ryzáka dokázal Josef Váňa mladší dovést do cíle na prvním místě o téměř pět délek dříve před outsiderem Tech Desertem (Next Desert) s Dominikem Pastuszkou.

Po více než roce se vracel na dráhu ve steeplechase Premio Val Venosta  na trati 3350 metrů pětiletý reprezentant stáje Scuderia Giacobbe-Váňa Billy Silver (Gentlewave). Pod vedením Josefa Váni ml. doběhl do cíle pátý předposlední s velkou ztrátou na suverénního Merguiba (Antartique) s Raffaele Romanem.

Dalšího Váňova svěřence Perdona (Lear Fan), loni třikrát v Meranu vítězného, čekal pod vedením Josefa Váni juniora vstup do sezóny. Reprezentant stáje Vasury Kolesa se zhostil role favorita dostihu (1,7:1) na výbornou a v Premio Cermes na 3000 metrů dominoval o 15 délek před Barnabem (Fasliyev).

Josef Bartoš má zatím v italském překážkovém šampionátu 11 vítězství a dnes získal dvě třetí a jedno čtvrté umístění. V jednom z rovinových dostihů, Premio Lago di Resia na 1600 metrů, startovala Jana Příkaská. Podceňovaného dvanáctiletého Bosco Ciliegi (Diktat) dovedla do cíle na třetím místě. (mze)