kentucky oaks 2022Den před Kentucky Derby se v americkém Churchill Downs odběhlo druhé z tamních lákadel - Longines Kentucky Oaks (Gr.1, 3 kl., 2000 m, 1,250.000 $). Vítězství si z něj odnesla v kurzu 22:5 odskakující SECRET OATH (Arrogate), jejíž trenér legendární Wayne Lukas vyrovnal pátým triumfem v dostihu rekord Woodyho Stephense.

 
Letošní edice lákala především na souboj dvou hvězd - loňské suverénky Echo Zulu (Gun Runner), dosud neporažené svěřenkyně Stevena Asmussena, která loňskou sezónu zakončila triumfem v Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1) s Pletcherovou Nest (Curlin), která před měsícem v Ashland Stakes (Gr.1) deklasovala konkurenci 8 1/4 délkovým vítězstvím. Díky němu klisna, do jejíhož sedla byl povolán Irad Ortiz jr., odskakovala jako favoritka. Z pozice jetá Echo Zuzu, cválající na druhém místě za outsiderkou Youugiri (Shackleford), zavedla pole do cílové rovinky, ale tak přišel nástup Secret Oath, která s Luisem Saezem přešla do vedení a jistě o dvě délky zvítězila. Táhlým finišem nakonec druhé místo vybojovala Nest, půl délky před Desert Dawn (Cupid), zatímco slábnoucí Echo Zulu spadla na čtvrtou pozici.

Zatímco klisnin žokej Luis Saez se radoval z prvního úspěchu v Oaks, pro veterána amerických trenérů Lukase bylo vítězství Secret Oatk již pátým úspěchem v dostihu. Poprvé v něm uspěl před 40 lety s Blush With Pride (Blushing Groom), naposledy před 32 lety díky triumfu Seaside Attraction (Seattle Slew).

Secret Oath, pocházející z vlastního chovu majitelů Roberta a Stacy Mitchellových, je prvním klasickým vítězem famózního Arrogate (Unbridled's Song), nejbohatšího koně americké historie, vítěze Breeders' Cup Classi, Duwai World Cupu i Pegasus World Cupu. Populární bělouš v chovu působil pouhé dvě sezóny, v sedmi letech bohužel předčasně skonal. Matka Absinthe Minded (Quiet American), listed vítězka, doběhla druhá v Apple Blossom Handicapu (Gr.1) a v chovu dosud dala 3 vítěze ze 4 startujících potomků. Bába Rockford Peach (Great Above), vítězka 9 dostihů a šampiónka starších koní v Portoriku, dala 9 vítězů, ale v blacktype se prosadila jen Absinthe Minded.
Rodokmen vítězky je postaven na spojení dvou jedinců směřujících k Fappiano (Mr Prospector), na něhož je klisna 4x3 prochována. (miv)     
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net