japan derby 2019Každá květnová neděle nabízí dostihovým fanouškům gr.1 dostih. Tři z nich patří tříletým, tedy jejich střetnutí v NHK Mile Cupu, Oaks a Derby a čtvrtý starším klisnám ve Victoria Mile. Těmto vrcholům sekunduje zajímavá série gr.2 dostihů tříletých i starších a na skok se podíváme i do zahraničí. Všechny domácí technické výsledky i záznamy grupových dostihů najdete zde


První sobotu v měsíci začneme v USA, kde startoval Master Fencer (Just a Way) v Kentucky Derby (gr.1, 2000m, 3, záznam), přestože doma nejlepším tříletým pískařem není. Na blátivé dráze hřebec špatně odskočil, absolvoval dostih na konci pole, ale v cílové rovině předvedl výborný závěr u bariéry a doběhl šestý, což je doposud nejlepší umístění japonského koně v tomto dostihu. Dalším startem Master Fencer by měl být Belmont Stakes (gr.1, 2400m, 3).

A teď už domácí dění. Tatáž sobota nabízí zadní vrátka do Derby tříletým v Kyoto Shimbun Hai (gr.2, 2200m, 3) a otevřel si je hodně zlepšený Red Genial (King Kamehameha), Manabu Sakai, který pěkným závěrem porazil o krk start-cíl jdoucího Roger Barows (Deep Impact), v dobrém čase 2:11,9. Kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence v pedigree vítěze zvýrazňuje inbreeding 3x4 na Mr.Prospector, v backgroundu se čtyřmi liniemi Northern Dancer. Matka Red Geniale vyhrála jeden z trialů na jarní klasiku klisen, který má dnes gr.2 status.

Pak už patřila pozornost Tokiu a velké sérii gr.1 dostihů, kterou zahajuje nedělní NHK Mile Cup (gr.1, 1600m, 3 hř a kl), který papírově vypadal jako odveta za Futurity Stakes (gr.1), ve kterém šampion dvouletek Admire Mars (Daiwa Major), vracející se nyní na mílovou distanci, na které byl ve čtyřech startech neporažený, uštědřil jedinou životní porážku tehdy v cíli třetí klisně Gran Alegria (Deep Impact), čerstvé vítězce klasického Oka Sho (gr.1) v rekordním čase. Nicméně velké ambice měl také pro tento dostih dlouhodobě připravovaný vítěz únorového gr.3 trialu Danon Chaser (Deep Impact). Když si Admire Mars vylosoval vnější box 17, zapomněli sázející na lekci z Futurity a poslali klisnu na start jako favoritku. V rychlém dostihu seděla Gran Alegria v klidu čtvrtá na bariéře, v patách s Danon Chaser, zatímco Mirco Demurem jetý Admire Mars se po špatném startu lepšil zvenčí, ale v zatáčce znovu rozdával metry, protože do cílové roviny musel jít až šestou stopou. Lemaire se 450m před cílem snažil dostat klisnu ven zpoza bloku soupeřů a Gran Alegria namáčkla Danon Chaser na Admire Mars, což nikomu z nich neprospělo. Na distanci se velká část pole vyrovnala a dostih se rozhodoval až v posledních 100m, kde Admire Mars znovu ukázal, že je mimořádný bojovník a zvítězil o ½ délky před Cadence Call (Lord Kanaloa) a další nos před Catedral (Heart´s Cry), kteří měli oba velmi dobrý závěr. O 1 ¼ délky zpět doběhla Gran Alegria, krk před Danon Chaser, za kterého byla rozhodčími přesunuta. Admire Mars rázně potvrdil, že je králem tříletých mílařů a ani v pátém startu na mílové trati nenašel přemožitele, ačkoliv zdaleka neměl příznivý dostih. Hřebec vyběhl rychlý čas 1:32,4 , i když rekord Danon Chantilly (Fuji Kiseki) 1:31,4 z roku 2010 je ještě o vteřinu lepší a o dramatickém doběhu svědčí skutečnost, že ještě dvanáctý v cíli šel za 1:33,0. Pedigree vítěze je založené na úspěšné kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s trojnásobným inbreedingem na Halo a čtyřmi northerndancerovskými větvemi v pozadí. V Irsku narozená matka vítěze vyhrála mílovou gr.3 ve Francii.

Následující sobotu vstal tak trochu z mrtvých ve Spring Cupu (gr.2, 1400m, 4+) 4 l. Tower of London (Raven´s Pass), top dvouletek, kterému se úplně nepodařila tříletá sezóna a ani letošní debut nebyl přesvědčivý. Tentokrát ho k vítězství přivedl závěrem ze středu pole australský žokej Damian Lane, v rychlém čase 1:19,4 , když ¾ délky za ním se dalších 11 soupeřů vešlo na dvě délky. V jeho pedigree vidíme často používanou kombinaci Mr.Prospectora s nějakou nasrullahovskou větví, ostatně jeho matka je vnučkou Nasrullaha a kombinace s větví Bold Ruler je i základem pedigree dalšího článku hřebčí linie plemeníka Gone West. U Tower of London je tou nasrullahovskou větví Never Bend a inbreeding na Mr.Prospector vytváří obrácená kombinace v pedigree otce matky plemeníka Dalakhani, s inbreedingem na Northern Dancer v pozadí. Matka vítěze vyhrála ve Francii dva menší dostihy, ale její dvě polosestry již daly gr.1 vítěze, mj. japonského klasického vítěze Dee Majesty (Deep Impact).

Ale samozřejmě důležitější bylo nedělní střetnutí starších klisen ve Victoria Mile (gr.1, 1600m, 4+kl), ve kterém byly favoritkami vítězka NHK Mile (gr.1) a druhá z Yasuda Kinen (gr.1) 5 l. Aerolithe (Kurofune) a vítězka Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) a druhá z Oka Sho (gr.1) 4 l. Lucky Lilac (Orfevre). Aerolithe neodskočila nejlépe, ale Norihiro Yokoyama jí vystrkal do vedení a pak se zcela evidentně zbláznil, protože dovolil Aerolithe udávat sebevražedné tempo, přes pár dvoustovek hluboko pod 11s k mezičasům 1000m za 56,1 , 1200m za 1:07,3 , po stoupání k distanci 1400m za 1:18,8 a pak klisně začaly docházet síly, ale nedala až posledních 100m. Nejprve na ní zaútočila z pozice jetá Lucky Lilac, ale pak přišel závěr rovněž čtyřletých klisen Normcore (Harbinger) a Primo Scene (Deep Impact), ve kterém bělku Normcore přivedl k vítězství o krk Damian Lane a připsal si víkendové grupové double. O ½ délky zpět 6 l. Crocosmia (Stay Gold) dostala svůj nos na čáře před Lucky Lilac a tabuli uzavřela Aerolithe poražená hrubou chybou vlastního žokeje. Normcore vyběhla extrémně rychlý čas 1:30,5 a zlepšila o celou vteřinu rekordní zápis dvojnásobné vítězky tohoto dostihu Straight Girl (Fuji Kiseki) z roku 2016 a pod těch 1:31,5 běželo dokonce prvních dvanáct klisen v cíli, přičemž nejrychlejší poslední šestistovku za 33,0 měla Primo Scene Dosud jen gr.3 vítězka Normcore zřídka zaběhne špatný dostih, ale vítězství v gr.1 a v rekordním čase je velké zlepšení. Pedigree klisny je postavené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer, což je strategie použitá už u jejího děda Dansili, s celkem pětinásobným vlivem této linie v pozadí. Její matka, maiden vítězka, startovala jen dvakrát jako tříletá a bába neběhala, ale to nemá samozřejmě s jejich úspěšností v chovu nic společného a Normcore je polosestrou špičkové tříleté klisny Chrono Genesis (Bago), spolufavoritky Oaks, což je dostih, ke kterému se právě dostáváme.

Třetí neděle totiž patří tříletým klisnám v Yushun Himba (gr.1, 2400m, 3 kl) a mimo vítězku Oka Sho (gr.1) Gran Alegria, která dala přednost shora komentované mílové gr.1, tady byly další čtyři v cíli, které tehdy dělilo jen cíl-foto a to temperamentní koncovkářka Shigeru Pink Dia (Daiwa Major), rovněž speedová Chrono Genesis (Bago), šampionka dvouletých klisen Danon Fantasy (Deep Impact) a poctivá Beach Samba (Kurofune), ovšem plemeníci Daiwa Major (Sunday Silence) a Kurofune (French Deputy) nejsou obecně zdrojem vytrvalosti a to výrazně zvyšovalo šance suverenní vítězky gr.3 trialu Contra Check (Deep Impact) a velmi dobrým dojmem působící neporažené listed vítězky Loves Only You (Deep Impact). V rychlém dostihu seděla Contra Check druhá, s Danon Fatasy, Chrono Genesis a listed vítězkou Curren Bouquetd´or (Deep Impact) na dohled. Contra Check krátce vedla v cílové rovině, ale brzy jí vystřídala výborně jdoucí outsiderka Curren Bouquetd´or, která pak dokázala odrazit pokus o nástup Chrono Genesis u bariéry, ale v posledních 100m přilétla z poloviny pole útočící Loves Only You, které výborně načasoval závěr Mirco Demuro a zvítězila o krk. O 2 ½ délky zpět se v cíli zachránila na třetím místě v cíl-fotu Chrono Genesis, krk před závěrem trialové gr.2 vítězky Victoria (Victoire Pisa) a hlavu před Danon Fantasy. Po mezičasech 1600m 1:35,8 a 2000m 1:58,9 vyběhla Loves Only You výborný čas 2:22,8 , kterým o 0,8s zlepšila rekord Gentildonny (Deep Impact) z roku 2012 a pod jejích 2:23,6 běželo letos prvních sedm v cíli. Pedigree ve čtyřech startech neporažené Loves Only You je založené na tradičně úspěšném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je trojnásobně prochována a variantu s větví Storm Cat jsme již mnohokrát komentovali. Matka nikdy nestartovala a bába jen dvakrát, s jedním umístěním. Nicméně matka je polosestrou gr.1 vítězky a gr.1 producentky Rumplestiltskin (Danehill), do Japonska byla zakoupena za 0,9 mil. USD a mimo jiné již dala bratra klasické vítězky a nyní mladého plemeníka Real Steel, vítěze Dubai Turf (gr.1), který se ve všech dostizích trojkoruny umístil a také ho jezdil Mirco Demuro. Bába je sestrou plemeníka Kingmambo a zakladatelkou rodiny je slavná mílařka Miesque. Za zmínku stojí, že na obdobné kombinaci Deep Impacta s matkou z linie Storm Cat je postavené i pedigree v cíli druhé Curren Bouquetd´or. Loves Only You byla jako roček vydražena za 172,8 mil JPY, což je asi 34,5 mil. Kč a díky triumfu v Oaks dnes má stejnou částku na výherním kontě.

Poslední víkendovou neděli stálo na startu Tokyo Yushun (gr.1, 2400m, 3 hř a kl) osmnáct hřebců, ale vlastně ten dostih vypadal jako další dějství velké bitvy z  předchozí 2000m klasiky Satsuki Sho (gr.1), ve které pořadí rozhodovalo cíl-foto s výrokem hlava-nos. Favoritem byl neporažený dvojnásobný gr.1 vítěz Hopeful Stakes a Satsuki Sho Saturnalia (Lord Kanaloa), ale v klasickém střetnutí těsně druhý Velox (Just a Way) i třetí a tehdy poprvé poražený šampion dvouletek Danon Kingly (Deep Impact) měli pochopitelně velké ambice tentokrát výsledek otočit. Tahle trojice vypadala třídově lépe než soupeři z trialů, ale 400m navíc byla velká neznámá. Právě na vytrvalost vsadili oba prominentní tempaři z gr.2 trialů a Lion Lion (Rulership) udával přepálené tempo, postupně s náskokem nějakých sedm délek před Roger Barows (Deep Impact), který se v druhé polovině dostihu odpoutal od soupeřů a začal jeho náskok zkracovat, zatímco Danon Kingly a Velox se hlídali okolo šestého místa a Saturnalia, který špatně odskočil, byl hluboko v poli. V prvních desítkách metrů cílové roviny přešel Roger Barows přes odpadajícího Lion Lion do vedení, za ním se před distancí objevila trojice favoritů, z nichž pouze Danon Kingly měl v poslední dvoustovce dost sil k útoku, ale Roger Barows dokázal jeho pokusy odrazit a zvítězil o krk. O 2 ½ délky zpět doběhl Velox, ½ délky před Saturnalia, který měl nejrychlejší poslední šestistovku, vypadal na třetí místo, ale nedal posledních 100m a zachránil se v cíli o hlavu před Nishino Daisy (Harbinger). Nejlepším výsledkem Roger Barows před Derby bylo druhé místo v gr.2 trialu a tomu odpovídal i jeho kurz 92:1, ale Suguru Hamanaka dokonale využil jeho vytrvalecké kvality a hřebec vyběhl výborný čas 2:22,6 , kterým zlepšil rekord Duramente (King Kamehameha) 2:23,2 z roku 2015 o 0,6s. Stejně jako v Oaks tedy doběhli na prvních dvou místech potomci Deep Impacta a i tentokrát stojí pedigree vítěze na osvědčeném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s významným čtyřnásobným vlivem posledně jmenovaného. Přesněji matka Little Book má pedigree postavené na kombinaci northerndancerovských větví Danzig x Lyphard a je na Lyphard 3x5 prochována, což tedy v celkovém pedigree vytváří na Lyphard trojnásobný inbreeding. Little Book nebyla na dráze žádná hvězda, v Anglii se jednou umístila z deseti startů a vydělal celých 252 Lstg, ale je polosesrtrou klisny Donna Blini (Bertolini), která dala šampionku Gentildonna (Deep Impact).

Arima Kinen (gr.1) vítěz Blast Onepiece (Harbinger) potvrdil v následujícím Meguro Kinen (gr.2, 2500m, 4+H) černý den favoritů, když se s nejvyšší vahou v poli nevešel na tabuli za 6 l. Look Twice (Stay Gold), se kterým předvedl pěkný závěr opět Damian Lane, ve velmi rychlém čase 2:28,1. Look Twice je solidní vytrvalec, který končí zřídka bez peněz, ale gr.2 vítěztví je v jeho kariéře nový mezník. Také pedigree Look Twice je založené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je 4x5 prochován. Matka vyhrála v Anglii listed a je  vnučkou mílaře Lyphard, jehož vliv na mateřské straně se Sunday Silencům obvykle líbí.

Posledním z jarní gr.1 série tokijských dostihů je elitní míle Yasuda Kinen (gr.1, 1600m, 4+), ve které čeká šampionku Almond Eye (Lord Kanaloa) rozhodně daleko těžší konkurence než naposledy při lehkém vítězství v Dubai Turf (gr.1), ale to už bude patřit do červnového komentáře.

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking