Čtyři dubnové víkendy přinášejí japonským turfmanům jedenáct grupových dostihů na trávě, na gr.1 úrovni tříleté v jarních klasikách a starší vytrvalce v císařském poháru, pak také pět kvalitních střetnutí gr.2 a ani tři gr.3 dostihy nejsou zdaleka nezajímavé. Přidejte si k tomu zahraniční starty v gr.1 dostizích v Austrálii a v Hongkongu a máte opravdu bohatý program, jehož domácí technické výsledky i záznamy najdete zde


První dubnový víkend paří především klisnám, ale než se k nim dostaneme podíváme se na skok do sobotní Nakayamy na New Zealand Trophy (gr.2, 1600m, 3), trial na NHK Mile Cup (gr.1), ve kterém si se soupeři start-cíl poradil Wide Pharaoh (Henny Hughes), Keita Tosaki, který šel do dostihu jen jako maiden vítěz, ale porazil o krk klisnu Meisho Shobu (Daiwa Major), která má na svém kontě loňské druhé místo v gr.2 za šampionem Admire Mars (Daiwa Major). Čas 1:34,2 je slušný. Kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, jdoucí přes Storm Cat známe spíše v opačné variantě. Tentokrát ji doplňuje inbreeding 4 x 5 na Northern Dancer, jehož druhou větev přináší listed umístěná matka skrze šampion plemeníka Northern Taste, který je zajímavě 3 x 4 prochován na Nearcticovu matku Lady Angela.

A teď už tedy záplava růžových květů, krásné a rychlé klisny a závodiště Hanshin. V sobotním Hanshin Himba Stakes (gr.2, 1600m, 4+kl) byla pochopitelně horkou favoritkou 4 l. Lucky Lilac (Orfevre), zimní královna 2017, umístěná v prvních dvou klasikách 2018, která začala sezónu velmi dobře druhým místem proti hřebcům v Nakayama Kinen (gr.2). Lucky Lilac odstartovala jako vždy do pozice, ale po kolizi se propadla, což nevěstilo nic dobrého, protože vodící sprinterka 6 l. Diana Halo (King Halo) šetřila síly do velmi rychlé poslední šestistovky a to se délky stahují hodně těžko. Tady byla klíčová pozice a vítězství o ½ délky vybojovala 4 l. Mikki Charm (Deep Impact), kterou jel Yuga Kawada od startu v závěsu za vedoucí klisnou. Na dalších místech rozhodovalo cíl-foto o pořadí sedmi soupeřek, které se vešly na ½ délky, čtvrtá byla Diana Halo a osmá Lucky LiIac. Mikki Charm byla druhá v podzimní klasice Shuka Sho (gr.1), nepovedl se jí letošní debut a nyní jí prospěl návrat k ofenzivní taktice. Čas 1:33,6 je ještě dobrý. Pedigree vítězky je postavené na Deep Impactově oblíbeném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, vlastně se třemi prominentními větvemi Northern Dancer v základní struktuře. Matka byla na dráze určitě užitečná, vyhrála v Anglii 6 ze svých 35 startů.

Prvním klasickým dostihem sezóny pak byla nedělní Cena třešňového květu Oka Sho (gr.1, 1600m, 3kl), na jejímž startu měly velké šance první tři z Hanshin Juvenille Fillies (gr.1), které v letošních trialech potvrdily formu, tedy v posledních čtyřech startech neporažená Danon Fantasy (Deep Impact), s jedním druhým místem a třemi vítězstvími Chrono Genesis (Bago) a konzistentní Beach Samba (Kurofune) a proti nim v sezóně debutující Gran Alegria (Deep Impact), která zatím jediná porazila při jejich červnovém debutu Danon Fantasy a doběhla třetí proti hřebcům ve Futurity Stakes (gr.1). Gran Alegria se usadila na pátém místě, hlídaná pulující Danon Fantasy, začala zvenčí tlačit na tempo již před polovinou zatáčky, vedla do cílové roviny a její nástup se Danon Fantasy pokoušela marně zachytit. Gran Alegria, jen s mírnými pobídkami Christophe Lemaira, si šla se vzrůstajícím náskokem pro lehké 2 ½ délkové vítězství a dramatický souboj se týkal jen druhého místa, které získala výborným závěrem stále se lepšící Shigeru Pink Dia (Daiwa Major), s nejrychlejší poslední šestistovkou za 32,7s, o krk před Chrono Genesis, která na cílové čáře předstihla o nos Danon Fantasy, s Beach Samba jen o krk zpět. Gran Alegria, která má nyní bilanci tří vítězství a jednoho třetího místa, časem 1:32,7 zlepšila jen rok starý rekordní zápis Almond Eye (Lord Kanaloa) o 0,4s. Již v říjnovém newsletteru jsme si řekli, že pedigree Gran Alegria představuje kombinaci linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Bold Ruler, jdoucí přes klíčovou sekvenci A.P.Indy – Seattle Slew, přičemž v pedigree matky podtrhuje čtyřnásobný vliv Bold Rulera ještě inbreeding 5x5 na Secretariat, v backgoundu s inbreedingem 4x5x5 na Mr.Prospector a 4x4 na Nijinsky, což jsou dvě ze tří linií Northern Dancer v celkovém pedigree. Matka vítězky patřila v USA k elitě trávových klisen, vyhrála dva dostihy gr.1 a v roce 2012 stála pana Katsumi Yoshidu 1,85 mil. USD. Všimněte si, že na stejné základní kombinaci je postavené i pedigree klasického vítěze Satsuki Sho (gr.1) Al Ain, mimochodem také rekordmana, které jsme komentovali minulý měsíc znovu po jeho vítězství v Osaka Hai (gr.1). Další klasický vavřín pro 17 l. Deep Impacta přichází bohužel v době, kdy přestal připouštět pro nespecifikované bolesti v oblasti krku a má se vrátit až příští rok. Nicméně v tomto ročníku bude mít jen okolo dvaceti hříbat.

O týden později obstarali předehru druhého klasického dostihu v sobotu mílaři v hanshinském Arlington Cupu (gr.3, 1600m, 3), dalším trialu na NHK Mile Cup a Suguru Hamanaka si vzal příklad z taktiky Keity Tosaki o týden dříve, poslal od startu do čela klisnu Iberis (Lord Kanaloa), která byla naposledy čtvrtá jen ½ délky od současného doběhu vítězek Fillies´ Revue (gr.2) a ta za sebou nechala v cíli o krk Catedral (Heart´s Cry), který předvedl opravdu pozoruhodný závěr z konce pole. Čas 1:34,2 je i v tomto případě slušný. Pedigree Iberis má základ v kombinaci Mr.Prospector x Bold Ruler, podtržený inbreedingem na Mr.Prospectorova otce Raise a Native 5x5 a třemi boldrulerovskými větvemi Seattle Slew, Secretariat a Bold Lad(IRE), s prominentním pětinásobným vlivem linie Northern Dancer. Matka vyhrála dva menší 1200m stakes dostihy a dala již kvalitní sprinterku Bel Canto (Sakura Bakushin O), vítězku gr.2 a čtyř gr.3 dostihů.

Vrcholem neděle pak bylo střetnutí hřebců v Satsuki Sho (gr.1, 2000m, 3 hř a kl), ve kterém byl favoritem ve třech startech neporažený Saturnalia (Lord Kanaloa), vítěz prosincového Hopeful Stakes (gr.1) na stejné dráze a distanci a jeho papírově největším soupeřem rovněž ve třech startech neporažený Danon Kingly (Deep Impact), který v 1800m gr.3 trialu uštědřil první životní porážku do té doby ve čtyřech mílových startech neporaženému vítězi Futurity Stakes (gr.1) Admire Mars (Daiwa Major), který byl nyní připraven na odvetu, ale ještě delší distance vypadala proti němu. Černým koněm dostihu byl Velox (Just a Way), přicházející do dostihu s dvěma letošními velmi lehkými vítězstvími v listed trialech. Danon Kingly seděl od startu čtvrtý, sledovaný dvojicí Admire Mars a Velox a v druhé polovině poslední zatáčky k nim přišel Saturnalia, lepšící se ze středu pole. Velox dostal svou hlavu do čela s příchodem do cílové roviny, vzápětí se před něj protáhl při bariéře Danon Kingly a zvenčí zaútočil Saturnalia. Tato trojice spolu svedla dramatický souboj, ve kterém triumfoval o hlavu Saturnalia, velmi dobře jetý Christophe Lemairem, před houževnatě bojujícím Velox, který v posledním cvalovém skoku dostal svůj nos znovu před Danon Kingly. O dvě délky zpět přišel na zjevně příliš dlouhé distanci Admire Mars a tabuli doplnil Courageux Guerrier (King Kamehameha), který tak potvrdil své třetí místo ze shora zmíněného Danonova trialu. Saturnalia tedy zůstal neporažený i ve svém čtvrtém startu a vyběhl velmi rychlý čas 1:58,1 , jen o 0,4 za rekordem Al Ain (Deep Impact) z roku 2017. Pedigree vítěze je založené na kombinaci Mr.Prospector resp. King Kamehameha x Sunday Silence, když z šesti větví linie Northern Dancer doplňují dvě základní pattern v 4x5 inbreedingu. Matka vítěze, v jejímž pedigree ze tří větví linie Turn-to tvoří dvě inbreeding na Hail to Reason, v roce 2005 zaznamenala trávové gr.1 double doma a v USA, když vyhrála Yushun Himba i American Oaks a Saturnalia je jejím čtvrtým potomkem gr.1 kalibru, protože je ½ bratrem vítěze Hopeful Stakes, St.Leger a Japan Cupu Epiphaneia (Symboli Kris S) a ¾ bratrem dvou synů šampion plemeníka King Kamehameha, Futurity Stakes vítěze Leontes a třetího z Hopeful Stakes Globe Theatre. Saturnalia dokončil pěkný víkendový double pro velmi úspěšného mladého plemeníka Lord Kanaloa (King Kamehameha), šestinásobného gr.1 vítěze, krále sprinterských distancí, ozdobeného i gr.1 skalpem elity mílařů. Zatímco matka Saturnalii je po Special Week (Sunday Silence), je matka skvělé Almond Eye přímo po Sunday Silence, takže o vhodné partnerky nemá Lord Kanaloa v japonském chovu nouzi.

V sobotním Fukushima Himba Stakes (gr.3, 1800m, 4+ kl) se dobrým závěrem jistě prosadila 6 l. Sadler´s Wellsova gr.1 umístěná pravnučka Denko Ange (Meisho Samson) a bylo to druhé gr.3 vítězství v její kariéře, ale starší klisny si necháme na jindy a podíváme se až na nedělní Oaks trial Flora Stakes (gr.2, 2000m, 3 kl) v Tokiu. Start-cíl jdoucí Jodie (Daiwa Major) v posledních metrech nedokázala odrazit závěr koncových Shadow Diva (Heart´s Cry) na bariéře a Keitou Tosaki zvenčí jeté Victoria (Victoire Pisa), které přiřklo cíl-foto vítězství o nos, v rychlém čase 1:59,5. Victoria zahájila kariéru rekordním časem 1:48,3 na 1800m mezi dvouletými v loňském červenci, vrátila se do vítězné formy opět v rychlém čase na stejné distanci letos v únoru a měla důvěru sázejících. Satsuki Sho (gr.1), Arima Kinen (gr.1) a World Cup (gr.1) vítěz Victoire Pisa (Neo Universe) měl klasickou vítězku Oka Sho (gr.1) Jeweler hned ve svém prvním ročníku a je neprávem trochu opomíjen. Pedigree jeho vítězné dcery stojí na opakování kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector, s 3x4 inbreedingem na Halo v pedigree otce a s trojnásobným 4x4x5 inbreedingem na Mr.Prospector, podtrženým skutečností, že pedigree její matky je založené na kombinaci Mr.Prospector x Mr.Prospector 3x4. Victoria je ¾ sestrou čtvrtého v Satsuki Sho (gr.1) umístěného gr.3 vítěze Bright Emblem (Neo Universe) a ½ sestrou gr.3 umístěné listed vítězky Astra Emblem (Daiwa Major). Jejich matka vyhrála podzimní klasiku Shuka Sho (gr.1) a byla čtvrtá v Oaks, přestože bába nebyla žádná hvězda.

Tentýž den v Kyotu 4 l. Danon Premium (Deep Impact), jetý z druhé pozice Yugou Kawadou, nedal šanci soupeřům v Milers Cupu (gr.2, 1600m, 4+), v rychlém čase 1:32,6 a 1 ¼ délky za ním udržel druhé místo tempo udávající 7 l. outsider Guanciale (Screen Hero). Danon Premium, Futurity Stakes (gr.1) vítěz a šampion dvouletek 2017, přišel o loňskou jarní klasiku pro začínající problémy s kopytem a v Derby pak utrpěl první a doposud jedinou porážku, když doběhl na příliš dlouhé trati šestý. Po téměř deseti měsíční pauze se letos vrátil dvěma gr.2 vítězstvími a s bilancí šesti vítězství ze sedmi životních startů bude na distancích 1600 – 2000m pro soupeře velkým oříškem. Jeho pedigree je postavené na velmi úspěšné kombinaci Sunday Silence x Roberto, tedy dvou prominentních větví linie Hail to Reason (Turn-to) 4x5, když další dvě větve Turn-to jdou přes syny Sir Gaylorda, hřebce Sir Ivor a Habitat a ze tří linií Northern Dancer tvoří dvě 3x4 inbreeding na Danzig v pedigree matky, která se v Irsku umístila v gr.2.

Samozřejmě, že Satsuki Sho (gr.1) je nejlepším ukazatelem formy špičky ročníku hřebců z hlediska následujícího startu v Derby, ale 400m navíc a zcela jiná dráha mohou leccos změnit, takže naši pozornost zaslouží ještě dva gr.2 trialy, z nichž prvním je poslední dubnovou sobotu Aoba Sho (gr.2, 2400m, 3) v Tokiu, ve kterém Lion Lion (Rulership), start-cíl jetý Norihiro Yokoyamou, porazil o nos z pozice útočícího favorita Run for the Roses (King Kamehameha), za velmi dobrých 2:25,0. Lion Lion přichází v pravý čas do formy a z malého stakes vítězství graduoval mezi gr.2 vítěze. Kombinace Mr.Prospector x Northern Dancer je klasika a v tomto případě z šesti větví linie Northern Dancer v backgroundu tvoří dvě 4x5 inbreeding na Nureyev. Matka startovala od tří do čtyř let na písku, byla výkonnostně na hranici stakes kategorie, ale v chovu již dala trávového gr.3 vítěze Meadowlark (Tanino Gimlet) a je dcerou gr.1 vítězky To the Victory (Sunday Silence), matky tří grupových vítězů po King Kamehameha, klisny Tosen Victory a hlavně výborných hřebců a nyní mladých plemeníků To the Glory a To the World, takže trialový úspěch vnuka King Kamehamehy nemůže být žádným velkým překvapením.

Nedělní jarní císařský pohár Tenno Sho – Spring (gr.1, 3200m, 4+) v Kyotu byl tentokrát ochuzen o start 7 l. Cheval Grand (Heart´s Cry), který byl v posledních třech ročnících třetí a dvakrát druhý, ale letos dal přednost startu na březnovém mítinku v Dubaji a také o start 6 l. Sciacchetra (Manhattan Cafe), který se po roční zdravotní pauze vrátil letos dvěma gr.2 vítězstvími, na přihláškách vypadal jako favorit, ale byl škrtnut. Za tohoto stavu byla pro sázející vodítkem především forma z 3000m St.Leger – Kikuka Sho (gr.1) na tomto závodišti. Klasický vítěz Fierement (Deep Impact) zahájil čtyřletou sezónu těsnou porážkou od Sciacchetry, o nos druhý Etario (Stay Gold) se trvalé seconditidy nemůže zbavit a byl při letošním debutu zase jen druhý, po sedmé z deseti startů, ale třetí z klasiky You Can Smile (King Kamehameha) hladce vyhrál ultravytrvaleckou gr.3 a pátý Glory Vase (Deep Impact) fyzicky vyspěl a jistě vyhrál začátkem roku dokonce gr.2. Všichni jmenovaní šli z druhé poloviny pole, Etario dokonce až z posledního místa, polepšili se postupně před poslední zatáčkou a do cílové roviny již šla na čele dvojice Fierement a Glory Vase. V souboji obou synů Deep Impacta měl stále navrch Fierement a zvítězil o krk, jetý Christophe Lemairem, zatímco o šest délek zpět v téměř stejném souboji synů Stay Golda získal třetí místo dvojnásobný gr.2 vítěz 7 l. Perform a Promise, krk před Etario a tabuli doplnil You Can Smile. Čas 3:15,0 je rychlý, i když rekord Kitasan Black (Black Tide) z roku 2017 je ještě o 2,5s lepší. Fierement začal běhal až jako tříletý, absolvoval zatím pouze šest startů s bilancí čtyř vítězství a dvou druhých míst a ke klasickému vítězství nyní přidal další důležitý gr.1 vavřín. Jeho pedigree je postavené na typickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, se třemi northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Jeho matka vyhrála gr.1 v Itálii a dvakrát byla úspěšná v gr.2 ve Francii, nicméně z jejích sedmi potomků na dráze je Fierement první grupového kalibru.

Poslední víkend byl delší o sváteční pondělí a v Niigata Daishoten (gr.3, 2000m, 4+) nepoznal ani ve svém třetím letošním startu hořkost porážky 4 l. Mer de Glace (Rulership), podporovaný australským žokejem Damianem Lane a za rychlých 1:58,6 získal své první grupové vítězství a také dokončil víkendové double pro úspěšného plemeníka Rulership (King Kamehameha), suverenního vítěze hongkongského Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) a tato poznámka nás přivádí k zahraniční části komentáře.

Hned první dubnovou sobotu startoval 7 l. Kluger (King Kamehameha) v Austrálii v Docaster Mile (gr.1, 1600m, 3+H, záznam) na závodišti Randwick. Tohle jméno moc neznáte, protože Kluger si při dubnovém vítězství v Milers Cupu (gr.2) 2016 zlomil karpální kůstku na pravé noze, rok neběhal a od návratu na dráhu to nebylo zdaleka ono, v osmi startech dosáhl jen dvou gr.3 umístění a v posledních dvou byl dokonce zkoušen na písku, takže australská cesta byla více než překvapivá. Tommy Berry s ním ale přišel pěkným závěrem ze středu pole čtvrtý a o týden později tato dvojice více než potvrdila výsledek na témže závodišti v Queen Elizabeth Stakes (gr.1, 2000m, 3+, záznam) druhým místem o 1 ½ délky za s kariérou se loučící 7 l. šampionkou Winx (Street Cry), tedy tentokrát v dostihu s vahou podle stáří a s úlevou klisen.

Na mezinárodním hongkongském mítinku poslední dubnovou neděli na závodišti Sha Tin ztratila 6 l. sprinterka Nac Venus (Daiwa Major) v The Chairmans Sprint Prize (gr.1, 1200m, 4+) v cíl-fotu páté místo a v následující Champions Mile (gr.1, 1600m, 4+) dokonce japonští mílaři absentovali, ale pak přišla ke slovu silná trojice reprezentantů v Queen Elizabeth II Cupu (gr.1, 2000m, 4+, záznam), ve kterém pokračoval v doma započaté vítězné sérii třetím triumfem 5 l. bělouš Win Bright (Stay Gold), znovu jetý Matsami Matsuokou, když v dramatickém závěru nechal o ¾ délky za sebou favorizovaného prosincového HK Vase (gr.1) vítěze 5 l. Exultant (Teofilo), se kterým znovu jen těsně prohrála v cíli třetí 5 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry) a ještě šestá doběhla také 5 l. Deirdre (Harbinger), to vše v rychlém čase 1:58,81. Pedigree vítěze je založené na již několikrát komentovém spojení linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes bělouše Caro, se zajímavým inbreedingem na Nijinsky a japonského šampion plemeníka 1983 a 1985-1992 Northern Taste. Oba jmenovaní jsou z matek z linie Teddy, což byla Northern Dancerova nejoblíbenější kombinace a v tomto případě jde o matky z větví bratrů Bull Dog a Sir Gallahad. Matka Win Bright se umístila v malém stakes dostihu a dala již Win Brightovu gr.1 umístěnou sestru Win Fabulous.

Tečkou na závěr je tiskové prohlášení stáje Silk Racing, která oznámila, že 4 l. šampionka Almond Eye (Lord Kanaloa) letos Arc nepoběží. Uváděných důvodů je několik. Klisna by kvůli francouzskému startu musela vynechat řadu atraktivních dostihů doma či v relativně blízkém Hongkongu, musela by absolvovat dlouhý a náročný transport do Evropy, v úvahu je třeba vzít možné problémy s adaptací na změnu prostředí a v neposlední řadě je Almond Eye specialistkou na rychlou dráhu a až přehnané zavlažování je v Longchamp spíše pravidlem.

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking