200 guineas 2021V Newmarketu se dnes před prázdnými tribunami odběhl první klasický dostih anglické sezóny Qipco 2000 Guineas Stakes (Gr.1, 3, 1600 m, 400.000 Ł). Jeho nečekaným vítězem se stal hnědák z lotu Jima Bolgera POETIC FLARE (Dawn Approach) v sedle s 54 letým Kevinem Manningem.

 
Navzdory vítězství v irském trialu na 2000 Guineas odskakoval vlastní odchovanec trenéra Jima Bolgera jako outsider v kurzu 16:1. Po startu se na přímé dráze usadil blízko čela na čtvrtém místě, 400 metrů před cílem zaútočil a poté, co začal odpadat vedoucí Naval Crown, se ocitl na čele společně s Master of The Seas (Dubawi), s nímž svedl nádherný souboj. O vítězi nakonec rozhodovalo pověstné kývnutí, díky němuž rozhodčí klasifikovali Poetic Flare v cíli o krátkou hlavu dříve než godolphinského zástupce. Třetí doběhl Lucky Vega (Lope de Vega), Naval Crown ještě udržel čtvrté peníze před Chinditem (Wootton Bassett).
Zcela zklamali coolmorští zástupci. Battleground (War Front), původně druhý favorit za stájovým kolegou Wembleym (Galileo), sice nakonec odskakoval v nejnižším kurzu, ale skončil předposlední 13., Wembley, jehož si vybral Ryan Moore, jen o dvě místa lépe. Nejlepším z Ballydoyle byl nakonec Van Gogh (American Pharoah), který skončil osmý.

Poetic Flare je synem plemeníka Dawn Approach (New Approach), taktéž odchovance Jima Bolgera, ve dvou letech neporaženého šampióna, který v 2000 Guineas zvítězil před 8 lety. Od roku 2014 působil v irském Kildangan Stud patřící šejku Mohammedovi, letos se přemístil na Redmondstown Stud. Dosud dal 14 blacktype vítězů. Matka Maria Lee (Rock of Gibraltar) startovala jen jednou bez umístění, v chovu již ale dala dvojnásobného listed vítěze Glamorous Approach a další dva vítěze. (miv)        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net