st james palace stakes 2019Dnes začal v Ascotu královský mítink, pět dní nabitých skvělými dostihy, letos mimořádně přitažlivých i pro české turfmany. Před zraky královny (na první den přijela ve světle modré) a dalších desítek tisíc návštěvníků se dnes odběhlo prvních 5 blacktype dostihů včetně tří Gr.1, které sice nebyly tak silně obsazeny jako jindy, ale přesto nabídly skvělý sport.

 
Mítink začal tradičně - mílí na přímé dráze pro čtyřleté a starší Queen Anne Stakes (Gr.1, 4+, 1600 m, 600.000 Ł). V dostihu, mezi jehož vítězi z posledních dekády najdeme i jména jako Frankel, Goldikova či Canford Cliffs, se trochu nečekaně prosadil v kurzu 14:1 odskakující LORD GLITTERS (Whipper), který o svůj první triumf svedl krásný souboj s valachem Beat The Bank (Paco Boy) a odrazil i útok klisny One Master (Fastnet Rock). Vítězný svěřenec Davida O'Meary, v jehož sedle byl Daniel Tudhope, tak odčinil loňskou porážku od Accidental Agent (Delegator), který byl i letos na startu, ale na něj i skončil, protože do dostihu ze startovacího boxu neodskočil. Favorizovaný godolphinský Barney Roy (Excelebration), loňský vítěz St. James's Palace Stakes, skončil osmý.

Lord Glitters je čtvrtým Gr.1 vítězem po vítězi Prix Morny (Gr.1) a Prix Jacques le Marois (Gr.1) Whipperovi (Miesque's Son), kterého díky derby vítězi Roches Crossovi, vítězi Velké jarní ceny Talarovi a také naději rodiny Dufkových v letošním Českém derby Tularce, dobře známe i z našeho turfu. Matka Lady Glitters sice dala jen jednoho blacktype vítěze, kterým je právě Lord Glitters, ale dvě z jejích dcer už také přivedly na svět blacktype potomky. Rodina směřuje k francouzské rodačce německého původu Ordinate (Nebelwerfer) a v našem chovu byla zastoupená Oxalanou (Lagunas).Následoval dostih pro dvouleté Coventry Stakes (Gr.2, 2, 1200 m, 150.000 Ł), ve kterém si své užil Ryan Moore, protože prakticky celý dostih vyjížděl coolmorského ARIZONU (No Nay Never), mohutného hřebce, odskakujícího v roli favorita 15:8, ale jeho snažení bylo odměněno půldélkovým vítězství. Druhý skončil Threat (Footstepsinthesand) a třetí Guildsman (Wootton Bassett). Druhým Gr.1 dostihem byl kilometrový sprint King's Stand Stakes (Gr.1, 3+, 1000 m, 500.000 Ł) ve kterém sázející favorizovali loni druhého Battaash (Dark Angel) s Jimem Crowleym na úkor loňského vítěze Blue Point (Shamardal), kterého vedl James Doyle. Zástupce Godolphinu BLUE POINT měl ale jiný názor a ač Battaash, s jehož útokem Jim Crowley dlouho vyčkával, byl hodně silným soupeřem, svěřenec Charlie Applebyho Blue Point zopakoval loňské vítězství. Třetí peníze bral Soldier's Call (Showcasing). 

Blue Point je synem Shamardala (Giant's Causeway), evropského šampióna, otce 135 blacktype vítězů a plemeníka, který zásluhou Zazou a Subway Dancera výrazně ovlivnil i náš turf. Matka Scarlet Rose (Royal Applause) se jen umístila, vedle Blue Pointa je však též matkou vítězky Railway Stakes (Gr.2) Formosina (Footstepsinthesand).Třetí Gr.1 dostih prvního dne St. James's Palace Stakes (Gr.1, 3, 1600 m, 538.750 Ł) měl být reparátem loňského šampióna Too Darn Hot (Dubawi), ale svěřenec Johna Gosdena, v jehož sedle byl opět Frankie Dettori, ani ve třetím letošním startu nevyhrál. Triumf si odnesl Aidanem O'Brienem pro stáj Flaxman Stables v partnerství s Coolmorem připravovaný CIRCUS MAXIMUS (Galileo), který si 17 dní po šestém místě v Epsom Derby připsal první grupový úspěch. Zle na něj v závěru dotíral King of Comedy (Kingman), pro něhož byl cíl o něco dříve, než by mu bylo milé, Too Darn Hot skončil třetí.

Circus Maximus, kterého vedl Ryan Moore, je čtvrtým Gr.1 vítězem a jedním z 18 blacktype vítězů ze spojení Galilea s dcerou Danehill Dancera (Danehill). Matka Duntle vyhrála Duke of Cambridge Stakes (Gr.2) a umístila se ve třech Gr.1 dostizích. (miv)  
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking