irish champion stakes 2021Dostihově skutečně nabitý víkend, jemuž vévodí Irish Champion Stakes mítink v Leopardstownu a St. Leger mítink v Doncasteru, včera na ostrovech přinesl tři dostihy nejvyšší kategorie, v nichž se navíc ukázala podstatná část nejlepších současných evropských koní.


Chronologicky dříve přišly na řadu Irish Champion Stakes (Gr.1, 3+, 2000 m, 1,000.000 €) v Leopardstownu, kde se sice střetli jen 4 koně, ale tři z nich patří k té nejužší nejen evropské špičce. Desetinovým favoritem byl letos neporažený vítěz francouzské Velké jarní i derby St Mark's Basilica (Siyouni), který měl pod Ryanem Moorem potvrdit pozici nejtřídovějšího koně planety, o kterou se podle nejnovějšího vydání World's Best Racehorse Rankings dělí s Adayarem (Frankel) a Mishriffem (Make Believe). Jeho hlavním soupeřem měl být třetí nejlepší tříletek letošní sezóny Poetic Flare (Dawn Approach) a  v předešlých 5 startech neporažená breederscupová vítězka Tarnawa (Shamardal). Čtvrtý do týmu Patrick Sarsfield (Australia) dělal tempo, za ním se usadil Kevin Manning s Poetic Flare sledovaný St Mark's Basilicou a Tarnawou. V cílové rovině přišel očekávaný nástup Ryanem Moorem pilotovaného St Mark's Basilicy, který si sice cestu k pátému Gr.1 vítězství v řadě znesnadnil výrazným bočením, kterým tlačil k vnější bariéře i Tarnawu s Colinem Keanem, ale jeho pověstné zrychlení i za tohoto průběhu stačilo na 3/4 délkový triumf před Tarnawou, která o pouhý nos zdolala Poetic Flare.

St Mark's Basilica, který byl Coolmorem zakoupen jako roček za 1,3 miliónu gns, je nejúspěšnějším z šesti Gr.1 vítězů v produkci současné francouzské jedničky plemeníka Siyouni (Pivotal). Matka Cabaret (Galileo), vítězka Silver Flash Stakes (Gr.3), již dala vítěze 2000 Guineas (Gr.1) Magna Grecia (Invincible Spirit), též dříve připravovaného Aidanem O'Brienem. Vítěz je třetím blacktype vítězem a druhým Gr.1 vítězem z krosu Siyouni x Galileo, jehož dosavadním nejúspěšnějším propagátorem je vítěz Prix de l'Arc de Triomphe a nyní plemeník v Coolmoru Sottsass. Rodina, ze které St Mark's Basilica pochází, směřuje k vynikající Selene, matce elementárního plemeníka Hyperiona (Gainsborough).Ballydoylská centrála Aidana O'Brena sahala v Leopardstownu po double, cestu k vítězství favorizované Mother Earth (Zoffany) v Marton Stakes (Gr.1, 3+ kl., 1600 m, záznam) ale ošklivým naremplováním v závěrečných metrech zhatila 25:1 outsiderka NO SPEAK ALEXANDER (Shalaa) se Shanem Foleym, které irští stewardi sice řešili, ale doběh překvapivě nezměnili.

Stejně jako Irish Champion Stakes i doncasterský vrchol sezóny a poslední anglický klasický dostih Cazoo St Leger Stakes (Gr.1, 3, 2900 m) patřilo horkému favoritovi, kterým byl po úspěších v Irish Derby a Grand Prix de Paris svěřenec Charlie Applebyho ze stáje Godolphin HURRICANE LANE (Frankel). Hřebec, který z předešlých 6 startů zaznamenal 5 vítězství a jedinou porážkou bylo třetí místo v Epsom derby, ani tentokrát nezaváhal a pod Williamem Buickem s přehledem 2 3/4 délky získal třetí Gr.1 triumf. Druhý skončil Mojo Star (Sea The Stars) a třetí The Mediterranean (Galileo). 

Za 200.000 gns zakoupený vítěz Irish derby (Gr.1) Hurricane Lane je jedním z 18 Gr.1 vítězů po neporaženém Frankelovi, jemuž ziskem 421 tisíc přispěl k dnes již téměř jistému prvnímu titulu šampióna plemeníků Anglie a Irska.  Matka Gale Force (Shirocco) vyhrála listed Prix Denisy a dosud má na dráze dva startující potomky. Druhým je o rok starší Hurricane Laneova pravá sestra Frankel's Storm, která zvítězila ve dvou i třech letech v Anglii a umístila se v listed v Německu. Bába Hannda (Dr Devious), irská vítězka, je matkou vítězky British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1) Seal of Approval (Authorized). (miv)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net