logo sgn2Na závodišti ve švédském Strömsholmu se tuto neděli uskuteční každoroční vrchol skandinávské překážkové sezóny Det 44. Svenskt Grand National, nebo-li Švédská Velká národní, a na severu Evropy opět nebudou chybět čeští zástupci. Po dvou letech se „na místo činu“ vrací 10tiletá hnědka Godea, která v letošní sezóně opět hájí barvy svého původního majitele stáje Josef Jančar a syn.

 


Na start Švédské Velká národní se postaví už potřetí – v roce 2009 dostih po kolizi s jiným koněm nedokončila, předloni doběhla v sedle s Liamem Treadwellem pátá. Letos budou mezi jejími 8 soupeři kvalitní domácí steepleři, polský Sopran Best, ale také dva koně z Německa - vítěz posledních dvou ročníků už 13tiletý valach Alanco a o tři roky mladší Gelon, kterého v dostihu povede v Německu působící Jan Korpas.Realizační tým ale klisně věří: „Godea by neměla po druhém místě v Prvomájové steeplechase u nás už prakticky žádný vhodný dostih až do července. Je ale naprosto v pořádku a ve formě, takže jsme se s jejím spolumajitelem Petrem Jančarem, který to ve Švédsku dobře zná, rozhodli to tam s ní letos zase zkusit a věříme, že může uspět,“ říká její trenér Stanislav Popelka. Dalším koněm z tréninkové centrály ve Hvozdě, který se severské mise zúčastní, je sedmiletý reprezentant stáje Lokotrans Hawa Bali. „Původně jsme jeho a Romantique Rouge hlásili do Švédských Champion Hurdle, s tím, že, o tom který z nich do Švédska pojede, se definitivně rozhodne po jejich posledním běhání v Pardubicích. Volba padla na Hawa Baliho i vzhledem k tomu, že daleko lépe snáší transport. Trochu se ale změnil plán a půjde v rámci odpoledne ve Strömsholmu menší steeplechase, kde by neměla být tak velká konkurence,“ dodává trenér Popelka.

Godea
Godea

V sedle obou koní bude Marek Stromský. Není ale jediným žokejem s českou licencí, který se na startu Švédské Velké národní objeví. Tím druhým bude Josef Bartoš, angažovaný do sedla devítiletého bělouše Silk Drum. Tento svěřenec švédského trenéra Dennise Perssona na výraznější úspěch ve Skandinávii sice zatím čeká, z předchozích let má ale na svém kontě pět překážkových vítězství na britských ostrovech, včetně prvenství ve steeplechase Grade 3 při festivalu v Aintree v roce 2011. Loni měl namířeno do posledního dílu Poháru Josefa Váni v Mostě, dokonce k nám se švédskou výpravou i přicestoval, ale z jeho českého vystoupení nebylo nic, protože dostih se, jak známo, nakonec nekonal.  „Nabídka jezdit tohoto švédského koně v jejich Velké národní přišla už před naší sezónou, brzy zjara,“ vysvětluje Josef Bartoš, který se tentokrát hned po pardubických dostizích nebude přesouvat na jih Evropy, ale opačným směrem. „Moc dlouho jsem neváhal a slíbil jsem to, protože jsem ve Švédsku nikdy nebyl, chci se tam podívat a určitě to bude další dobrá zkušenost.“

„Česká stopa“ bude k vidění i ve druhém vrcholu strömsholmského odpoledne – Svensk Champion Hurdle, přestože se jej žádný u nás trénovaný kůň nezúčastní. Trenér Persson  totiž vysílá do tohoto dostihu pětiletého českého odchovance Torrese, kterého už druhým rokem ve Švédsku připravuje pro anglického majitele pana Whiteheada, jehož další kůň českého chovu zabydlený ve Skandinávii osmiletý Džin, bude patrně nejvážnějším soupeřem Hawa Baliho v nepočetném poli rámcové steeplechase. Jezdecké zastoupení potom budeme mít také v rovinové části nedělního  programu, kde nás v dalším dostihu série světového šampionátu FEGENTRI bude reprezentovat amatér Jindřich Fabris. (mpi)







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net