Zpravodajství a videa z hongongského mítinku jste jistě zaznamenali, ale podívejme se na výsledky z úhlu pohledu japonského turfu. Dva týdny před Vánocemi si nadělil korunu krále světových sprinterů 5 l. Lord Kanaloa (King Kamehameha), když lehce o 5 délek deklasoval pole špičkových sprinterů a zopakoval své loňské vítězství v Hong Kong Sprint (gr.1).
To předtím dokázali jen Falvelon v letech 2000 a 2001 a Silent Witness 2003 a 2004. Dvojnásobným vítězem je i Sacred Kingdom s triumfy z let 2007 a 2009.
Lord Kanaloa odskakoval jako 8:10 favorit, ačkoliv startoval z boxu číslo 12, což je na závodišti Sha Tin pro kohokoliv jiného obvykle polibek smrti a vyběhl rychlých 1:08,25 na 1200m trati. Šestinásobný gr.1 vítěz nyní odchází do chovu s bilanci 13 vítězství, pět druhých a jedno třetí místo, což celkem dává všech jeho 19 životních startů. Mr.Prospectorův vnuk King Kamehameha (Kingmambo) je druhým nejdražším plemeníkem Shadai Stallion Station a třetím v Japonsku, v roce 2013 připouštěl za 1,4 mil Kč a velkou šanci v chovu mu dává mimo jiné i fakt, že představuje ideální kombinaci pro početné dcery a vnučky Sunday Silence, stejně jako Lord Kanaloa. Pro rok 2014 je již plný, stejně jako ten nejdražší hřebec Shadai, kterým je pochopitelně Deep Impact (Sunday Silence) s připouštěcím poplatkem v roce 2013 3,0 mil. Kč a 262 připuštěnými partnerkami.
Dobře si vedl také 4 l. tempař Tokei Halo, syn méně známého pískového specialisty Gold Halo (Sunday Silence), který má letos na svém kontě pět vítězství, včetně Sapporo Kinen (gr.2), ale doma mu ještě krůček do absolutní špičky chybí. V 2000m Hong Kong Cupu (gr.1) zopakoval svou obvyklou start-cíl taktiku, v posledních 50m sice přišel o vidinu vítězství, ale doběhl jen o 1 délku druhý.
Třetím japonským koněm na mítinku byl 6 l. vítěz tokijského Copa Republica Argentina (gr.2) Asuka Kurichan, který je také synem méně známého plemeníka a to Mr.Prospectorova vnuka Sterling Rose (Afleet) a ani on není doma považován za koně úplně gr.1 kalibru. V 2400m Hong Kong Vase (gr.1) mu vzal šanci vlažný úvod a ve sprinterském závěru doběhl v silné mezinárodní konkurenci slušně sedmý.
A propos když už byla zmínka o odchodu z dráhy, tak na kariéru plemeníka nastoupil také 8 l. Sunday Silencův vnuk Espoir City (Gold Allure), dlouholetá hvězda pískových drah a mimo jiné i vítěz Japan Cup Dirt (gr.1).
Ale tráva je v Japonsku ten důležitější povrch a podívejme se jak si na ní vedli v finále dvouletí. Dramatickou bitvu vybojovaly klisny v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1,1600m, 2 kl, záznam). Subtilní Red Reveur (Stay Gold) zůstala i ve svém třetím startu neporažená, když po dobrém závěru udržela za sebou o nos 7:10 favorizovanou Harp Star (Deep Impact), která znovu ukázala raketovou koncovku z konce pole. Jen o krk zpět se hodně zlepšila Forevermore (Neo Universe), takže na prvních třech místech doběhly vnučky Sunday Silence. Čas vítězky 1:33,9 je pochopitelně velmi dobrý. Pedigree Red Reveur stojí na klasické kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je 3x5x5 prochována. Red Reveur je teprve druhým dvouletým gr.1 vítězem po Stay Gold, jehož produkce rozhodně není nijak raná, když tím prvním byl vítěz Futurity Stakes a Orfevrův starší bratr Dream Journey. Stay Gold šel původně do chovu bez velkých očekávání, ale rychle se vypracoval především jako otec famózních hřebců a dnes je jediným špičkovým synem Sunday Silence, který nestojí v Shadai. V novém roce 20 letý hřebec má připouštěcí poplatek 1,6 mil. Kč, stojí v Breeders´ Stallion Station a volných nominací u něj také moc nebude.
Bel Canto (Sakura Bakushin O) dala přednost střetnutí s hřebci v Asahi Hai Futurity (gr.1, 1600m, 2 hř a kl, záznam), protože ostrá nakayamská dráha více vyhovuje jejímu ofenzivnímu stylu. Klisna odskakovala jako třetí šance i když za posledních 33 let se žádná příslušnice slabšího pohlaví neprosadila, z ideálního boxu číslo jedna šla start-cíl a vedla ještě 100m před cílem, ale pak přišli ke slovu hřebci. Nejlepší závěr ukázal ze středu pole útočící Asia Express (Henny Hughes), pod Ryanem Moorem. Z podobné pozice přišel i o 1 ¼ druhý Shonan Achieve, syn gr.1 sprintera Shonan Kampf (Sakura Bakushin O) a třetí o krk zpět doběhl prominentně jetý Win Full Bloom (Special Week). Favorizovaný Atom (Deep Impact) běžel nešťastný dostih a skončil až pátý, Bel Canto desátá, hlavu za druhou klisnou v poli Gris Sage (Kurofune). Zajímavé je, že druhý a třetí představují opačné kombinace větve sprintera Sakura Yutaka O, linie Princely Gift a linie Sunday Silence. Asia Express byl odchovaný na Floridě a reprezentuje Storm Catovu větev linie Northern Dancer. Jeho otec, kvalitní pískový sprinter Henny Hughes (Henessy), byl letos importován do Japonska a dobře se tedy uvedl. Asia Express debutoval vítězně na písku počátkem listopadu, na písku vyhrál i podruhé a nyní udělal úspěšně obrovský skok do gr.1 společnosti na trávě. Čas 1:34,7 je jen průměrný, ale dráha nebyla nejrychlejší. Dost možná nejlepší japonský dvouletek ovšem neběžel. Mikki Isle (Deep Impact) nejprve prohrál při debutu ve finiši s Atomem, pak zaběhl v nezvítězivších skvělou míli za 1:32,3 , ale na kvalifikaci do nedělní Futurity mu to nestačilo a v sobotu se na nakayamské dráze musel spokojit se startem v menším stakes dostihu Hiragi Sho. Ryan Moore ho jezdil jako kdyby ostatní neběhali. Hřebec dal ze špičky 1000m za 59,5 , přeřadil rychlosti a lehce odešel od soupeřů o 3 ½ délky k míli za 1:34,2 , běžel tedy rychleji než než Asia Express a s poslední čtyřstovkou bez velkého vypětí za 22,8 !
O pár dní později ukončil grupový program dvouletých v Radio Nikkei Hai Nisai Stakes (gr.3, 2000m, 2, záznam) pěkným závěrem One and Only (Heart´s Cry) za 2:04,3 na oficielně jen dobré dráze závodiště Hanshin. Hřebec má zajímavé pedigree postavené na 3x4 linebreedingu na Halo, skrze větvě Sunday Silence a Devil´s Bag.
Posledním gr.1 dostihem sezóny 2013 byl 22.12. Arima Kinen (gr.1, 2500m, 3+, záznam) v Nakayamě, ve kterém se s dostihovou kariérou loučil před 130.000 diváky 5 l. Orfevre a proti němu stál na startu obhájce loňského prvenství 4 l. bělouš Gold Ship, oba synové skvělého Stay Gold z matek po Mejiro McQueen, velmi úspěšném mateřském otci z linie Djebel. Gold Ship dostal, mimo obvyklé červené bambulky vpletené do ocasu, také stínidla a s nimi mu měl pomoci překonat pokles formy, či spíše zájmu o dostihy, žokej Ryan Moore. Ten byl v Japan Cupu (gr.1) v sedle vítězné Gentildonny (Deep Impact), která na startu tentokrát chyběla a sbírala síly na dubajský mítink. A překvapivě chyběly i další hvězdy, letošní klasičtí vítězové Kizuna (Deep Impact) a Epiphaneia (Symboli Kris S) a také oba vítězové císařských pohárů Fenomeno (Stay Gold) a Just a Way (Heart´s Cry) a nakonec i Eishin Flash (King´s Best), jehož realizační tým chtěl odložit jeho odchod z dráhy, aby mohl hřebec naposledy ukázat svou pravou formu, po naprosto nepovedeném Japan Cupu. A jeho šance nebyly malé, konečně v roce 2011 byl v Arima Kinen druhý za Orfevre. Ovšem snad poprvé v životě Eishin Flash špatně šlápl v práci a drobné zranění rozhodlo definitivně o jeho odchodu do boxu plemeníka v Shadai. Ani absence těchto es nezastínila zcela suverénní nadvládu Orfevre, který zopakoval své vítězství z roku 2011, ukončil svou dostihovou kariéru osmi délkovým triumfem a stylem odpovídajícím největší hvězdě japonského turfu od dob Deep Impacta. Druhý Win Variation (Heart´s Cry), byl také za Orfevre druhý ve dvou klasikách 2011, ale potýká se se zdravotními problémy. Na začátku cílové roviny možná poškodil třetího Gold Ship, který předvedl solidní výkon i když stále bez bývalé jiskry. Na pomalejší dráze neměl Orfevre možnost překonat rekordní čas Zenno Rob Roy 2:29,5 z roku 2004.
Při tolika zmínkách o odchodu hřebců do chovu a jejich zjevném postavení mezi světovou elitou si nemohu odpustit malou poznámku. Japonský chov udělal v posledních 30 letech obrovský skok z chovatelské periferie mezi velmoci. Samozřejmě, že ti chovatelé měli potřebné finanční zdroje a nepochybně i podmínky a znalosti, ale také je nebrzdily absurdnosti české provenience, které kupodivu nezmizely ani se zánikem plemenářských podniků a neslavné licentační komise. Tím mám na mysli například zjevně nedopracovaný polotovar odstupňování cen pro zařazování hřebců do chovu nebo daleko horší a bez jakékoliv diskuse naprosto kontraproduktivní téměř plošné zvýšení poplatku za zařazení klisny do chovu v době, kdy počet připuštěných klisen rapidně klesá a chovatelé rozhodně nemají peněz na rozdávání. Komu to prospěje ? Možná dalšímu importu amorfní masy koní, z nichž ti méně šťastní skončí jako potrava šelem nejmenovaného cirkusu, viz. Věstník a pravidelný přísun koní tamtéž. Českému chovu to může prospět jen opravdu těžko.
Takže mi snad závěrem dovolte, abych vám všem popřál příjemné Vánoce, úspěšnou sezónu 2014 a kolegům chovatelům také, aby jim dobrotivý Bůh zdravý rozum zachovati ráčil i při čtení některých částí nové chovatelské koncepce.
Jan Schulmann