takarazukaPátý díl tokijské gr.1 série Yasuda Kinen (gr.1, 1600m, 3+) hodně poznamenalo deštivé počasí a výsledná velmi měkká dráha. Velkým favoritem 7:10 byl pochopitelně pětiletý Just a Way (Heart´s Cry), dubajský hrdina neporažený v posledních třech startech.

Ovšem míle je na něj trochu krátká a stejně jako většina Sunday Silenců měkko rozhodně nemá v oblibě. Elitě starších mílařů se postavil z klasického ročníku pouze pětinásobný vítěz Mikki Isle (Deep Impact) a i tentokrát zopakoval svou start-cíl taktiku, což byla na měkké dráze a v této společnosti skoro jistá sebevražda. Ale Mikki to prostě jinak nemá rád, a tak zavedl pole do cílové roviny, ale 300m před cílem ho pohltila vlna soupeřů, ze které na distanci vystřelil do čela 6 l. zkušený grupový matador Grand Prix Boss (Sakura Bakushin O). Na okamžik se zdálo, že na jeho nástup nereaguje ani Just a Way, ale pak ho žokej Yoshitomi Shibata přeci jenom rozhýbal a hřebec se zjevným sebezapřením ukázal po tuhé bitvě cíl-fotu svůj nos jako první. O 3 délky zpět získal třetí místo pěkným závěrem z konce pole 6 l. Shonan Mighty (Manhattan Cafe), loni na lepší dráze jen o krk druhý za skvělým Lord Kanaloa (King Kamehameha). Jediný zahraniční startující 6 l. Glorious Days (Hussonet), vítěz Hongkong Mile (gr.1) 2013 a nedávno čtvrtý v Champions Mile (gr.1), ani ve svém třetím pokusu v tomto dostihu neuspěl i když šesté místo je jeho nejlepším umístěním. Čas vítěze 1:36,8 (záznam) odpovídá podmínkám. Just a Way pokračoval ve skvělé sérii plemeníka Heart´s Cry (Sunday Silence), vítězi Arima Kinen (gr.1) a Dubai Sheema Classic (gr.1) a získal další gr.1 vavřín nijak nedeprimován skutečností, že jeho matka Sibyl byla z pěti startů nejlépe třetí ve zcela bezvýznamném dostihu. Sibyl je ovšem dcerou velmi úspěšného Wild Again (Icecapade), vnuka Northern Dancerova otce Nearctic a mnohonásobné americké grupové vítězky Charon (Mo Exception).

Zůstaneme-li pro tentokrát jen u gr.1 dostihů, pak měsíc uzavřel stejně deštivý poslední víkend a hanshinský Takarazuka Kinen (gr.1, 2200m, 3+, záznam), kde špičkoví tříletí jako obvykle chyběli, ale konkurence starších byla velmi kvalitní. Trojici favoritů tvořili 5 l. Gentildonna (Deep Impact), startující poprvé od svého triumfu v Dubai Sheema Classic (gr.1), dále 6 l. Win Variation (Heart´s Cry), naposledy těsně druhý v Tenno Sho-Spring (gr.1) a především charismatický 5 l. bělouš Gold Ship (Stay Gold), obhajující své loňské vítězství. Gold Ship byl v Tenno Sho – Spring jen sedmý, ale zaslouží to bližší komentář. Gold Ship je velmi sebevědomý a dominantní hřebec, zvyklý na status hvězdy a odpovídající zacházení. Při vstupu do boxů v Tenno Sho-Spring se zastavil tak, že chyběl krůček, aby šel box zavřít. Gold Ship zdržoval a jakýsi ignorant mezi zavaděči ho uhodil vodítkem přes zadek, což si hezky dlouho nikdo nedovolil. Šokovaný hřebec sice krok udělal, ale byl vzteky bez sebe a jeho koncentrace byla ta tam. Trenér Naosuke Sugai, v jehož péči je i Just A Way, incident rozhořčeně kritizoval. Hanshin je Gold Shipova oblíbená dráha, kde měl před letošním Takarazuka Kinen z pěti startů bilanci čtyř vítězství a jednoho druhého místa a odskakoval jako 2:1 favorit. Kuriozně v sedlech všech tří jmenovaných hvězd došlo ke změně žokeje. Na měkké dráze šla do vedení 5 l. Verxina (Deep Impact), které nová start-cíl taktika přinesla nedávno gr.1 triumf, zatímco Gold Ship jako obvykle pomalu odstartoval, ale žokej Norihiro Yokoyama ho ještě před zatáčkou posunul bez problémů na páté místo vedle Gentildonny. Počáteční vlažné tempo Verxina postupně zrychlovala, vedla ještě na distanci, ale v okamžiku kdy Gold Ship přeřadil rychlosti bylo rozhodnuto a typickou červenou bambulku v bílém ocase už viděli soupeři jen z uctivé vzdálenosti. Gold Ship zvítězil lehce o 3 délky a stal se prvním dvojnásobným vítězem Takarazuka Kinen v 55 leté historii dostihu. Z pozice jetý 6 l. valach Curren Mirotic (Heart´s Cry) nakonec připravil Verxinu o druhé místo a měkká dráha nebyla rozhodně po chuti Gentildonně ani Win Variation, kteří oba skončili v poli poražených. Čas 2:13,9 je na zmíněné podmínky velmi slušný. Gold Ship možná není takové eso jako Orfevre a je stejně náladový, ale zjevně se dokázal s měkkou dráhou vyrovnat a může být tím koněm, který na tradičně měkčí dráze v Logchamp přinese Japonsku kýžené vítězství v Arc. Gold Ship, stejně jako Orfevre a jeho starší bratr Dream Journey, má pedigree postavené na spojení skvělého plemeníka Stay Gold (Sunday Silence) a klisny po běloušovi Mejiro McQueen (Mejiro Titan) z linie Djebel, mezi jehož velká vítězství patří rovněž Takarazuka Kinen, vedle St.Leger a dvou triumfů v Tenno Sho – Spring. Nejlepším výsledkem matky Stay Golda na dráze bylo druhé místo v gr.3 trialu na jarní klasiku klisen.

Stejný den jako naše Derby se běželo na závodišti Frauenfeld Swiss Derby (2400m, 3 hř a kl) o podobnou dotaci 48.000 CHF a na jeho startu stál i český odchovanec Archanděl Michael (Tiger Cafe), nejlepší dvouletý hřebec 2013 a letos těsně čtvrtý z Frühjahrspreis der Dreijährigen (1600m). Favoritem byl ovšem listed umístěný Oak Harbour (Sinndar), zakoupený z francouzské stáje Wildenstein před dostihem za 250 000 CHF, před německým Firestorm (Dylan Thomas), který za sebou v posledním startu nechal mimo jiné třetího z Union-Rnnen (gr.2) a spolufavorita německého derby Swacadelic (Adlerflug) a anglickým hostem Master of Finance (Mastercraftsman), který ze sedmi startů dvakrát zvítězil a jen jednou byl bez peněz a  toto pořadí nakonec potvrdilo i cíl-foto. Archanděl Michael, syn Zimní královny a sprinterky/mílařky Abba (Sectori), se po bariéře dostal v cílové rovině do dobré pozice a vypadal chvíli nebezpečně, ale pak potvrdil obavy, že 2400m je na něho příliš dlouhé a doběhl v poli byť jen pět délek od vítěze.

Tiger Cafe má ještě jednoho kandidáta s derby ambicemi, skoro se chce říci jako obvykle v zahraničí a to v Maďarsku odchovaného hřebce Párduc, blízko čtvrtého v Alagi Díj (L) i když i jeho matkou je na dráze nejvýše užitečná mílařka Piruett (Jolly Groom) a 2400m vypadá dlouhé. No, v neděli uvidíme.