Hned první lednovou neděli odstartovala japonská grupová série 2014, ale než se k samotným dostihům dostaneme, podívejme se ještě na hvězdy roku 2013.
Koněm roku, nejlepším sprinterem a mílařem byl vyhlášen Lord Kanaloa (King Kamehameha), nejlepším dvouletým hřebcem Asia Express (Henny Hughes) a klisnou Red Reveur (Stay Gold), nejlepším tříletým hřebcem Kizuna (Deep Impact) a klisnou Meisho Mambo (Suzuka Mambo), nejlepším starším hřebcem Orfevre (Stay Gold) a klisnou Gentildonna (Deep Impact) a nejlepším pískařem se stal Belshazzar (King Kamehameha).
V celkovém šampionátu plemeníků (tráva i písek) zopakoval svůj triumf z roku 2012 Deep Impact a na trávě za ním opět následovali hřebci King Kamehameha a Stay Gold. Desítku nejlepších pak dále tvoří Heart´s Cry, Daiwa Major, Symboli Kris S, Manhattan Cafe, Jungle Pocket, Fuji Kiseki a Neo Universe. V řeči linií sedm synů Sunday Silence, jedenkrát Mr.Prospector, jedenkrát „bratranec“ Sunday Silenců Roberto a jedenkrát větev Grey Sovereign linie Nasrullah. V Japonsku nehraje linie Northern Dancer ani zdaleka takovou roli jako ve světě obecně a její nejlepší představitel Kurofune je čtrnáctý. Deep Impact je také nejlepším otcem dvouletých, před King Kamehameha a Zenno Rob Roy. Nováčci Shadai Orfevre a Lord Kanaloa budou připouštět za 1,2 a 1,0 mil. Kč.
Silně pochybuji, že za zařazení kteréhokoliv ze zhruba 300 domácích plemeníků do chovu někdo platil jakýsi selekční poplatek a za zařazení většiny z 10.000 klisen jakousi pevnou taxu. Podívejte se kam se dostalo Japonsko za zhruba pouhých 30 let s důslednou orientací chovu i struktury propozic dostihů na výkonnost tříletých a starších! Naše nově koncipované majitelské prémie ovšem podporují dvouleté na úkor čtyřletých a starších koní, což je zcela chybná komerční cesta. Všimněte si jak bohatý mají Japonci program pro klisny, jehož použitelná kostra byla u nás v posledních letech zásadně zredukována úspornými opatřeními a dokonce ctěný svaz chovatelů mlčky přihlížel likvidaci „svého“ dostihu v Mostě. Přitom platí, že čím kvalitnější má či chce mít libovolná země chov, tím bohatší má systém dostihů pro klisny všech věkových kategorií. Stejně důležitý je u nás systém handicapů I. kategorie, protože tady mají domácí odchovanci relativně snazší příležitost ukázat se v boji o vítězství na nejvyšší úrovni. Ovšem i tady platí totéž co u klisen. Ze slušného systému handicapů I. kategorie, který existoval ještě před zhruba deseti lety, jsou dnes trosky a vedle finančních restrikcí byl a je zásadním argumentem některých pořadatelů ztěží použitelný handicap. Obnovení a rozšíření struktury výše uvedených dostihů by mělo pro český chov nepochybně větší význam, než nějaká rozsáhlejší síť cen útěchy pro domácí odchovance, ve které se mohou vyhnout zahraniční konkurenci.
Ale zpátky do Japonska. Hned první lednový víkend začala domácí grupová sezóna dvěma gr.3 handicapy pro starší koně, které měly jako obvykle dramatický a vyrovnaný doběh, ale důležitější byly následující trialy tříletých. V kyotském Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3, záznam) stál na startu jako 6:10 favorit Mikki Isle (Deep Impact), který se nestačil kvalifikovat do prosincových Asahi Hai Futurity (gr.1) a proti němu ve Futurity těsně třetí Win Full Bloom (Special Week). Navzdory vnějšímu boxu šel Mikki Isle nekompromisně od startu do čela a ačkoliv se ho Win Full Bloom snažil držet a na distanci zaútočit, měl Mikki vše pod kontrolou a pod rukama zvítězil jistě o ½ délky za 1:33,8. Za prvními dvěma byla propast 3 ½ délek. Mikki Isle je z matky po Rock of Gibraltar (Danehill), čili s pedigreem postaveném na opakování prominentní kombinace Sunday Silence x Northern Dancer a na mílové distanci se jeho jedinou slabinou do budoucna zdá být zatím jednostranná start-cíl taktika. Mimochodem jeho matka vyhrála nezvítězivší a další malý dostih jako dvouletá na písku, pak na trávě neukázala nic, což by u nás bylo na 5.000 Kč za zařazení do chovu.
Další dva trialy hostila Nakayama. Nejprve přišly na řadu klisny ve Fairy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl, záznam) a nezvykle pomalý průběh okořenila až dramatická koncovka, ve které se v posledních metrech o krk prosadila Omega Heart Rock (Neo Universe). Vítězka je z nezvítězivší polosestry plemeníka Heart´s Cry (to je také za 5.000 Kč přátelé) po El Condor Pasa (Kingmambo) a tedy z kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector. Doběh byl velmi těsný, sedmá v cíli byla jen o délku zpět a čas 1:36,3 také není nic moc, ovšem Omega Heart Rock je relativně nezkušená, debutovala vítězně v listopadu a ve svém druhém životním startu stejně úspěšně vstoupila do grupové společnosti, ačkoliv ze špatné pozice hodně obíhala a mimo to se 1600m zdá být pro ni krátké.
Možná ještě dravější závěr ukázal Pray and Real (Durandal), když v Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3, záznam) přesprintoval na distanci vlnu soupeřů. Pray and Real zvítězil nakonec o celé 2 délky, ale o něco méně pak dělilo druhého od jedenáctého v cíli. Čas 2:01,1 je na tříleté v lednu slušný. Otec vítěze gr.1 sprinter/mílař Durandal (Sunday Silence) se v Shadai Stallion Station úplně neprosadil a matka po Timber Country (Woodman) nikdy nestartovala (což je zase za 5.000), ale pedigree vítěze stojí na kvalitní kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector.
A pak přišli ke slovu starší v Kyotu. Christophe Lemaire odskočil 4 l. Satono Noblesse (Deep Impact), loni druhého za Epiphaneia v St.Leger, do čela v Nikkei Shinshun Hai (gr.2, 2400m, 4+, záznam) a rozhodl dostih předposlední dvoustovkou za 11,0s, když v trháku získaný náskok uhájil o krk před důrazným závěrem 5 l. Admire Flight (Manhattan Cafe), to vše za solidních 2:24,4. Tihle dva byli 2:1 spolufavority, oba jsou vnuci Sunday Silence z matek po Arc vítězi Tony Bin (Kampala), ovšem matka Satono Noblesse byla na dráze nejlépe druhá v nezvítězivších, takže náš ambiciozní chovatel by zaplatil opět 5.000 Kč za její zařazení do chovu.
V Kyoto Himba Stakes (gr., 1600m, 4+kl, záznam), šla na distanci do vedení z pozice jetá 6 l. favoritka Donau Blue, starší sestra Gentildonny, ale o ¾ délky nedokázala odrazit útok chytře po bariéře jeté 4 l. Uliuli, které ovšem dávala 4kg. Obě klisny jsou dcery Deep Impacta s pedigreem postaveným na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer. Uliuli se v Kyotu daří, bylo to její druhé vítězství v řadě a čas 1:33,0 je velmi dobrý. Za zmínku stojí poslední dvě dvoustovky za 11,1 a 11,2. Matka vítězky Wikiwiki (French Deputy) vyhrála jen nezvítězivší tříleté na písku a tak by práce s ní stála českého chovatele opět 5.000 Kč.
Šestiletý Danon Ballade (Deep Impact) obhajoval v Nakayamě v American Jockey Club Cup (gr.2, 2200m, 4+, záznam) své loňské prvenství, ale tentokrát skončil v poli poražených. V dramatické bitvě se o krk prosadil stejně starý Verde Green (Jungle Pocket) i když jen v průměrném čase 2:14,0. Jeho matka Lady Derby (Special Week), což tedy dává opačnou kombinaci než jsme komentovali u Satono Noblesse, byla nejlépe třetí v nezvítězivších a to je znovu zařazení do našeho chovu za 5.000 Kč.
To máme v lednu na trávě osm grupových dostihů, z toho dva pro klisny, pět pro čtyřleté a starší, z toho dva handicapy. Japonci, s nulovými restrikcemi pro výběr plemeníků i klisen do chovu a dobře koncipovaným systémem propozic, který netlačí na dvouleté, se svými staršími esy dobývají svět, zatímco my ……. Zkrátka v Japonsku o tom někdo dost přemýšlel.
Dr.Jan Schulmann