Na úvod se podívejme na květnové zahraniční starty japonských koní. Doufám, že si ještě pamatujete japonské double 13. prosince v Hongkongu, kde šampion mílař Maurice (Screen Hero) zvítězil v HK Mile (gr.1) a A Shin Hikari (Deep Impact) start-cíl v HK Cupu (gr.1).
Oba hřebci pak dostali dlouhou pauzu a na dráhu se vrátili právě až v květnu. Protože jsme k dubnovému komentáři přidali s ohledem na některé souvislosti i neděli 1.5. tak již víte, že v tento den 5 l. Maurice (Screen Hero) prodloužil svou vítěznou sérii na sedm startů bez porážky, z toho poslední čtyři gr.1, lehkým dvou délkovým vítězstvím v hongkongské Champions Mile (gr.1, 1600m, 4+) a potvrdil tak svou pozici nejlepšího světového mílaře. O tři týdny později zahajoval svou sezónu 2016 ve francouzském Chantilly 5 l. bělouš A Shin Hikari (Deep Impact) v Prix d´Ispahan (gr.1, 1800m, 4+, záznam) a stáli proti němu například favorizovaný vítěz Prix du Jockey Club (gr.1) a třetí z Prix de l´Arc de Triomphe (gr.1) New Bay (Dubawi), první dva z nedávné Prix Ganay (gr.1) Dariyan (Shamardal) a Silverwave (Silver Frost), vítěz Grand Prix de Paris (gr.1) Erupt (Dubavi), vítěz Woodbine Mile (gr.1) Mondialiste (Galileo) a nebo gr.2 vítěz Vadamos (Monsun), kterému seděla velmi měkká dráha. Na takové dráze doposud A Shin Hikari nikdy neběžel, ale šel i tentokrát pod Yutakou Take po startu do čela, ovšem byl rychle vystřídán a zřetelně tísněn bláťákem Vadamos. A Shin Hikari se nenechal otrávit a když ho v dlouhé cílové rovince vytáhl Take od bariéry hřebec neuvěřitelně lehce deklasoval soupeře o 10 délek, které dělily druhého v cíli Dariyan! A Shin Hikari vyhrál doposud devět z jedenácti životních startů a jeho pedigree je postavené na obvyklém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s 4x5 inbreedingem na toho posledně jmenovaného. Jeho matka byla v USA na dráze nejvýše užitečná, ale varianta spojení Deep Impacta s klisnou po Storm Cat je velmi úspěšná a dala již mimo jiné vítěze Derby Kizuna. Dovolte mi dvě poznámky. Za prvé v Japonsku by na takovýhle dostih přišlo nejméně 50.000 lidí, tady byla návštěva asi jako v Chuchli. Za druhé představa, že by doma v Japonsku nadělil A Shin Hikari soupeřům v libovolném gr.1 dostihu 10 délek je nereálná, konkurence je tam ohromná. Mimochodem A Shin Hikari má v Evropě svého sparing partnera 5 l. A Shin Erwin (Shamardal), importovaného do Japonska in utero matky po Monsun, který zdaleka nemá doma black type výkonnost, ale tady o den později v Maisons-Laffirtte vyhrál listed Prix de Montretout na 1600m, jetý Cristianem Demuro.
Yutaka Take měl rozlítaný měsíc, prvního začal v Tokiu, pak jezdil v Kentucky Derby, vrátil se na skok do Tokia, znovu do USA na Preakness Stakes, pak do Chantilly a zpět do Tokia. V USA jezdil japonského vítěze pískového UAE Derby (gr.2) bělouše Lani (Tapit) první květnovou sobotu v Kentucky Derby (gr.1, 2000m, 3, záznam) a o dva týdny později v Preakness Stakes (gr.1, 1900m, 3, záznam). Lani je koncový kůň, v Kentucky Derby si od 1000m lepšil pozici, ale veškerou šanci ztratil v druhé polovině zatáčky do cílové roviny, kde byl vytlačen hodně ven a obíhal „přes parkoviště“ , takže výsledkem bylo deváté místo z dvaceti startujících. V Preakness Stakes ho neodradila ani rozblácená dráha závodiště Pimlico a jeho dobrý závěr mu přinesl páté místo. Na to, že v Japonsku je pískový povrch vedlejší záležitostí, jsou oba výsledky dobré a uvidíme v Belmont Stakes. Laniho story je ostatně zajímavá i chovatelsky. Jeho matka Heavenly Romace (Sunday Silence) připravila v cíl-fotu o obhajobu vítězství v Tenno Sho – Autumn (gr.1) skvělého Zenno Rob Roy (Sunday Silence), šla do chovu s očekáváním velkých trávových výsledků a jejími partnery byly pochopitelně velké hvězdy a to dvakrát King Kamehameha a pak French Deputy a Jungle Pocket. Nicméně dva King Kamehamehové toho moc neukázali, lépe se jim dařilo na písku a na základě jejich rozpačitých výsledků byla klisna hřebná po Jungle Pocket přesunuta do USA, kde byla nejprve připuštěna hřebcem Smart Strike a pak Tapitem. Mimochodem v mezičase její syn po French Deputy předvedl zhruba to samé co ti první dva. Výsledkem amerických připuštění byla nejprve mnohonásobná japonská stakes vítězka na písku Amour Briller (Smart Strike) a po ní Lani. K dovršení všeho Awardee (Jungle Pocket), již v USA narozený čtvrtý syn Heavenly Romance v řadě, vypadal v prvních třech sezónách na trávě jen jako zdvořile řečeno užitečný, než ho trenér pod dojmem skvělé sezóny Amour Briller 2015, poslal v září téhož roku na písek a výsledkem byla série čtyř vítězství, z toho dvou gr.3.
Ale skoro všechno opravdu důležité se stejně děje na trávě a tam se také vrátíme. Prvomájové start-cíl vítězství 4 l. Kitasan Black (Black Tide) a Yutaky Take v Tenno Sho – Spring (gr.1, 3200m, 4+) jsme přidali k dubnovému Newsletteru, ale velké gr.1 dostihy čekaly na dostihové fanoušky každý květnový víkend, všechny tentokrát na dráze v Tokiu. Než se k prvnímu z nich dostaneme, tak ještě věnujme okamžik sobotnímu derby trialu Kyoto Shimbun Hai (gr.2, 2200m, 3, záznam), ve kterém odskočil jako pari favorit Smart Odin (Danon Chantilly), jetý Keitou Tosaki a svůj očekávaný závěr z konce pole korunoval vítězstvím o ¾ délky před outsiderem Agnes Forte (Harbinger), který nastoupil z druhé pozice předposlední dvoustovkou za 10,8 a dlouho vzdoroval. Čas vítěze 2:12,6 je rychlý. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, s poměrně těsným 3x3 inbreedingem na Halo na straně samotného Danon Chantilly. Matka vítěze vyhrála gr.2 v Irsku a dvakrát se umístila v gr.1 dostizích ve Francii a v Kanadě, ale Smart Odin je její desáté hříbě a první, samozřejmě nyní již dvojnásobný, grupový vítěz. Smart Odin je z prvního ročníku šampion mílaře Danon Chantilly (Fuji Kiseki), který vyhrál jako tříletý NHK Mile Cup (gr.1) za rekordních 1:31,4 , čímž se dostáváme k první gr.1 lahůdce.
Nejlepší tříletí mílaři se sešli na startu NHK Mile Cupu (gr.1. 1600m, 3 hř a kl, záznam), ve kterém se hřebcům postavily čtyři klisny, mezi nimi i favorizovaná zimní královna Major Emblem (Daiwa Major), připravená odčinit až čtvrté místo v klasickém Oka Sho (gr.1). Tímto neúspěchem poučený Christophe Lemaire se tentokrát vrátil k osvědčené ofenzivní taktice, poslal klisnu od startu nekompromisně do čela, Major Emblem udávala v klidu rychlé tempo a v cílové rovině už k sobě nikoho nepustila, za 1:32,8. Dalších 16 koní se vešlo na 4 délky a bojující vlnu soupeřů přešel na vnější straně neuvěřitelným závěrem odnikud Lord Quest (Matsurida Gogh), který v poslední šestistovce navzdory obíhání stáhl na Major Emblem více než 6 délek, ale ¾ mu v cíli stále chybělo. O krk zpět Rainbow Line (Stay Gold) otočil formu z gr.2 trialu s nyní čtvrtým Dantsu Prius (Brian´s Time), který neměl v cílové rovince jednoduchou cestu. Pedigree Major Emblem stojí na opakování již shora zmíněné kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s inbreedingem 3x5 a další Northern Dancer linií blízko v backgroundu v pedigree matky, která na dráze vyhrála menší stakes dostih na 2200m. Klisna má bilanci šest startů, čtyři vítězství, jedno druhé a jedno čtvrté místo a je po Curren Black Hill druhým vítězem NHK Mile Cupu po šampion mílaři Daiwa Major (Sunday Silence).
Na mílové trati ještě zůstaneme, protože o týden později se utkaly starší klisny ve Victoria Mile (gr.1, 1600m, 4+kl, záznam). Vítězství z minulého roku obhajovala 7 l. Straight Girl (Fuji Kiseki), která tehdy vyrovnala rekordní čas trojkorunované Apapane (King Kamehameha) 1:31,9 a to trochu překvapivě, protože je především elitní sprinterka a míle je její opravdu mezní distance. Letos se například o pár týdnů dříve spálila jetá příliš blízko ostrého tempa bělky Smart Layer (Deep Impact) v mílovém Hanshin Himba Stakes (gr.2). Mimo Smart Layer stály na startu další dvě šancové dcery Deep Impacta a to dvojnásobná klasická víězka Mikki Queen a Japan Cup vítězka Shonan Pandora, pro které je pro změnu míle krátká. Smart Layer se tentokrát po startu na špičku neprosadila, do cílové roviny točila třetí, 300m před cílem se propracovala do vedení, ale prakticky ve stejnou chvíli přes ní lehce přešla Straight Girl, kterou Keita Tosaki na začátku schoval v druhé polovině pole a nyní šikovně protáhl vnitřní stopou. Zatímco Straight Girl suverénně zvyšovala svůj náskok až na 2 ½ délky, Smart Layer nedokázala odrazit závěr v cíli druhé Mikki Queen a o nos zpět třetí Shonan Pandory a o další 1 ¼ délky zpět se zachránila v cíli čtvrtá o další dva nosy před dotírajícími soupeřkami. V poli poražených doběhla mimo jiné zímní královna 2014 Shonan Adela (Deep Impact), která si při vítězství v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) zlomila nohu a na dráhu se tímto startem vrátila po 17 měsících od operace. Straight Girl obhájila své vítězství v novém rekordu dostihu 1:31,5. Její pedigree je založené na 3x4 linebreedingu na malého a agresivního šampion plemeníka Halo skrze kombinaci Sunday Silence x Devil´s Bag. Matka vítězky střídala povrchy a vyhrála tři malé sprinty, ale je dcerou fenomenálního sprintera a mílaře Taiki Shuttle, který vyhrál 11 ze 13 startů a připsal si šest gr.1 vavřínů.
Mílové trati nyní opustíme, ale u klisen zůstaneme, protože dalším bodem tokijského programu byl následující víkend Yushun Himba (gr.1, 2400m, 3 kl, záznam). Na startu Oaks bohužel chyběla zraněná vítězka první klasiky Jeweler (Victoire Pisa) a tak si role favoritek rozdělily tehdy o nos druhá Sinhalite (Deep Impact) a vítězka trialu Flora Stakes (gr.2) Cecchino (King Kamehameha), obě jeté na závěr z konce pole. Z vyrovnané vlny soupeřek se na distanci probojovala do čela pátá z Flora Stakes a nyní hodně zlepšená Biche (Deep Impact), ale to už na její vnější straně letěly favoritky k cíli a trochu výhodnější stopu proměnila v klasické vítězství Sinhalite, v jejímž sedle byl Kenichi Ikezoe, krk před Cecchino a Biche doběhla ½ délky zpět třetí. Dalších 1 ½ délky zpět v těsném doběhu šesti soupeřek ukázala svůj nos cíl-fotu jako čtvrtá Jealousy (Harbinger). V pěti startech jen jednou a to o nos poražená Sinhalite vyběhla dobrý čas 2:25,0 i když rekord Gentildonny (Deep Impact) je 2:23,6. Za poznámku stojí, že jedenáctá klisna šla stále ještě za 2:25,7. Pedigree vítězky je postavené na klasickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, ale podstatný je inbreeding 3x4 na Halo a 5x5 na Northern Dancer, respektive postavení kombinace jejich linií v pedigree Deep Impacta a mateřského otce Singspiela. Zajímavá je také skutečnost, že stejně jako v případě skvělé míařky Major Emblem (Daiwa Major), je i matka Sinhalite z větve Sadler´s Wells linie Northern Dancer. Matka vítězky vyhrála v USA na trávě Del Mar Oaks (gr.1) a dala již dříve mimo jiné také bratra Sinhalite gr.3 vítěze Adam´s Peak.
Poslední květnovou neděli měl Tokyo Yushun (gr.1, 2400m, 3 hř a kl, záznam) nabité obsazení a pro sázející bylo Derby opravdovým oříškem, protože zdánlivě jasnou situaci na špičce ročníku hřebců doběh Satsuki Sho řádně zkomplikoval a vítězové trialů měli také reálné ambice. Ve velkém poli 18 hřebců hrála pochopitelně velkou roli taktika, prvních pět ze Satsuki Sho potvrdilo nakonec své postavení, ale ne všichni odhadli vývoj dostihu ideálně. Jen v průměrném tempu vodili outsideři a z šancových hřebců seděl nejblíže čelu z páté pozice jetý Air Spinel (King Kamehameha), zatímco tři koncoví synové Deep Impacta, kteří v pořadí Dee Majesty, Makahiki, Satono Diamond doběhli v první klasice, seděli blízko sebe před polovinou pole a další koncovkář Leontes (King Kamehameha) cválal na konci pole. Air Spinel převzal na distanci vedení, ale neměl šanci odrazit nástup trojice jmenovaných synů Deep Impacta, z nichž nejrasantnější zrychlení měl Makahiki, 100m před cílem jasně vedl a pak za sebou s trochou štěstí udržel o nos Satono Diamond, s Dee Majesty jen o ½ délky zpět. Dvě délky pak dělily čtvrtého Air Spinel a Leontes doběhl o další ½ délky za ním pátý. Leontes měl rychlejší poslední šestistovku než první trojice, jeho realizační tým se zjevně poučil s kardinální chyby v Satsuki Sho, ovšem dostih nebyl pro útok z úplného konce pole v první míli dost rychlý i když Makahiki vyběhl 2:24,0, což je nakonec jen 0,8s za rekordem Duramente (King Kamehameha) z loňského roku. V sedle vítěze se radoval Yuga Kawada. Makahiki vyhrál čtyři ze svých pěti startů a druhý byl jen v Satsuki Sho. I v tomto případě je pedigree vítěze založené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s podobnými inbreedingy 3x5 na Halo a 5x5 na Northern Dancer, ovšem v jiné konfiguraci než u klisny Sinhalite. Matka vítěze startovala pouze pětkrát na písku, vyhrála jen maiden při debutu i když se poté vždy umístila, ovšem v chovu si počíná velmi úspěšně a dala již mimo jiné sestru Makahikiho, dvojnásobnou gr.3 vítězku a výbornou mílařku Uliuli. Zajímavé je, že Makahikiho bába vyhrála v rodné Argentině Premio Gilberto Lerena (gr.1), stejně jako matka o nos poraženého Satono Diamond. Do letošního Arc je hlášeno 120 koní, z toho 11 japonských a Makahiki je mezi nimi. Ovšem definitní rozhodnutí o jeho startu ve Francii samozřejmě ještě nepadlo.