irish derby 2019Pět koní vyslal do Dubai Duty Free Irish Derby (Gr.1, 3 hř+kl., 2400 m, 1,500.000 €) trenér Aidan O'Brien, který nejenže nastupoval do irské klasiky s početní převahou, ale také s prvním a třetím favoritem - premiantem z Epsomu Anthony Van Dyckem (Galileo) a čtvrtým Broome (Australia). Dostih však získal díky zcela jinému koni.


Hned po startu se ujal vedení Sovereign (Galileo) a Padraig Beggym, který nasadil svižné tempo, které akceptoval jen jeho stájový kolega Norway (Galileo). Tato dvojice si brzo vytvořila nad zbytkem osmihlavého pole náskok, který postupně rostl až na více než 10 délek. Sovereign ale stále cválal s evidentní chutí a ač v cílové rovině ze čtvrtého místa nastoupivší favorit Anthony Van Dyck s Moorem dokázal Norwaye překonat, náskok v kurzu 34:1 odskakujícího SOVEREIGNA jen stáhl na konečných 6 délek. Čtvrtý za Norway skončil druhý favorit Madhmoon. Vítěz vyběhl 2:31,5.

Sovereign, který v Epsomu skončil desátý a předtím dvakrát podlehl Broome v Ballysax Stakes a Derby-Trial Stakes, je po Soldier of Fortune, Cape Blanco, Treasure Beach, Australia a Caori šestým vítězem Irish Derby po Galileo a jeho 79. Gr.1 vítězem. Je též 19. blacktype vítězem ze spojení Galilea s dcerou Danehill Dancera. Matka Devoted to You (Danehill Dancer) se umístila ve třech blacktype dostizích včetně druhého místa v Gr.2 Debutante Stakes a Sovereign je jejím prvním blacktype úspěšným počinem z 5 startovavších potomků, z nichž 4 zvítězili. Bába Alleged Devotion (Alleged) neběhala, je však polosestrou vítězky Irish Derby a evropské šampiónky Balanchine a v chovu si vede velmi dobře. Vyběhlo jí 12 potomků, z nichž 4 zvítězili v blacktype dostizích a další dva se v nich umístili. (miv)        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking