hopeful stakesProsincový program otevírají na gr.1 úrovni pískaři, ale důležitější je pak série dostihů na trávě, dvouletí na míli v Juvenile Fillies a Futurity Stakes a pak letos poprvé jako gr.1 vypsaný 2000m Hopeful Stakes a kdyby Japonci slavili Vánoce, tak bych řekl parádní Vánoční dárek v podobě Arima Kinen a rozloučení populárního šampiona Kitasan Black s dostihovou kariérou.

Technické výsledky a záznamy, spolu s ostatními grupovými dostihy najdete zde

Pískaři mají v programu JRA jen dva gr.1 dostihy, první mílový February Stakes v Tokiu a pak prosincový Champions Cup (gr.1, 1800mD, 3+) v Chukyu, jehož favoritem byl obhájce loňského vítězství a čerstvý vítěz JBC Classic (L, 2000m, 3+) 7 l. Sound True (French Deputy). JBC Classic má z hlediska mezinárodní klasifikace pouze listed status protože se koná v regionální sféře NAR, která ostatně pořádá většinu velkých pískových dostihů. Sound True je speedový kůň, což není pro pískaře ideální styl, proplétat se polem v relativně krátké rovince může být problém a tentokrát se mu projít nepodařilo. Tempo udával 7 l. matador Copano Rickey (Gold Allure), vítěz February Stakes z roku 2015 a letos dvou mílových listed (NAR), sledovaný vítězem listopadového kyotského Miyako Stakes (gr.3) T.M.Jinsoku (Kurofune), který z letošních 8 startů 4 vyhrál. V cílové rovině se zdálo, že o vítězi rozhodne jejich souboj, ve kterém začínal mít v posledních 50m navrch bělouš T.M.Jinsoku, když z druhé poloviny pole přilétl letošní vítěz February Stakes 4 l. Gold Dream (Gold Allure) a získal skvělé gr.1 double o krk před T.M.Jinsoku a další krk před Copano Rickey. Vítěze zajel bezchybně Ryan Moore. Všimněte si, že ještě na začátku zatáčky do cílové roviny sedí Moore na bariéře a má Sound True těsně za sebou, pak ale včas vymanévruje ven a Gold Dream má volnou cestu k velkému závěru, na rozdíl od stále za bariérou soupeřů zavřeného Sound True. Na japonském hlubokém písku je čas 1:50,1 velmi rychlý. Jak již víte z únorového Newsletteru, kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer v pedigree vítěze, doplňují v backgroudu další tři northerndancerovské linie, z toho dvě jdoucí 5x5 přes Nijinsky a také inbreeding na Turn-to a klisnu Special. Matka vítěze byla na písku užitečná a umístila se na stakes úrovni. Hvězda mezi pískovými plemeníky Gold Allure vyhrál na tomto povrchu čtyři gr.1 dostihy, mezi nimi i February Stakes, ale dokázal být i pátý na trávě v Derby. Gold Allure letos přidal ke svému životopisu třetí titul šampiona pískových plemeníků, ale na prahu své čtrnácté připouštěcí sezóny bohužel uhynul.

Pískaři byli sice gr.1 a pěkný dostih, ale tráva je oč tu běží a tak jsem možná měl začít sobotním Stayers Stakes (gr.2, 3600m, 3+) v Nakayamě, kde stálice ultravytrvaleckých distanci 6 l. Albert (Admire Don), vítěz tohoto dostihu z let 2015 a 2016, pokračoval vítězně i tentokrát a stejně jako v minulém roce porazil 7 l. Fame Game (Heart´s Cry), tentokrát po krátkém souboji na distanci jistě o 2 ½ délky a za rychlých 3:43,0. V sedle vítěze byl opět Ryan Moore. Albert má pedigree založené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, s trojnásobným inbreedingem na Northern Dancer v pozadí. Matka vítěze v dlouhé kariéře vyhrála 6 z 32 startů, včetně menší stakes míle a Albert je jejím druhým potomkem stakes kalibru.

Druhý víkend patřil klisničkám v Hanshin Juvenile Filles (gr.1, 1600m, 2 kl), ve kterém s velkými ambicemi vstupovaly do boxů jako favoritky ve dvou startech neporažené gr.3 vítězky Rock This Town a Lucky Lilac, obě dcery s prvními dvouletými velmi dobře začínajícího šampiona Orfevre (Stay Gold). Ale ve dvou startech neporažené byly i hodně zajímavé vítězky menších stakes Lily Noble (Rulership) a Mau Lea (Deep Impact). S výjimkou Mau Lea hájí ostatní tři jmenované klisny barvy prominentní stáje Sunday Racing Co.Ltd., koní odchovaných některou z farem bratrů Yoshidů, která měla na startu ještě hodně ambiciózně menežovanou vítěznou debutantku Social Club (King Kamehameha), dceru slavné Buena Visty (Special Week). Rock This Town poslal Christophe Lemaire ze zcela vnějšího boxu až příliš agresivně v rychlém začátku do pozice a jak se ukázalo tím její šance pohřbil. Před distancí sice ještě klisna bojovala o vedení, ale neukázala obvyklý závěr a nedokázala reagovat na nástup soupeřek, původně schovaných ve středu pole. První vystřelila do čela Lily Noble, ale v posledních 100m přišla s rasantním zrychlením Lucky Lilac, které udělal perfektní dostih Syu Ishibashi a zvítězila o ¾ délky, zatímco druhá v cíli Lily Noble odrazila o ½ délky závěr Mau Lea. O 2 ½ délky za nimi přišla z konce pole útočící Tosen Bless (Deep Impact), se stejnou poslední šestistovkou za 33,7 jako vítězka a tabuli doplnila v USA odchovaná outsiderka Molto Allegro (Speightstown). Rock this Town doběhla až devátá, ¾ délky za nezkušenou stájovou kolegyní Social Club. Čas vítězky 1:34,3 je solidní, ale neohrozil rekord klisny Vodka (Tanino Gimlet) 1:33,1 z roku 2006. První gr.1 vítězka po Orfevre má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, přičemž otec matky je produktem linebreedingu na Mr.Prospector 3x3 a matka sama, americká gr.1 vítězka, je trojnásobně prochována na jeho otce Raise a Native. Z pěti linií Northern Dancer v backgroudu tvoří dvě inbreeding 3x4 na šampion plemeníka Northern Taste v pedigree Orfevre.

Pozornost dostihových fanoušků poutal tentýž den i velký hongkongský mítink, na kterém tradičně startuje početná japonská ekipa. Letošních osm startujících ovšem nemělo příliš povedené odpoledne, i když do té doby „jen“ gr.2 umístěný 5 l. Tosen Basil (Harbinger) přišel dobře třetí v HK Vase (gr.1, 2400m, 3+) a trojice 6 l. Neorealism (Neo Universe), 6 l. Staphanos (Deep Impact a 7 l. klisna Smart Layer (Deep Impact) skončila na třetím, čtvrtém a pátém místě v HC Cupu (gr.1, 2000m, 3+), který byl pro ně bohužel odběhnut ve falešném tempu. Prostě není každý den posvícení.

A pak o týden později přišel na hanshinském závodišti na řadu Futurity Stakes (gr.1, 1600m, 2 hř a kl), který papírově vypadal jako odveta za Saudi Arabia Royal Cup (gr.3), ve kterém do té doby dvakrát vítězný Stelvio (Lord Kanaloa) hodně špatně odskočil a navzdory senzačnímu závěru z nemožné pozice už nemohl porazit vítězného Danon Premium (Deep Impact), který tak i svůj druhý start proměnil v jisté vítězství a to v rekordním čase. Zdatným soupeřem těm dvěma měl být zkušenější nedávný gr.2 vítěz Tower of London (Raven´s Pass), s bilancí tří vítězství a jedno druhé místo ze čtyř startů. Teorie to byla správná, ovšem favorizovaný Danon Premium žádnou odvetu nepřipustil. Yuga Kawada odskočil hřebce z boxu číslo 1 do pozice na bariéře a měl dostih zcela pod kontrolou. Danon Premium přešel v cílové rovině do vedení a zvítězil lehce o 3 1/2 délky, přičemž časem 1:33,3 vyrovnal rekord Leontese (King Kamehameha) z roku 2015 a zaběhl v poli nejrychlejší poslední šestistovku za 33,6. Také Stelvio předvedl opět výbornou koncovku a mohl být blíže, kdyby Cristian Demuro nemusel obtížně hledat cestu na začátku cílové roviny. Takto porazil v posledním cvalovém skoku o krk třetího Tower of London, který se marně pokoušel celý dostih stínovat vítěze a zachránil se v cíli o nos před závěrem gr.2 umístěného Keiai Nautique (Deep Impact), za kterým o ¾ délky zpět uzavřel tabuli v koncovce stejně rychlý Danon Smash (Lord Kanaloa), stájový kolega vítěze. Stejně jako zimní královna Lucky Lilac je i Danon Premium nyní ve třech startech neporažený. Jeho pedigree je postavené na velmi úspěšné kombinaci Sunday Silence x Roberto, tedy dvou prominentních větví linie Hail to Reason (Turn-to) 4x5, když další dvě větve Turn-to přinášejí synové Sir Gaylorda Sir Ivor a Habitat, ze tří linií Northern Dancer tvoří dvě 3x4 inbreeding na Danzig v pedigree matky, která se v Irsku umístila v gr.3.

Vánoční víkend zahájil v sobotu zajímavě obsazený Hanshin Cup (gr.2, 1400m, 3+), na jehož startu stáli jako favorité tříletí Sungrazer (Deep Impact) a klasická vítězka Reine Minoru (Daiwa Major) a také 6 l. Isla Bonita (Fuji Kiseki), další klasický vítěz, kterého v poslední době pronásleduje v gr.1 dostizích smůla. Tihle tři doběhli v rozmezí o málo více než ¾ délky na třetím až pátém místě v listopadovém Mile Championship (gr.1) a pro sázející byl správný tip opravdovým oříškem. Reine Minoru měla distance vyhovovat nejlépe, ale klisna se po dobrém startu překvapivě neudržela na pozici a tím byla její šance pryč. Před distancí se do čela probojoval ze čtvrtého místa jetý 7 l. sprinter Dance Director (Aldebaran), na kterého okamžitě zaútočil ze středu pole přicházející Isla Bonita, jetý Christophe Lemairem a zvítězil v cíl-fotu o pouhý nos, ve velmi rychlém čase 1:19,5. O 1 ¼ délky zpět předvedl pěkný závěr Sungrazer, který byl ještě na začátku cílové roviny hodně vzadu. Isla Bonita vyhrál letos již druhý gr.2 dostih a jeho pedigree je postavené na kombinaci Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, která jde přes bělouše Caro, s nezvyklým inbreedingem na americkou hvězdu In Reality. Matkou vítěze je americká trávová stakes vítězka, jejíž další tři japonská hříbata bohužel třídy Isla Bonita nedosáhla. Zajímavým experimentem byl start předního pískaře 5 l. Moanin (Henny Hughes), který vyhrál February Stakes (gr.1) v roce 2016, ale od té doby se mu nepodařilo zvítězit a změna povrchu mu měla dodat nový impulz. Moanin si vedl velmi slušně a po dobrém závěru z konce pole přišel šestý.

Štědrodenní Arima Kinen (gr.1, 2500m, 3+) v Nakayamě měl jako vždy slavnostní atmosféru, protože tohle není jen velké dostihové finále, ale obvykle se tady po skončení programu loučí mimořádné osobnosti s dostihovou kariérou a v chladném večeru na ně čeká více než stotisícový dav fanoušků. O tři dny dříve obdržel žokej Yutaka Take ocenění Longines and International Federation of Horseracing Authorities Award of Merit za dosavadní mimořádný přínos dostihovému sportu. Yutaka Take je synem špičkového žokeje Kunihiko Take, narodil se v roce 1969, prvního vítěze jezdil v roce 1987 a v témže roce získal 69 vítězství a titul nejlepšího učně. Od roku 1989 do roku 1999 pak byl, s výjimkou roku 1991, šampionem japonských žokejů a na začátku prosince měl na svém kontě 3940 vítězství, z toho 322 grupových a z nich 74 gr.1. Yutaka Take jezdil k triumfu v Arima Kinen již dvakrát loučící se hvězdy a to Oguri Cap (Dancing Cap) v roce 1990 a Deep Impacta (Sunday Silence) v roce 2006 a davy příznivců 5 l. Kitasan Black (Black Tide) jim držely palce, aby se to podařilo dotřetice a Kitasan Black se rozloučil posledním velkým vítězstvím s dostihovou kariérou na cestě do boxu plemeníka Shadai Stallion Station. Kitasan Black byl v Arima Kinen jako tříletý třetí, jako čtyřletý těsně druhý a v letošním poli soupeřů byl pochopitelně jeho největším soupeřem vítěz Japan Cupu 5 l. Cheval Grand (Heart´s Cry), znovu v sedle s Hughem Bowmanem a hodně nebezpečně vypadal i stále se lepšící 3 l. Suave Richard (Heart´s Cry), druhý z Derby a nedávný gr.2 vítěz. Do sedla v Japan Cupu zklamavšího a dost náladového 5 l. Satono Crown (Marju) byl pozván Ryan Moore a velkou šanci na dobré umístění měli i koncovkáři 4 l. Rainbow Line (Stay Gold), 5 l. Oaks vítězka Mikki Queen (Deep Impact) a její vrstevnice Queens Ring a Rouge Buck, obě dcery Manhattan Cafe (Sunday Silence). Na startu tentokrát chyběl vítěz Derby a druhý z Japan Cupu 3 l. Rey de Oro (King Kamehameha) a také stále ještě loňský vítěz 4 l. Satono Diamond (Deep Impact), kterému zkazily druhou polovinu sezóny měkké francouzské dráhy a nepovedený start v Arc. Kitasan Black dobře odkočil a Take ho poslal okamžitě do čela, kde diktoval nikým netlačen dobré tempo. Kitasan začal zrychlovat 600m před cílem, na začátku cílové roviny předvedl svůj obvyklý nástup, kterému soupeři nedokázali čelit a za ovací zaplněných tribun si neohrožován docválal k pohádkovému vyvrcholení své dostihové kariéry. O 1 ½ délky zpět rozhodovalo cíl-foto souboj o druhé místo, ze kterého vyšla vítězně z pozice jetá klisna Queens Ring, nos před Cheval Grand a krk před Suave Richard. S nejrychlejší poslední šestistovkou za 34,3 přilétla z konce pole na tabuli o další 1 ¼ délky zpět Rouge Buck. Čas 2:33,6 je solidní a o překonání rekordu Zenno Rob Roy 2:29,5 z roku 2004 tentokrát snad ani nešlo. Kitasan Black odchází do chovu s bilancí 20 startů, 12 vítězství, 2 druhá, 4 třetí místa a s výherním kontem 375 milionů Kč. Největší devizou hřebce byla nezměrná bojovnost, se kterou vyhrál sedm dostihů gr.1 na distancích od 2000m po 3200m, dvakrát Tenno Sho-Spring, s letošním neuvěřitelným rekordem 3:12,5 na 3200m, kterým vymazal z tabulek čas Deep Impacta, dále Tenno Sho-Autumn, klasický Kikuka Sho, Osaka Hai, Japan Cup a nyní Arima Kinen. Pedigreem Kitasan Black jsme se již několikrát zabývali, je synem staršího bratra Deep Impacta hřebce Black Tide, jehož dostihovou kariéru negativně poznamenalo zranění v klasickém Satsuki Sho a nestartovavší dcery sprintera Sakura Bakushin O, která však již dříve dala v chovu gr.3 vítěze Shonan Bach (Stay Gold). Kombinaci linie Sunday Silence a větve Princely Gift linie Nasrullah, doplňuje zejména inbreeding na Lyphard a trojnásobný na jeho otce Northern Dancer. Půjdeme-li v rodině o trochu dále pak prabába Tizly (Lyphard) dala gr.1 umístěného Cee´s Tizzy (Relaunch), otce amerického šampiona a předního plemeníka Tiznow.

A 28.12. udělal grupovou tečku za japonskou sezónou 2017 v Nakayamě znovu upgradeovaný Hopeful Stakes (gr.1, 2000m, 2 hř a kl), který v minulém roce vyhrál letošní derbyvítěz Rey de Oro (King Kamehameha), za rekordních 2:01,3. Letos tvořili vyrovnanou trojici sázkových favoritů ve dvou startech neporažený gr.2 vítěz Gendarme (Kitten´s Joy), bratr slavného Maurice Lucas (Screen Hero), který zvítězil při debutu a pak byl po delší pauze druhý v gr.3 a o něco zkušenější listed vítěz Time Flyer (Heart´s Cry), těsně poražený v gr.3. Ve dvou startech neporažený vítěz menšího stakes dostihu Sans Rival (Rulership) převzal do cílové roviny vedení v pěkném nástupu, ale v posledních 100m přišli ke slovu z konce pole útočící soupeři, z nichž měl nejdůraznější závěr Time Flyer, velmi dobře jetý Cristianem Demuro, který odkázal na druhé místo o 1 ¼ délky zpět Gendarme a ten odrazil jen o krk nezkušeného Stay Foolish (Stay Gold), který po vítězném debutu vstoupil přímo mezi elitu. S odstupem 2 ½ délky se v cíli zachránil na čtvrtém místě Sans Rival, jen o krk před klisnou Nasuno Symphony (Heart´s Cry), která absolvovala dostih na konci pole vedle Time Flyer a měla také pěkný závěr. Tvrdá dráha, rychlý průběh i distance potomkům Arima Kinen vítěze a špičkového plemeníka Heart´s Cry (Sunday Silence) opravdu vyhovovaly a čas 2:01,4 je velmi rychlý. Lucas šel dostih v dobré pozici, ale neprostál úplně posledních 200m a přišel jen šestý. Pedigree vítěze je založené na kombinaci Sunday Silence x Roberto, tedy dvou nejdynamičtějších větví linie Hail to Reason, na kterého je 4x4 prochován a výrazný je také 4x4 inbreeding na Lyphard. Matka vítěze vyhrála na dráze pouze maiden tříletých, zatímco do klasik mířící gr.1 vítěz Time Flyer z dosavadních pěti startů tři vyhrál a byl dvakrát druhý.

Šampionáty plemeníků na trávě obhájil samozřejmě znovu Deep Impact (Sunday Silence), ale objevují se v nich i jména mladých slibných hřebců. V celkovém šampionátu je za Deep Impactem pořadí prvních deseti Stay Gold (Sunday Silence), Heart´s Cry (Sunday Silence), King Kamehameha (Kingmambo), Daiwa Major (Sunday Silence), Harbinger (Dansili), Manhattan Cafe (Sunday Silence), Admire Moon (End Sweep), Black Tide (Sunday Silence) a Rulership (King Kamehameha), přičemž Rulership ještě neměl na dráze čtyřleté a starší potomky. V šampionátu otců dvouletých je za Deep Impactem pořadí Lord Kanaloa (King Kamehameha), Heart´s Cry a Rulership a teprve za nimi je obvyklý prominent této kategorie Daiwa Major. Mezi debutanty je pochopitelně v čele Lord Kanaloa, před Orfevre (Stay Gold) a Eishin Flash (King´s Best).

Šamionem žokejů se stal Christophe Lemaire se 199 vítězstvími a o druhém místě mezi Keitou Tosaki a Mirco Demurem se 171 vítězstvími rozhodoval počet druhých míst. Šampionem trenérů se stal Yasutoshi Ikee, jehož svěřenci vyhráli 63 z 345 startů.

Prvním plemeníkem z linie Sunday Silence, kterého v Evropě komerční chovatelský svět bezvýhradně přijal je šampion dvouletek a nejvytíženější francouzský plemeník tohoto roku Dabirsim (Hat Trick), cena jehož ročků se letos vyšplhala až k 500.000 EUR. Zajímavá historka se týká jeho dcery Different League, kterou pan Con Marnane koupil jako odstávče za 8.000 EUR, odmítl za ní přijmout cenu 14.000 Lstg na dražbě ročků a dal jí do tréninku v barvách své ženy Amy. Klisna se mu odměnila letos jako dvouletá gr.3 vítězstvím a na Tattersals December Mare Sale za ní coolmorský pan M.V.Magnier a jeho americký partner zaplatili o něco více než 1,5 milionu Lstg. Klisna jde do tréninku k Aidanu O´Brienovi, který jak víte už trénuje jiné dva slibné Sunday Silence a to ve třech startech neporaženého ante post favorita Epsom Derby Saxon Warrior (Deep Impact) a výtečnou dvouletou klisnu September (Deep Impact), kterou jen špatný start připravil o triumf na Beeders Cupu.

JS    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking