V červnu frekvence japonských grupových dostihů trochu polevuje, což neznamená, že by každý víkend nebyl nějaký na programu, včetně dvou s napětím očekávaných gr.1 vrcholů. Ostatně přehled všech technických výsledků a záznamů najdete zdea na skok se podíváme i do zahraničí.
Hned první víkend pokračovala velká tokijská série střetnutím elitních mílařů v Yasuda Kinen (gr.1, 1600m, 3+), na startovní listině i s hongkongskými hosty 7 l. Contentment (Hussonet) a 6 l. Beauty Only (Holy Roman Emperor), kteří naposledy doběhli doma raz-dva v Champions Mile (gr.1), tento rok bez japonské konkurence. Jako obvykle nebrali sázející hosty vážně a pozornost na sebe poutal především 6 l. Isla Bonita (Fuji Kiseki), v jehož sedle sahal Christophe Lemaire po čtvrtém gr.1 vítězství v řadě. Obhájce loňského vítězství 7 l. Logotype (Lohengrin) si vylosoval nevýhodný box číslo 16, ale na své start-cíl taktice nic nezměnil, přešel z vnější strany pole do vedení, udával ostré tempo až do cílové roviny, kde ve svém typickém trháku ve stoupání před distancí odešel od soupeřů o tři nebo čtyři délky a zdánlivě měl dostih pod kontrolou. Síly vydané hned po startu mu ovšem v posledních metrech začínaly chybět, koncovkáři se k němu rychle blížili a nějaké dva cvalové skoky před cílem nedokázal odrazit rasantní závěr 6 l. Satono Aladdin (Deep Impact), Yuga Kawada, který zvítězil o krk. Logotype se zachránil v cíli o další krk před 6 l. Red Falx (Swept Overboard) a tatáž vzdálenost dělila i čtvrtého 5 l. Greater London (Deep Impact), pro kterého to byl teprve osmý životní start, z nichž šest ovšem vyhrál včetně listed a na tabuli se vešel ještě o další krk zpět 4 l. Air Spinel (King Kamehameha). Lemaira opustilo štěstí, když se 400m před cílem ocitl za hradbou soupeřů mezi kterými nedokázal projít a Isla Bonita skončil v poli poražených, stejně jako zmínění hosté a nebo zkrácení 2000m specialisté 5 l. Ambitious a 6 l. Staphanos, oba po Deep Impact. Vítěz vyběhl velmi rychlých 1:31,5 , jen 0,2s za rekordem Strong Return (Symboli Kris S) z roku 2012. Satono Aladdin, který měl doposud na svém kontě především dvě gr.2 vítězství, ale raketové koncovky odnikud jsou jeho specialitou, je synem americké gr.2 vítězky, která již dala jeho sestru a gr.1 vítězku Lachesis. Jeho pedigree je postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, skrze velmi úspěšnou variantu Deep Impact x Storm Cat, tentokrát s trojnásobným inbreedingem na Northern Dancer.
Další sobotu patřila pozornost japonských trufmanů poslednímu dostihu americké trojkoruny Belmont Stakes (gr.1, 2400m, 3), jehož favoritem byl Epicharis (Gold Allure). Ve čtyřech životních startech neporažený hřebec cestoval v březnu do Dubaje kde si šel start-cíl pro páté vítězství v UAE Derby (gr.2), ale i mistr dělá chyby a po Lemairově netrpělivosti v cílové rovině těsně prohrál. Epicharis pak vynechal původně plánované Kentucky Derby (gr.1), odletěl zpět do Japonska a jeho dalším cílem se stal až Belmont Stakes, s vypsaným bonusem 1,0 mil. USD pro prvního japonského vítěze. Záměr se ovšem nevydařil, hřebec začal mít po první práci v USA problém se zánětem v kopytě pravé přední nohy a byl ráno před dostihem škrtnut.
Poslední červnový víkend byl horkým favoritem hanshinského Takarazuka Kinen (gr.1, 2200m, 3+) famozní 5 l. hřebec Kitasan Black (Black Tide), jako vždy jetý Yutakou Take. V loňském roce ho tady na měkké dráze porazili až na čáře o krk a nos Marialite (Deep Impact) a Duramente (King Kamehameha) a tak opět deštivé počasí přidělalo jeho realizačnímu týmu pár vrásek. Poněkud překvapivě na startu chyběl jeho největší domácí soupeř 4 l. Satono Diamond (Deep Impact) a barvy téhož majitele reprezentoval 5 l. Satono Crown (Marju), kterému nakonec měkčí dráha vyhovovala. Po startu se usadil na čele 5 l. vytrvalec Cheval Grand (Heart´s Cry), kterému sekundoval 4 l. Sciacchetra (Manhattan Cafe) a vytvořený dvojblok držel v rychlém dostihu z vnějšího boxu startujícího Kitasan Black celý dostih ve třetí stopě, v poslední zatáčce dokonce v šesté stopě, protože ho tito soupeři tlačili ven a na bariéře otevřeli mezeru, kterou by projel autobus. Možná to Kitasan Black otrávilo, možná neměl svůj den, ale v cílové rovině bylo brzy jasné, že doběh bude patřit speedovým koním z druhé poloviny pole. Tohle bylo jak šité na míru Satono Crown, vzpomeňte si jak porazil Highland Reel (Galileo) v HK Vase (gr.1) a výborně jetý vedoucím mužem šampionátu Mirco Demurem se Satono Crown prosadil i tentokrát a to o 3/4 délky před 6 l. vítězem Arima Kinen (gr.1) 2015 Gold Actor (Screen Hero) a další 1 ½ délky před dvojnásobnou klasickou vítězku 5 l. Mikki Queen (Deep Impact). Sciacchetra vydřel čtvrté místo, před rovněž 4 l. Rainbow Line (Stay Gold), to vše v rychlém čase 2:11,4 i když rekordní čas 2:10,1 drží Earnestly (Grass Wonder) z roku 2011. Jak již víme in utero importovaný vítěz má pedigree postavené na úspěšné kombinaci Northern Dancer x Mr.Prospector, přesněji pedigree irské listed vítězky Jioconda je výsledkem 3x4 linebreedingu na Mr.Prospector s pěkně strukturovaným inbreedingem na Sir Ivor. Nesmíme také opomenout inbreedingy na Northern Dancer a Buckpasser.
A teď na skok na starý kontinent. Letos se s prvním ročníkem dvouletých představil velmi dobře evropský šampion dvouletek Dabirsim (Hat Trick) a například na mítinku Royal Ascot zvítězila jeho dcera Different League v Albany Stakes (gr.3). Linie Sunday Silence tam byla vidět i v barvách coolmorského společenství, když September (Deep Impact) zvítězila v Chesham Stakes (L) a Aidan O´Brien má s drobnou klisnou velké cíle. V USA odchovaná Peace in Motion, dcera skvělého mílaře Hat Trick (Sunday Silence), doběhla druhá v German 1000 Guineas (gr.2) a mezi šancové koně do německého derby patří vítěz Bavarian Classic (gr.3) Warring States (Victoire Pisa) trenéra A.Wohlera, i když to pro něj může být dlouhé protože je polobratrem šampion sprintera Hakusan Moon (Admire Moon).
P.S.
Dovolím si ocitovat ještě jeden článek z Racingpostu 15.6. a to „Irish trainers : action needed over neglected flat programme“ ve kterém titulek následuje ostrá kritika nedostatků irské termínové listiny a to zejména v letních měsících, kritika smíšených rovinových/překážkových mítinků, kritika rostoucího počtu překážkových dostihů na úkor dostihů rovinových atd. Co by asi výzvu prezentující renomovaní trenéři jako pánové Jim Bolger, Kevin Pendergast a Ger Lyons, říkali naší současné termínové listině a propozicím raději nechci vědět, ale jejich slova mi připomínají dlouhodobě nevyslyšené argumenty naší Rovinové komise, tedy alespoň argumenty stále opakované ještě před pár lety.
Jan Schulmann