Květen patří především třem gr.1 dostihům tříletých, tedy jejich střetnutí v NHK Mile Cupu, Oaks a Derby. To ovšem neznamená, že starší matadoři nemají co běhat a jejich grupová střetnutí pokrývají škálu od 1400m po 2500m s gr.1 mílovým vrcholem, který patří starším klisnám. Technické výsledky a záznamy dostihů najdete zde.
Nicméně na úvod se musíme podívat do Newmarketu, kde první sobotu v měsíci opanoval Saxon Warrior (Deep Impact) The 2000 Guineas (gr.1, 1600m, 3 hř a kl) a je na britských ostrovech druhým klasickým vítězem, kterého dal syn slavného Sunday Silence, když tím prvním byla v The 1000 Guineas (gr.1, 1600m, 3 kl) start-cíl jdoucí klisna Natagora (Divine Light). Pedigree Saxon Warrior je postavené na pro Deep Impacta typickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, v tomto případě přesněji na mateřské straně s kombinaci dalších dvou větví linie Northern Dancer v pedigree dcery Galilea, která získala gr.1 vavřín jako neporažená dvouletá a jako tříletá se v jarní klasice klisen umístila. Ve čtyřech startech neporažený Saxon Warrior je pochopitelně i nadále favoritem Epsom Derby (gr.1). Mimochodem o pár dní později vyhrál ve Francii důležitý derby trial Prix Greffulhe (gr.2, 2000m, 3) Study of Man (Deep Impact), jehož matka po Storm Cat nebyla na dráze žádná hvězda, ale je dcerou slavné Miesque a základní struktura linií v jeho pedigree je tatáž. Zatímco u Saxon Warrior jde na mateřské straně o kombinaci northerndancerovských větví Sadler´s Wells x Danehill, vidíme u Study of Man kombinaci Storm Cat x Nureyev. A když už jsme u těch struktur pedigree protagonistů linie Sunday Silence, tak Coeur de Beaute (Dabirsim), zase jen o pár dní později o krátký krk druhá v Poule d´Essai des Pouliches (gr.1) má pedigree založené na opakování téže kombinace, když v púvodu její jednou bez úspěchu startující matky po Rock of Gibraltar vidíme spojení Danehill x Sadler´s Wells, ještě s další northerndancerovskou linií Be My Guest na mateřské straně jejího otce. Mimochodem klisnu, startující z posledního boxu, připravilo o klasický vavřín sporné rozhodnutí přesunout start na vnější dráhu, kde je v Longchamp po 200m zatáčka a boxy s vysokými čísly jsou tak ve zřetelné nevýhodě. Při analýzách pedigree nemá cenu mluvit jenom o výsledcích spojení nějakého plemeníka s nějakým otcem matek, ale je nutné sledovat úspěšnost kombinací linií či celých struktur v pedigree, protože ty zjevně úspěšné lze aplikovat v nejrůznějších variantách, což ostatně uvidíme i z poznámek k následujícím dostihům.
Když už jsme začali v zahraničí, tak v onu první sobotu v měsíci se běželo Kentucky Derby (gr.1) na závodišti Churchill Downs a součástí programu byl Turf Classic Stakes (gr.1, 1800m, 4+), ve kterém zaznamenal už čtvrté americké vítězství v Japonsku odchovaný a trefně pojmenovaný 4 l. Yoshida (Heart´s Cry). Hřebec má pedigree postavené na další ověřené kombinaci a to Sunday Silence x Mr.Prospector, s inbreedingem na Northern Dancer v pozadí. Jeho matka vyhrála v USA pět grupových dostihů, včetně gr.1 a v Gulfstream Parku vytvořila nový rekord na 1400m časem 1:20,45.
Ale zpátky do Japonska. Vrcholem sobotního programu prvního víkendu byl trial Kyoto Shimbun Hai (gr.3, 2200m, 3), což je až na výjimky poslední příležitost získat vstupenku do Tokyo Yushun (gr.1) o tři týdny později a do formy se v pravou chvíli vrátil třetí z prosincových Hopeful Stakes (gr.1) Stay Foolish (Stay Gold), který jetý z druhé pozice Yusuke Fujiokou hladce porazil o 1 ¾ délky zezadu útočící dvojici Admire Alba (Heart´s Cry) a Chardonney Gold (Stay Gold), které dělil pouhý nos. Vítěz vyběhl rychlý čas 2:11,0 a v jeho pedigree doplňuje kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, inbreeding na Hail to Reason a čtyři větve linie Northern Dancer v backgroudu. Matka Stay Foolish byla dobrá mílařka a v gr.3 umístěná listed vítězka.
Větší pozornost na sebe pochopitelně poutal nedělní tokijský NHK Mile Cup (gr.1, 1600m, 3 hř a kl), který zahájil sérii velkých dostihů na tomto závodišti a tak v Tokiu až do konce měsíce zůstaneme. Tenhle dostih je samozřejmě střetnutí elitních tříletých mílařů a nikoliv obvyklá cesta do Derby, ale například King Kamehameha (Kingmambo) v roce 2004 vyhrál o 4 délky za 1:32,5 a pokračoval k vítězství v Tokyo Yushun, mimochodem před další velkou hvězdou Heart´s Cry (Sunday Silence) a časem 2:23,3 vytvořil rekord dostihu, který o 0,1s překonal až jeho syn Duramente v roce 2015. Stejnou cestu k vítězství v Derby zvolil úspěšně v roce 2008 Deep Sky (Agnes Tachyon). Letos byl ovšem podobný vývoj velmi nepravděpodobný. V rychlém dostihu spolu z pozice jetí Gibeon (Deep Impact) a Mr.Melody (Scat Daddy) sváděli na distanci souboj, ve kterém sahal po vítězství Gibeon, ale zvenčí letící dvojice speedových soupeřů Keiai Nautique (Deep Impact) a Red Veyron (King Kamehameha) ho v posledních metrech dostihla a zatímco Keiai Nautique zvítězil o krk, Gibeon se zachránil v cíli o hlavu před Red Veyron. Houževnatě bojující Mr.Melody o ¾ délky zpět udržel čtvrté místo, krk před dobrou koncovkou klisny Primo Scene (Deep Impact). V sedle vítěze slavil grupové double Yusuke Fujioka. Keiai Nautique vyběhl rychlý čas 1:32,8 i když neohrozil rekord Danon Chantilly (Fuji Kiseki) 1:31,4 z roku 2010. Všichni jmenovaní ukázali dobrou formu vítězstvím či umístěním v jarních grupových trialech, ale chyběl mezi nimi favorizovaný godolphinský Tower of London (Raven´s Pass), kterému nenašel Lemaire u bariéry cestu hradbou soupeřů. I tentokrát stojí pedigree vítěze na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s výrazným inbreedingem na Northern Dancer. Matka byla velmi dobrá písková sprinterka se dvěma gr.3 vítězstvími na kontě. Všechna tři naposledy komentovaná pedigree představují různé variace na stejnou základní kombinaci, ve které na mateřské straně jde vliv Mr.Prospectora přes gr.3 vítěze Cnadian Frontier (Gone West), dvojnásobného gr.1 vítěze a v osmi startech jen jednou poraženého King Kamehameha (Kingmambo) a přes Kentucky Derby (gr.1) a Preakness Stakes (gr.1) vítěze Smarty Jones (Elusive Qality), vnuka zmíněného Gone West a všimněte si jak odlišné role hrají ty zmíněné northerndancerovské elementy.
Následující víkend se můžete podívat na dramatický doběh sobotního Spring Cupu (gr.2, 1400m, 4+) se 14 soupeři v cíli na dvou délkách za 1:19,5, ale my se budeme v komentáři věnovat až nedělnímu střetnutí špičkových starších klisen ve Victoria Mile (gr.1, 1600m, 4+ kl), který se běžel v dost intenzivní dešťové přeháňce. Vítězství sice obhajovala 5 l. Admire Lead (Stay Gold), ale té se v poslední době nedařilo a tak větší šance měly především už třikrát v gr.1 druhá 4 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry), malá klisna s dlouhou akcí a velkým závěrem a pak její vrstevnice 4 l. bělka Aerolithe (Kurofune), která loni porazila hřebce v NHK Mile Cupu (gr.1). Ale byly tu mimo jiné také dvě vítězky jarní klasiky 6 l. Let´s Go Donki (King Kamehameha), která však v poslední době patří především k elitě sprinterů a 4 l. Reine Minoru (Daiwa Major), která letos zkouší jít podobnou cestou, dále v posledních čtyřech startech neporažená Miss Panthere (Daiwa Major), za ní nedávno v gr.2 jen v cíl-fotu druhá 5 l. Red Avancer (Deep Impact) a vzkříšení své prestiže hledající 4 l. Oaks vítězka Soul Stirring (Frankel). Aerolithe nemá ráda koně kolem sebe a tak jí Keita Tosaki postupně přivedl na vnější straně pole k vedoucím klisnám a 300m před cílem Aerolithe krátce vedla před Reine Minoru na bariéře, aby před distancí neodolala útoku z pozice jeté Red Avancer, kterou až v posledních metrech zachytila zvenčí dvojice speedových soupeřek, z nichž loni třetí 5 l. Jour Polaire (Deep Impact) udržela v cíli svůj nos před z konce pole útočící a znovu druhou Lys Gracieux a Red Avancer doběhla jen o krk zpět třetí. Půl délky za nimi přišla čtvrtá Aerolithe a tabuli doplnila Miss Panthere. Jour Polaire toho od loňského umístění ve Victoria Mile mnoho nepředvedla a Hideaki Miyuki jí přivedl k vítězství v rychlém čase 1:32,3 v kurzu téměř 20:1. Rekordní čas 1:31,5 ovšem stále patří z roku 2016 dvojnásobné vítězce tohoto dostihu Straight Girl (Fuji Kiseki). Kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer v pedigree vítězky, resp. její opakování se vzniklým inbreedingem na Northern Dancer jsme již mnohokrát komentovali. Matka Jour Polaire nebyla na dráze žádná hvězda, ale dala již vítěze Mile Championship (gr.1) Sadamu Patek (Fuji Kiseki).
Také další víkend patřil klisnám, tentokrát tříletým v Oaks – Yushun Himba (gr.1, 2400m, 3 kl), na jehož startu stála jako 7:10 favoritka vítězka Oka Sho (gr.1) Almond Eye (Lord Kanaloa) znovu proti tehdy poprvé poražené Lucky Lilac (Orfevre), třetí Lily Noble (Rulership) a páté Mau Lea (Deep Impact), přičemž otazníkem mohly být šance vítězek trialů Canatabile (Deep Impact) a Satono Walkure (Deep Impact), které se první klasice vyhnuly. Rychlý dostih vodila outsiderka Sayakachan (Reach the Crown) s náskokem několika délek a v následujícím poli se šancové klisny hlídaly v předních pozicích. Ovšem již 400m před cílem bylo zřejmé, že trumfy drží v ruce Christophe Lemaire. Almond Eye hladce přešla ještě před distančním mezníkem do vedení, rázně vyvrátila pochybnosti o své vytrvalosti a zvítězila jistě o 2 délky před stále se lepšící Lily Noble, která o 1 ¾ délky otočila formu s třetí Lucky Lilac. Stejná vzdálenost dělila v cíli čtvrtou outsiderku Red Sakuya (Deep Impact) a Mau Lea opět tabuli uzavřela o ½ délky zpět. Almond Eye šla posledních 600m za 33,2s a vyběhla velmi rychlý čas 2:23,8 , jen 0,2s pomalejší rekordu skvělé Gentildonny (Deep Impact) z roku 2012. Mimo druhého místa při loňském debutu, klisna v dalších čtyřech startech s přehledem zvítězila. Dvojnásobná klasická vítězka je z prvního ročníku krále sprinterských distancí Lord Kanaloa (King Kamehameha), šestinásobného gr.1 vítěze, který ovšem dokázal porazit i elitu mílařů v Yasuda Kinen (gr.1). Její pedigree stojí na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, s inbreedingem na Nureyev a vlastně pěti northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Její matkou je vítězka dostihu s dnešním statusem gr.1, umístěná ve dvou klasických dostizích klisen Oaks a Shuka Sho a bábou nestartovavší ¾ sestra špičkových synů Northern Dancera a úspěšných plemeníků Try My Best a El Gran Senor. Za poznámku stojí, že první dvě klisny v cíli jsou dcery v chovu velmi dobře začínajících synů šampion plemeníka King Kamehameha.
Velká série tokijských dostihů vyvrcholila poslední květnovou neděli střetnutím osmnácti hřebců v Derby – Tokyo Yushun (gr.1, 2400m, 3 hř a kl) a papírově soubojem dosud neporaženého pari favorita Danon Premium (Deep Impact), kterému otlak v kopytě vzal šanci na start v Satsuki Sho (gr.1) s vítězem té 2000m klasiky Epoca d´Oro (Orfevre). Ovšem sázející se domnívali, že Satsuki Sho vyhrál taktickým manévrem Keita Tosaki a že druhou šancí je ve třech startech neporažený gr.3 vítěz Blast Onepiece (Harbinger), který ovšem od konce března nestartoval a třetí šancí v Satsuki Sho po dvou vítězstvích jen ve třetím životním startu pátý Kitano Commandeur (Deep Impact), rozhodli se ignorovat v klasice umístěné i vítěze trialů a za v kurzech následujícím Epoca d´Oro poctít přízní v Satsuki Sho poraženého favorita Wagnerian (Deep Impact), který tehdy šel opravdu smůlovatý dostih a jen v tom měli pravdu. Možná si pamatujete, že Epoca d´Oro má ze svého tempa velmi dlouhý závěr a Tosaki si v Satsuki Sho povodil pole s odstupem několika délek za trojicí tempařů, které pak hladce chytil a současně vzal tím manévrem šanci vzadu schovaným koncovkářům. Tentokrát Tosaki předvedl agresivnější variantu téže taktiky a poslal Epoca d´Oro od startu do čela, sledován tempařem Generale Uno (Screen Hero), outsiderem Cosmic Force (King Kamehameha) a na bariéře schovaným Danon Premium, kterého těsně následovali Blast Onepiece a z vysokého čísla polepšený Wagnerian. Epoca d´Oro šel v solidním tempu prvních 1000m a pak začal zrychlovat a šel každou další dvoustovku rychleji a rychleji. Do poslední čtyřstovky toho měl Genrale Uno dost, Danon Premium bojoval zjevně prohranou bitvu, zvenčí přicházel Wagnerian, ale na čele kraloval stále Epoca d´Oro, odrážející pokusy neuvěřitelně zlepšeného listed vítěze Cosmic Force. Ještě 100m před cílem vypadl Epoca d´Oro na klasický double a vsadili byste na něj ještě 50m domů, ale pak neodolal závěrečnému zrychleni Wagneriana, který zvítězil pod Yuichi Fukunagou o ½ délky. Epoca d´Oro udržel druhé místo o krk před Cosmic Force, kterého dělil pouhý nos od speedového Etario (Stay Gold) a toho opět nos od pátého Blast Onepiece a tabule utekla Danon Premum o pouhou hlavu. Wagnerian vyběhl velmi rychlý čas 2:23,6 , jen 0,4s za shora zmíněným rekordem Duramente (King Kamehameha). Majitelem vítěze je Kaneko Makoto Holding Co.Ltd. a pan Kaneko Makoto je opravdu dítě štěstěny, protože v jeho barvách zvítězil v Tokyo Yushun také Wagnerianův otec Deep Impact i mateřský otec King Kamehameha a aby toho nebylo dost, tak ještě i Makahiki (Deep Impact) v roce 2015. V pedigree Wagneriana vidíme základní kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, se čtyřmi větvemi linie Northern Dancer v backgroundu. Jeho matka dokázal vyhrát pouze maiden tříletých, ale v chovu již dala druhého stakes vítěze.
A jestli toho nemáte dost, tak doporučuji ke shlédnutí také dramatický doběh Meguro Kinen (gr.2, 2500m, 4+H) s vítězem za 2:29,7 , což by byl u nás hodně dobrý čas na trati o 100m kratší.
Jan Schulmann
P.S.
Titulek v jednom anglickém dostihovém periodiku „Deep Impact and company go global“ přesně odpovídá rostoucímu mezinárodnímu vlivu japonských plemeníků. Saxon Warrior má dobře nakročeno do boxu plemeníka v Coolmoru a bezpochyby vyvolá vlnu zájmu o syny Deep Impacta v Evropě, kde zatím stojí v Anglii gr.2 vítěz Danon Ballade, ve Francii gr.3 vítěz Martinborough, v Itálii také gr.3 vítěz Albert Dock a ve Švédsku gr.2 umístěný Barocci. U protinožců byli chovatelé rychlejší a začali s hřebci se špičkovou dostihovou kariérou. V Austrálii připouštějí gr.1 vítězové Mikki Isle a Real Impact a další gr.1 vítěz Tosen Stardom do boxu plemeníka míří, stejně jako zatím gr.1 umístěný gr.2 vítěz Ambitious a jak jsem minule poznamenal s triumfem gr.1 v životopisu absolvuje sezónu na Novém Zélandu Satono Aladdin. Také bych nějakého pěkného grupového Deep Impacta uměl, ale je to jen takové pokušeníčko, kterému je lépe při současné „podpoře“ českého chovu odolat. Japonsko ovšem není jenom Deep Impact nebo jiní synové a vnuci chef-de-race Sunday Silence, plemeníkem světového kalibru je i King Kamehameha. Nedávno mi přátelé z Shadai nabídli gr.2 vítěze po King Kamehameha z matky po Sunday Silence, ¾ bratra divizního šampiona a v Shadai začínajícího plemeníka. Když ovšem přidáte k ceně hřebce, byť opravdu hodně rozumné, ještě milion Kč na dopravu do Evropy, tak import vyžaduje velkou dávku chovatelského nadšení a finančního sebezapření. Dva nebo tři dostatečně velké chovatele jsem cvičně oslovil, vlastně spíše ze zdvořilosti k té lukrativní nabídce, nicméně zájem o participaci odpovídal mému očekávání a nebyl postačující. Ale podívejte se ještě jednou na ten komentář k Oaks nebo k Derby, fakta mluví sama za sebe. Zapálených bláznů prostě stále ubývá a postupná destrukce českého chovu pod patronací JC ČR tak úspěšně pokračuje.