Vrcholy říjnového programu pochopitelně tvoří dva zbývající klasické dostihy a hlavně podzimní císařský pohár Tenno Sho – Autumn, ale program je nabitý i dalšími zajímavými dostihy, jejichž podrobné technické výsledky a záznamy najdete zde


První víkend chyběl mezi žokeji Yutaka Take, který o pár dní dříve překonal hranici 4000 vítězství a v neděli jezdil ve Francii v Arc 4 l. Clincher (Deep Sky), gr.2 vítěze umístěného v Kikuka Sho (gr.1) a Tenno Sho - Spring (gr.1). Clincher je doma solidní grupový kůň z širší vytrvalecké špičky, ale na Arc to nemohlo stačit a tak snad jen účast samotná majitele potěšila.

Komentář začneme v Tokiu, kde se v sobotu střetli dvouletí v Saudi Arabia Royal Cupu (gr.3, 1600m, 2) a 14:10 favoritkou byla Gran Alegria (Deep Impact), která sice od začátku června nestartovala, ale tehdy při svém debutu vyhrála míli za velmi rychlých 1:33,6. Klisna velmi špatně odskočila, Christophe Lemaire jí v klidu nechal přijít na nohy a pak jí z posledního místa postupně polepšil na druhou pozici, zjevně kontroloval dostih už od začátku cílové roviny a ještě před distancí nechal Gran Alegria lehce od soupeřů odejít až o 3½ délky v cíli, za opět rychlých 1:34,0. Na druhém místě měl pěkný závěr také vítězný debutant De Gaulle, syn málo využívaného plemeníka Sakura President (Sunday Silence), který byl druhý v klasickém Satsuki Sho (gr.1) a grupového goně dát umí. Kombinace linie Sunday Silence s nasrullahovskými větvemi jsme již mnohokrát komentovali, Gran Alegria představuje kombinaci s větví Bold Ruler, jdoucí přes A.P.Indy – Seattle Slew, přičemž v pedigree matky podtrhuje vliv Bold Rulera ještě inbreeding 5x5 na Secretariat, v backgoundu s inbreedingem 4x5x5 na Mr.Prospector a 4x4 na Nijinsky, což jsou dvě ze tří linií Northern Dancer v celkovém pedigree. Matka vítězky patřila v USA k elitě trávových klisen, vyhrála dva dostihy gr.1, v roce 2012 stála pana Katsumi Yoshidu 1,85 mil. USD a první dva roky v chovu nevypadala na dobrou investici, protože byla jalová po Deep Impact a Orfevre. Gran Alegria je ovšem na nejlepší cestě všechno napravit.

Na stejné dráze o den později viděli diváci jako obvykle skvěle obsazený Manichi Okan (gr.2, 1800m, 3+), ve kterém byli protagonisty loňská vítězka NHK Mile Cupu (gr.1) a letos jen v cíl-fotu v Yasuda Kinen (gr.1) poražená 4 l. bělka Aerolithe (Kurofune) a proti ní především špičkoví tříletí hřebci Keiai Nautique (Deep Impact), suverenní vítěz letošního NHK Mile Cupu (gr.1) a skvělý koncovkář Stelvio (Lord Kanaloa), s dávkou smůly jen čtvrtý v klasickém Satsuki Sho (gr.1). Jak víte nemá Aerolithe ráda koně kolem sebe a tak ji Joao Moreira poslal od startu do čela a udával ostré tempo, sledován 4 l. vítězem St.Leger Kiseki (Rulership) a 7 l. 2000m specialistou Staphanos (Deep Impact). V cílové rovině nedala klisna soupeřům vůbec žádnou šanci a jedinou změnu pořadí přinesl závěr Stelvia, který nakonec doběhl druhý při výroku 1 ¼ - krk-nos a tabuli doplnil Keiai Nautique. Aerolithe vyběhla mimořádně rychlý čas 1:44,5. a v jejím pedigree kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence doplňuje inbreeding na Northern Dancer a také na jeho otce Nearctic. Aerolithe je dcerou klisny, která se v jediném životním startu neumístila, ale je polosestrou matky šampion sprintera/mílaře a mladého plemeníka Mikki Isle (Deep Impact).

Ve sváteční pondělí hostilo mítink Kyoto, kde 8 l. bělka Smart Layer (Deep Impact) obhajovala vítězství v Kyoto Daishoten (gr.2, 2400m, 3+), ve kterém porazila loni hřebce za velmi rychlých 2:23,0. Letos byli ovšem favority 6 l. vítěz Japan Cup (gr.1) Cheval Grand (Heart´s Cry) a s dávkou sentimentality sázejících také 5 l. vítěz Arima Kinen (gr.1) Satono Diamond (Deep Impact), od loňského výletu do Francie sužovaný neupřesněnými dýchacími problémy. Smart Layer tentokrát s polem za zády pouze zlikvidovala mnoha délkový náskok vodícího outsidera, s příchodem do cílové roviny pak přišli s nástupem oba favorité, ale zatímco Cheval Grand neměl po vlažném začátku dostatečně ostré zrychlení a stačil v cíli jen na čtvrté místo, Yugou Kawadou rasantně podporovaný Satono Diamond vydřel vítězství o ½ délky před 4 l. klisnou Red Genova (Symboli Kris S), za nic neříkajících 2:25,4. Nebyl to ten starý Satono Diamond, ale jiskřička naděje opět doutná. Pedigree vítěze stojí na opakovnání kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s trojnásobným inbreedingem na Halo a Northern Dancer, přesněji s velmi pěkně strukturovanými kombinacemi těchto dvou linií. Matka Satono Diamond byla v Argentině velká hvězda, uhynula bohužel v roce 2016 po porodu jeho bratra, kterého odchovala náhradní matka a nyní dvouletého Satono Genesis čeká dostihová kariéra v barvách stejného majitele.

Tentýž den se na chvíli zastavíme na závodišti Morioka, které patří do sféry regionálních závodišť NAR protože v Mile Championship Nambu Hai (L, 1600mD, 3+) se střetli starší vítězové February Stakes (gr.1) 2018 a 2017, tedy 6 l. valach Nonkono Yume (Twining) a 5 l. Gold Dream (Gold Allure) s 3 l. Le Vent Se Leve (Symboli Kris S), vítězem Japan Dirt Derby (L). Všichni tři mají dobrý závěr a Le Vent Se Leve, Mirco Demuro, dokonale využil malé poziční výhody k vítězství o 1 ½ délky před Gold Dream, s Nonkono Yume jen na čtvrtém místě. Běželo se o 14 mil. Kč a listed status mají ty některé zmíněné dostihy jen z hlediska mezinárodní klasifikace dostihů NAR. Le Vent Se Leve vyhrál šest ze sedmi životních startů a byl druhý jen při svém letošním debutu. Má pedigree stojící na úspěšné kombinaci Roberto x Sunday Silence, tedy dvou větví Hail to Reason 4x5 a s inbreedingem 3x5 na samotného Roberto. Matka byla na písku tak na hranici stakes společnosti.

Druhý víkend patřil klisnám a začal v sobotu v Tokiu tradičně silnou sestavou starších klisen ve Fuchu Himba Stakes (gr.2, 1800m, 3+kl). Favoritkou byla 4 l. Deirdre (Harbinger), která po dlouhé pauze od třetího místa v Dubai Turf (gr.1) hladce porazila v červencové gr.3 nyní také startující 5 l. Frontier Queen (Meisho Samson), která má stabilní formu a doběhla druhá v posledních pěti startech. Deirdre v loňské klasice Shuka Sho (gr.1), o kterém bude řeč vzápětí, porazila Lys Gracieux (Heart´s Cry) a ta měla nyní velkou šanci na odvetu, i když byla na startu také 5 l. Jour Polaire (Deep Impact), která jí v cíl-fotu odkázala na druhé místo ve Victorie Mile (gr.1). Dostih vodila s náskokem mnoha délek gr.3 vítězka Kawakita Enka (Deep Impact) a soupeřky se k ní dostaly až v posledních 100m, kde pár metrů možná vedla Jour Polaire, ale ihned přes ní přešly ve vzájemném souboji Lys Gracieux a Frontier Queen a když už Lys Gracieux sahala po vítězství přilétla zezadu Deirdre, s Christophe Lemairem v sedle a vyhrála o krk, za velmi rychlých 1:44,7. Pedigree vítězky je postavené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, s šesti větvemi linie Northern Dancer v pozadí a s inbreedingem na Halo v pedigree matky, která na dráze ve čtyřech startech nic zajímavého nepředvedla.

V neděli byl vrcholem kyotského programu poslední klasický dostih klisen Shuka Sho (gr.1, 2000m, 3 kl), ve kterém byla 13:10 favoritkou dvojnásobná klasická vítězka Almond Eye (Lord Kanaloa), jejíž největší soupeřkou měla být znovu loňská šampionka dvouletých klisen a v těch klasikách druhá a třetí ryzka Lucky Lilac (Orfevre), přičemž nepřítomnost pro změnu třetí a druhé z klasik Lily Noble (Rulership) otevírala šanci nedávné vítězce gr.2 trialu Cantabile (Deep Impact). Lucky Lilac neodskočila nejlépe a za vodící Mikki Charm (Deep Impact), která zahájila kariéru až letos a vyhrála své poslední tři starty, si nedokázala zlepšit pozici a byla poražená již v zatáčce do cílové roviny, kde Almond Eye byla stále ještě hodně vzadu na vnější straně pole. Yuga Kawada měl síly Mikki Charm bezchybně rozvržené, v nástupu ze zatáčky klisna získala více než dvou délkový náskok a ještě u distančního mezníku vypadala jako jistý vítěz, protože zvenčí zrychlující Almond Eye chybělo pět nebo šest délek. Ovšem závěrečná akcelerace Almond Eye byla neuvěřitelná, dostihla stále výborně jdoucí Mikki Charm ještě 50m před cílem a nadělila jí další 1½ délky, podporovaná ve velké formě jezdícím Christophe Lemairem. O délku zpět měla pěkný závěr Cantabile, za kterou stejně jako ve zmíněném trialu doběhly na tabuli Salacia a Lathyros, obě také po Deep Impact. Čas vítězky 1:58,5 je dobrý a poslední šestistovka za 33,6 je opravdu rychlá, i když rekordní čas 1:56,9 vyrovnaný v roce 2015 Mikki Queen (Deep Impact) zůstal neohrožen. Almond Eye vyhrála pět ze svých šesti životních startů, doběhla druhá pouze při debutu v srpnu loňského roku a nyní se stala pátou držitelkou trojkoruny klisen, kterou před ní získaly 2012 Gentildonna (Deep Impact), 2010 Apapane (King Kamehameha), 2003 Still in Love (Sunday Silence) a 1986 Mejiro Ramonu (Mogami). Musím připomenout, že Almond Eye je z prvního ročníku krále sprinterských distancí Lord Kanaloa (King Kamehameha), šestinásobného gr.1 vítěze, který ovšem dokázal porazit i elitu mílařů v Yasuda Kinen (gr.1). Její pedigree stojí na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, s inbreedingem na Nureyev a vlastně pěti northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Její matkou je vítězka dostihu s dnešním statusem gr.1, umístěná ve dvou klasických dostizích klisen Oaks a Shuka Sho a bábou nestartovavší ¾ sestra špičkových synů Northern Dancera a úspěšných plemeníků Try My Best a El Gran Senor.

Další víkend přeskočíme v komentáři sobotní gr.3 mílaře v Tokiu, i když to byl dobře obsazený dostih a vítězného 5 l. Logi Cry (Heart´s Cry) jezdil opět vedoucí muž šampionátu Christophe Lemaire a zůstaneme na neděli v Kyotu. Na startu St.Leger - Kikuka Sho (gr.1, 3000m, 3 hř a kl) chyběl derby vítěz Wagnerian (Deep Impact), připravovaný na střetnutí se staršími soupeři o týden později, ale nakonec se na startovní listině neobjevil ani tam. Za jeho neúčasti byl teoreticky dostih soubojem tempového vítěze Satsuki Sho (gr.1) a v Tokyo Yushun (gr.1) jen těsně poraženého Epoca d´Oro (Orfevre) s koncovkářem Etario (Stay Gold), který byl za ním v derby těsně čtvrtý a porazil ho v nedávném gr.2 trialu. Třetím vzadu se zdál být pátý z derby a letos dvakrát v gr.3 úspěšný Blast Onepiece (Harbinger). Na čele se po startu usadil tempař Generale Uno (Screen Hero), nedávný vítěz gr.2 trialu a Epoca d´Oro byl za nim schovaný na bariéře, v očekávání výrazného vystupňování tempa v druhé polovině dostihu. Generale Uno ale neměl svůj den, to postupné zrychlení nebylo dostatečně ostré a Epoca d´Oro byl beznadějně zavřený v pasti, ze které se dostal až s vytočením do cílové roviny, kde po bariéře pár metrů vedl, ale dostih měl už prohraný, protože akceleraci koncovkářů nemohl čelit. Souboj speedových hřebců pro sebe nečekaně rozhodl o nos Fierement (Deep Impact), opět s Christophe Lemairem v sedle, před Etario a v poslední šestistovce stejně rychlý You Can Smile (King Kamehameha) přišel ze špatné pozice třetí o 1½ délky zpět. Blast Onepiece doběhl čtvrtý a tabuli doplnil outsider Glory Vase (Deep Impact). Čas 3:06,1 není nic moc, zejména ve srovnání s rekordem 3:01,0 Toho Jackal (Special Week) z roku 2014, ale je nutné říci, že Fierement začal běhal až letos a absolvoval teprve svůj čtvrtý dostih, po maiden vítězství vyhrál malý stakes dostih, byl na začátku července druhý v gr.3 a nyní si připsal klasický triumf v gr.1. Pedigree vítěze je postavené na typickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, se třemi northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Jeho matka sice vyhrála gr.1 jen v Itálii, ale dvakrát byla úspěšná v gr.2 ve Francii a tomu odpovídala i její cena 750.000 EUR, ovšem z jejích sedmi potomků na dráze je Fierement první grupového kalibru.

Poslední sobotu v měsíci se podíváme na skok do Austrálie, kde se 5 l. Brave Smash (Tosen Phantom), v sedle s Hughem Bowmanem, prosadil pěkným závěrem v těsném doběhu Manikato Stakes (gr.1, 1200m, 3+, záznam) na závodišti Moonee Valley, známém extrémně krátkou 200m cílovou rovinou. Doma byl Brave Smash jako tříletý druhý v gr.3, ale u protinožců se hodně zlepšil a letos má výbornou sezónu se dvěma gr.1 vítězstvími, dvěma druhými místy a jedním třetím na téže úrovni. Hřebec je vnukem Sunday Silence po málo známém plemeníkovi Tosen Phantom (Neo Universe), který byl jako dvouletý po dvou vítězstvích druhý v gr.3 za pozdějším šampionem Rose Kingdom (King Kamehameha), ale v dalším startu se zranil a dostal jen malou šanci v chovu. Matka vítěze zvládla jako tříletá maiden vítězství a je dcerou představitele linie Djebel plemeníka Tokai Teio (Symboli Rudolf), který byl v prvních sedmi startech neporažený, vyhrál celkem čtyřikrát gr.1 a to dvě klasiky Satsuki Sho a Tokyo Yushun, jako čtyřletý Japan Cup a v jediném startu sezóny jako pětiletý Arima Kinen. Brave Smash je prochován na Hail to Reason, když druhá větev jde přes Roberto a trojnásobně na Northern Dancer, kde dvě větve tvoří inbreeding na japonského šampion plemeníka Northern Taste.

Když už jsme v zahraničí, tak své klisny posílají roky do Japonska na připuštění bratři Wertheimerové a jejich 3 l. klisna Bartaba (Deep Impact), sestra ve Francii gr.2 umístěného gr.3 vítěze Akihiro, zvítězila stejný den v Prix Belle de Nuit (gr.3, 2800m, 3+kl) v Saint Cloud.

V Japonsku se s pro tentokrát s Kyotem rozloučíme stále v sobotu střetnutím mílařů ve Swan Stakes (gr.2, 1400m, 3+), který měl být formalitou pro 4 l. Mozu Ascot (Frankel), který předtím nečekaně porazil v cíl-fotu Aerolithe v Yasuda Kinen (gr.1). Mozu Ascot odskočil v kurzu 13:10 a možná to Lemaire trochu podcenil, ale i když ukázal dobrý závěr, přesprintoval ho zezadu o nos 5 l. Lord Quest (Matsurida Gogh), v pomalém čase 1:21,5. Tohle nevypadá jako přesvědčivá forma a tak se k mílařům vrátíme později.

Tentýž den se podíváme i do Tokia, kde se střetly dvouleté princezny v Artemis Stakes (gr.3, 1400m, 2 kl) a když už byla řeč o Frankelovi tak v minulém ročníku patřily k předním dvouletým jeho dcery Mi Suerte a Soul Stirring, pozdější vítězka Oaks a teď startovaly jejich polosestry po Deep Impact, maiden vítězky Mi Diosa a Schon Glanz. Zatímco sázejícími preferovaná Mi Diosa skončila v poli pražených, Schon Glanz předvedla pod Yutakou Take skvělý závěr z konce pole a zvítězila o ½ délky před Beach Samba (Kurofune), za na dvouleté rychlých 1:33,7. Kombinace linie Sunday Silence s klisnami po Monsun nejsou časté, protože jich v japonském chovu není mnoho, ale tahle stojí za to, protože vyhrála francouzské Oaks a celkem šest gr.1 dostihů. Tentokrát tuto kombinaci doplňuje nevýrazný inbreeding na Northern Dancer.

Nedělní Tokio patřilo mimořádně kvalitní sestavě gr.1 vavříny ověnčených soupeřů na startu Tenno Sho – Autumn (gr.1, 2000m, 3+). Byli tu především 4 l. derby vítěz 4 l. Rey de Oro (King Kamehameha), za ním v derby blízko druhý vítěz dubnového 2000m Osaka Hai (gr.1) 4 l. Suave Richard (Heart´s Cry), velké ambice měl na své optimální distanci vítěz klasického Satsuki Sho (gr.1) 4 l. Al Ain (Deep Impact), kterého před měsícem v gr.2 trialu porazil Rey de Oro jen o krk a také letošní dvojnásobný gr.2 vítěz 4 l. Sungrazer (Deep Impact), který v srpnovém 2000m gr.2 porazil o nos 5 l. derby vítěze Makahiki (Deep Impact), vracejícího se po zlomeninou vynucené devítiměsíční pauze. Podceňovat se nedal vítěz Takarazuka Kinen (gr.1) 5 l. Mikki Rocket (King Kamehameha) a ani 4 l. St.Leger vítěz Kiseki (Rulership), který naznačil návrat do formy ve shora komentovaném Manichi Okan (gr.2). Kiseki zvolil ofenzivní taktiku a udával od startu rychlé tempo v závěsu s Al Ain a ještě na distanci vypadal velmi dobře. Ze středu pole útočící a důrazně podporovaný Rey de Oro se k němu dostal až 100m před cílem, ale nakonec zvítězil celkem jistě o 1¼ délky před Sungrazer, který na čáře chytil houževnatě bojujícího Kiseki o nos. Délku za nimi udržel Al Ain čtvrté místo zase jen o nos před Mikki Rocket. Suave Richarda zmáčkl po startu Makahiki na Rey de Oro, hřebec odpadl a dál už ho to nebavilo. V sedle vítěze dokončil gr.1 hattrick Christophe Lemaire. Rey de Oro vyběhl velmi rychlý čas 1:56,8 , jen 0,7s horší rekordu Tosen Jordan (Jungle Pocket) z roku 2011, ale poslední šestistovku měl nejrychlejší Sungrazer za 33,4. Pedigree Rey de Oro, který ze svých jedenácti startů sedm vyhrál a nikdy nebyl horší než pátý, je jak si možná již pamatujete založené na kombinaci Mr.Prospector x Roberto, s inbreedingem 3x4 na Mr.Prospector a čtyřmi liniemi Northern Dancer v backgroundu. Matka vyhrála jako tříletá malý mílový stakes dostih a v chovu si vede skvěle, ostatně jméno její báby Wind in Her Hair (Alzao) jistě znáte, protože dala Deep Impacta, Black Tide atd. a založila velkou úspěšnou rodinu.

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking