Takarazuka kinen 2015Velká tokijská série gr.1 dostihů pokračovala první červnovou neděli střetnutím mílařů v Yasuda Kinen (gr.1, 1600m, 3+) a v tomto ročníku se tříletí náročnému střetnutí se staršími soupeři vyhnuli. Trenér Noriyuki Hori, měl po prvním a třetím místě v derby i tady dvě želízka v ohni.

Prvním byl 7 l. Real Impact (Deep Impact), který tento dostih vyhrál jako tříletý v roce 2011 a nyní se vrátil z Austrálie s vítězstvím v George Ryder Stakes (gr.1) a druhým místem v Doncaster Mile (gr.1) a tím druhým byl favorizovaný 4 l. Maurice (Screen Hero), který k panu Horimu přišel v polovině loňské neúspěšné sezóny a po šestiměsíční pauze vystřihl sérii tří vítězství, naposledy gr.3 míli v dešti za 1:32,2. Real Impact byl po vlažném startu (záznam) odježděn do čela, což ho stálo dost sil a udával rychlé tempo, sledován druhou z Victoria Mile (gr.1) 4 l. Keiai Elegant (King Kamehameha), zatímco z boxů jako obvykle nejrychlejší 4 l. Mikki Isle (Deep Impact) se za nimi upuloval, když vzdoroval marném pokusu schovat ho v klidu za koně. Real Impact toho měl dost ještě před distancí a Keiai Elegant vzápětí neměla šanci proti nástupu Maurice, který vypadal na snadné vítězství, ale nakonec jen o krk odrazil rasantní závěr dlouho zavřeného 6 l. Vincennes (Deep Impact), který sérii čtyř vítězství, končící gr.3 triumfem, přerušil naposledy „jen“ druhým místem v gr.2. O 1 ¼ délky zpět získal třetí místo osvědčený grupový matador 6 l. Clarente (Dance in the Dark), který si Maurice hlídal celý dostih. Statečně bojující Keiai Elegant se udržela na pátém místě. Maurice prodloužil svou vítěznou sérii v solidním čase 1:32,0 i když ten rekordní 1:31,3 drží z roku 2012 tehdy 6 l. Strong Return (Symboli Kris S). O japonské konkurenci svědčí skutečnost, že se pole sedmnácti soupeřů vešlo v cíli zhruba na šest délek a ještě poslední vyběhl 1:33,1. Pedigree Maurice je z hlediska teorie učebnicovým příkladem spojení plemeníka - vítěze Japan Cupu (gr.1) 2008 Screen Hero (Grass Wonder), jehož pedigree stojí na 4x4 linebreedingu na Hail to Reason, skrze kombinaci Roberto x Sunday Silence, s klisnou po Arc vítězi Carnegie (Sadler´s Wells), jejíž pedigree stojí na 3x4 linebreedingu na Northern Dancer, na kterého je Maurice čtyřnásobně prochován. A jak z výsledku vidíte je úplně jedno, že matka byla v osmi životních startech jednou za peníze v maiden dostihu.

Favoritem 9:10 hanshinského Takarazuka Kinen (gr.1, 2200m, 3+, záznam) byl vítěz z let 2013 a 2014, excentrický 6 l. bělouš Gold Ship (Stay Gold), sahající ve svém oblíbeném dostihu a na svém oblíbeném závodišti, kde ze sedmi startů šest vyhrál a jednou byl druhý, po historickém hattricku, ale všechny šance mu vzala jeho rostoucí nechuť ke startovacím boxům. Hřebec do nich sice se zjevnou nechutí vstoupil, ale okamžitě se začal vzpínat, stál na zadních i v okamžiku startu a než se uráčil odskočit bylo pole o nějakých deset nebo patnáct délek pryč. Gold Ship se sice dotáhl 1000m před cílem, ale stálo ho to hodně sil a v závěru už nehrál roli. Z druhé pozice jetý 5 l. Lovely Day (King Kamehameha), který o tři týdny dříve avizoval svou formu lehkým vítězstvím nad dobrými soupeři v gr. 3 Naruo Kinen, šel na distanci do vedení a udržel za sebou o krk skvělý závěr své stájové kolegyně, rovněž 5 l. Denim and Ruby (Deep Impact) a úspěšný den klisen potvrdila třetím místem o 1 ¼ délky zpět 4 l. Shonan Pandora (Deep Impact), loňská vítězka posledního z dostihů trojkoruny klisen. Čtvrtým místem se po dlouhé absenci, zaviněné sérií banálních zranění, vrátil na dráhu loňský vítěz St.Leger 4 l. Toho Jackal (Special Week), který za sebou udržel vlnu šesti soupeřů, jejichž pořadí rozhodovalo cíl-foto. Čas 2:14,4 není nic moc ve srovnání s rekordem Earnestly (Grass Wonder) 2:10,1 z roku 2011. Matka vítěze absolvovala pouze pět startů s prvenstvím jen v nezvítězivších, ale dokázala být šestá v Oaks a je dcerou St.Leger vítěze. Dance in the Dark (Sunday Silence). Úspěšnou kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence v pedigree vítěze doplňuje trojnásobný inbreeding na Northern Dancer. Za poznámku stojí, že opačná kombinace je základem pedigree druhé v cíli Denim and Ruby, jejíž matka je po King Kamehameha.

Letošní Takarazuka Kinen byl ochuzen absencí 5 l. Epiphaneia (Symboli Kris S), 4 l. Isla Bonita (Fuji Kiseki) a také 4 l. To the World (King Kamehameha), kteří nestartovali pro různá zranění, nebo 5 l. Kizuny (Deep Impact), který pracuje na návratu do špičkové formy pro podzimní vrcholy a pochopitelně chyběl 6 l. Spielberg (Deep Impact), vítěz Tenno Sho – Autumn (gr.1) a třetí z Japan Cupu (gr.1), který byl o pár dní dříve největší nadějí japonské ekipy v Ascotu. První polovina Prince of Wales's Stakes(gr.1) tam byla pro Spielberga ovšem hodně pomalá, zatímco doma po startu nestíhá a pak má skvělý závěr, tady ho Soumillon puloval a všemu nasadil korunu v cílové rovině, kde se místo pořádného finiše soustředil na to, aby Ryanu Moorovi dokázal, že ho udrží zavřeného na bariéře na jeho domácím hřišti. Šesté místo, byť jen délku od třetího, je určitě velkým zklamáním, na kterém se ovšem hřebec sám příliš nepodílí. Když už byla shora řeč o zraněních, tak v tomto směru je nejhorší zprávou indispozice dvojnásobného klasického vítěze Duramente (King Kamehameha), který nebyl po derby stoprocentní a při vyšetření mu byly diagnostikovány chipy v obou předních nohou, takže je pro tuto sezónu ze hry.

Z letošní dubajské ekipy se vrátil na dráhu vítězně 6 l. pískař Hokko Tarumae (King Kamehameha) v Teio Sho (L,2000,4+), což je jeden z vrcholů regionálního programu závodiště Ohi, s dotací přes 20 mil. Kč. Hokko tenhle dostih vyhrál už v roce 2013 a jako 5:10 favorit nedal ani letos nikomu šanci.

Na konci pololetí je v první desítce žebříčku plemeníků očekávaná čtveřice největších es v pořadí Deep Impact, King Kamehameha, Stay Gold, Heart´s Cry, následovaná plemeníky Daiwa Major, Manhattan Cafe, Zenno Rob Roy, Admire Moon, Neo Universe a Harbinger. Čili sedm synů Sunday Silence, dva Mr.Prospectrorové, vnuk King Kamehameha (Kingmambo) a pravnuk Admire Moon (End Sweep) a konečně liniii Northern Dancer představující Harbinger (Dansili), kterému sice chybí starší, ale zatím také hvězda mezi tříletými. Japonci každoročně kupují klisny březí po významných plemenících nebo i jejich ročky a tak v šampionátu najdeme i Galilea (10 potomků) a Montjeu (11 potomků), ale jejich zisk nestačí na umístění v první stovce plemeníků. V Evropě věc nevídaná, ale o tom vlastně ty geografické adaptace projevu jsou.