Arc 2018Loňská vítězka, čtyřletá hnědka stáje Khalida Abdullaha ENABLE (Nathaniel), která do letošní edice Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 3+, 2400 m, 5,000.000 €) odskakovala jako devítidesetinová favoritka, dokázala obhájit loňský triumf a stala se osmým koněm historie a teprve třetí klisnou, které se nejbohatší evropský dostih podařilo vyhrát dvakrát.

 
Lví podíl na úspěchu svěřenkyně Johna Gosdena měl žokej Frankie Dettori, který klisně připravil ideální dostih. Usadil se na čtvrtém místě za Nelsonem (Frankelem), jedním ze čtveřice koní Aidana O'Briena na startu, za kterým cválal další z coolmorských Capri (Galileo). V cílové rovině šla Enable do čela a vypadalo to na další jasné vítězství, mezitím však z poslední pozice finišující Sea of Class (Sea The Stars)  s Jamesem Doylem polykala délku za délkou a fantastickým finišem zkracovala náskok, který se v cíli smrkl na pouhý krátký krk. Třetí doběhl nejlepší z domácích Cloth of Stars (Sea The Stars), který loni skončil na druhém místě, čtvté místo patřilo taktéž očekávanému Waldgeistovi (Galileo). Pátý doběhl nejlepší z Ballydoyle Capri (Galileo).

Enable, pocházející z prvního ročníku vítěze King George VI & Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) a Eclipse Stakes (Gr.1) Nathaniela je dcerou vítězky Prix Charles Laffitte Concentric (Sadler's Wells). Klisna z chovu Juddmonte Farms je prvním Gr.1 vítězem, který je úzce 3x2 prochován na Sadler's Wellse. Za zmínku stojí ale i vliv Urban Sea (Miswaki), vítězky Arcu z roku 1993, jejíž vliv najdeme, a to skrze Galilea, jeho synů a dcery a polobratra Sea The Stars, v rodokmenech prvních 8 koní v cíli. (miv)  
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking