Srpnový program stále ještě začíná v prázdninovém tempu, ale je cítit, že podzim se blíží a mezi devíti grupovými dostihy už jsou v druhé polovině měsíce dvě další gr.3 dvouletých a hlavně Sapporo Kinen (gr.2), který už je vstupenkou do velkých podzimních dostihů.

V Sapporu se také koná tradiční mezinárodní střetnutí žokejů, kteří získávají body ve čtyřech rámcových dostizích. I letos se dařilo domácím, když první dvě příčky obsadili Yuga Kawada a Christophe Lemaire a třetí v pořadí byl hongkongský Karis Teetan. To bylo samozřejmě jen zpestření programu pro diváky a my se v komentáři soustředíme na grupové výsledky japonských koní v zahraničí a na domácí grupové dostihy, jejichž technické výsledky a záznamy najdete zde.

Červenec skončil šokující zprávou o smrti sedminásobného šampiona plemeníků a ikony japonského turfu Deep Impacta. Sedmnáctiletý hřebec přestal v březnu připouštět pro potíže s krční páteří, konzervativní léčba nepřinášela žádoucí výsledky, chirurgický zásah 28.7. se nejprve zdál být úspěšný, ale následující den se Deep Impact nedokázal postavit a RTG vyšetření odhalilo v operované oblasti zlomeninu s tak beznadějnou prognózou, že byl 30.7. uspán. Deep Impact získal svůj první titul šampion plemeníka v roce 2012, letos je na cestě ke svému osmému titulu v nepřetržité řadě a jeho pozice se zdá být další dva tři roky neotřesitelná, ale stále má před sebou třináct titulů svého otce Sunday Silence, který byl na následky komplikací původně banálního zranění uspán již v 16 letech. Aby těch špatných zpráv nebylo málo, tak o deset dní později 9.8. zemřel druhý z velikánů japonského chovu 18 l. King Kamehameha, šampion plemeník 2010 a 2011, kterého v druhé polovině jeho chovné kariéry omezovaly problémy imunitního systému a zhoršily se výrazně koncem tohoto připouštěcího období. Navzdory několika nepočetným ročníkům měl King Kamehameha konzistentně skvělé výsledky, je dnes již prověřeným otcem špičkových plemeníků a zdaleka nejvýznamnějším pokračovatelem vlivu velmi úspěšného plemeníka Kingmambo (Mr.Prospector) ve světovém chovu. Deep Impact i King Kamehameha běhali v barvách pana Kaneko Makoto, Deep Impact vyhrál doma 13 ze 14 startů a jediným kdo ho porazil byl Heart´s Cry v Arima Kinen (gr.1) 2005, kterého King Kamehameha, vítěz 7 z 8 životních startů, porazil o rok dříve v Derby v tehdy rekordním čase 2:23,3. Přímý vliv Deep Impacta i King Kamehamehy nepochybně dále poroste skrze řadu dnešních mladých plemeníků a skrze dostihové prominenty, kteří do chovu teprve zamíří. Poslední novinkou v tomto směru je odchod letošního Derby vítěze Roger Barows (Deep Impact) z tréninku do boxu plemeníka, když jeho dostihovou kariéru ukončily problémy se šlachou na pravé zadní noze. Stejně nepochybně poroste vliv obou šampionů i v roli mateřských otců, v jejichž pořadí byl loni King Kamehameha již třetí za stálicemi této kategorie kalibru Sunday Silence a French Deputy, ale s nejlepším AEI z hřebců v první desítce a Deep Impact rychle získává pozici s rostoucím počtem dcer v chovu.

Ale život jde dál a ukázal japonským turfmanům přívětivější tvář hned první srpnový den. Při předchozích anglických startech doplatili svěřenci trenéra Mitsuru Hashidy 5 l. Deirdre (Harbinger) i 7 l. Cheval Grand (Heart´s Cry) na neoblíbenou měkkou dráhu, na které se dost trápili. V Goodwoodu byla ovšem pro Nassau Stakes (gr.1, 2000m, 3+ kl, záznam) konečně dráha alespoň dobrá a rázem tu byla zcela jiná Deirdre. V rychlém dostihu schoval koncovou klisnu Oisin Murphy na chvostu pole a v posledních 300m ji přivedl rasantním závěrem po bariéře až k 1¼ délkovému vítězství před 3 l. Mehdaayih (Frankel), s letošní dvojnásobnou klasickou vítězkou Hermosa (Galileo) hluboko v poli poražených. Deirdre patří od svých tří let ke špičce japonských klisen, byla čtvrtá v Oaks a pak vyhrála poslední klasický dostih klisen Shuka Sho (gr.1) a v dalších sezónách byla mimo jiné třetí a čtvrtá v Dubai Turf (gr.1). Pedigree vítězky je postavené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, s šesti větvemi linie Northern Dancer v pozadí a s inbreedingem na Halo na straně matky, která na dráze ve čtyřech startech nic zajímavého nepředvedla a nestartovavší importovanou bábu také doporučoval k úspěšné kariéře v chovu pouze kvalitní původ. Deirdre je druhým v Japonsku trénovaným koněm, který na britských ostrovech vyhrál gr.1, když tím prvním byl vítěz July Cupu (gr.1) sprinter Agnes World (Danzig) v roce 2000, ten byl ale odchován v USA, zatímco Deirdre je samozřejmě japonského chovu.

Z Goodwoodu se podíváme na závodiště Kokura, kde se v neděli běžel Kokura Kinen (gr.3, 2000m, 3+H) a s nejvyšší vahou v poli 57,5kg se v roli favorita letos po páté za sebou prosadil 4 l. Mer de Glace (Rulership), jetý vedoucím mužem šampionátu Yugou Kawadou a to po boji o krk ve speedové bitvě s 5 l. Cadenas (Deep Impact), gr.2 vítězem a v roce 2017 favoritem Satsuki Sho (gr.1), kterému se ovšem od nepovedeného startu v té klasice vůbec nedařilo a až tentokrát ukázal náznak bývalé jiskry, i když s výhodou 1,5kg. Čas 1:58,8 je slušný. Kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, resp. King Kamehameha x Sunday Silence, v pedigree vítěze sekunduje pětinásobný vliv linie Northern Dancer, z toho 3x5 přes Nureyev. V malém stakes dostihu umístěná matka je prochována 4x5 na Turn-to a také na Northern Dancerovu bábu Almahmoud.

Pískaře si necháme na jindy a zůstaneme na trávě závodiště Niigata, kde se o týden později v Sekiya Kinen (gr.3, 1600m, 3+) efektním závěrem z konce pole prosadil 6 l. Mikki Glory (Deep Impact), Christophe Lenmaire, startující po prvé od listopadového pátého místa v Mile Championship (gr.1). Mikki Glory vyběhl rychlý čas 1:32,1 a moc často neběhá, má tak tři čtyři starty za sezónu, ale vyhrál sedm se svých třinácti startů a jen jednou byl z tabule. Klasické opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, či spíše v tomto případě Sunday Silence x Lyphard, znamená samozřejmě inbreeding na Lyphard 4x4 a trojnásobný inbreeding na samotného Northern Dancer. Matka, grupová sprinterka, dala také mladšího bratra Mikki Glory gr.2 vítěze Katsuji, který v tom zmíněném Mile Championship doběhl v souboji koncových sourozenců o krk lépe čtvrtý.

Třetí víkend hostila Kokura sprintery v Kitakyushu Kinen (gr.3, 1200m, 3+), na startu s prvními dvěma z loňského doběhu 7 l. Ares Barows (Deep Impact) a 6 l. Daimei Princess (King Halo). Shinichiro Akiyamou jetá Daimei Princess znovu ukázala, že jí tenhle dostih sedí a za solidních 1:08,2 porazila pěkným závěrem o délku 3 l. Dirndl (Rulership), která šla do dostihu po sérii pěti vítězství. Ares Barows hodně obíhal z konce pole a těsně nestihl tabuli. Otec vítězky King Halo (Dancing Brave) byl na gr.1 úrovni distančně neobyčejně univerzální i když kýžené vítězství získal v sprinterském Takamatsunomiya Kinen a podobně distančně různorodá je i jeho produkce, ale na grupové úrovni v ní sprinteři převažují. Pedigree dnes již dvojnásobné gr.3 vítězky Daimei Princess je založené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, přesněji na trojnásobném opakování kombinace Northern Dancer x Turn-to, jdoucí postupně skrze varianty s větvemi Sir Gaylord, Halo a Sunday Silence, tudíž s inbreedingem na Halo 3x4, ale také s inbreedingem na Sir Gaylord a trojnásobným na Northern Dancer. Daimei Princess je druhý grupový potomek/sprinter matky, která absolvovala jen dva starty jako dvouletá s maiden vítězstvím, z USA importovaná bába absolvovala šest startů bez umístění a prabába nestartovala, ale tohle je skvělá rodina Blush with Pride - Best in Show a tak by nad podobnou sekvencí ohrnovali nos jen tvůrci české chovatelské (anti)koncepce.

Sapporo Kinen (gr.2, 2000m, 3+) na stejnojmenném závodišti je důležitou předzkouškou podzimních gr.1 a na jeho startu proto již byla některá velká jména. Loňské vítězství obhajoval 5 l. Sungrazer (Deep Impact), proti kterému němu stála silná sestava čtyřletých a to Derby vítěz Wagnerian (Deep Impact), který doběhl po půlroční absenci těsně třetí v březnovém 2000m Osaka Hai (gr.1), ale pak opět skoro pět měsíců vynechal, St.Leger vítěz Fierement (Deep Impact), který letos usedl definitivně na vytrvalecký trůn triumfem v dubnovém 3200m Tenno Sho – Spring (gr.1) a Arima Kinen (gr.1) vítěz Blast Onepiece (Harbinger), letos zatím trochu matný a dále 5 l. top mílař Persian Knight (Harbinger), který 2000m také umí. Dostih nabízel zajímavé srovnání formy prostřednictvím 7 l. Kluger (King Kamehameha), kterému se letos v Austrálii velice dařilo a naposledy byl na této distanci v dubnu blízko druhý za šampionkou Winx (Street Cry) v Queen Elizabeth Stakes (gr.1), ovšem nyní startoval s kurzem téměř 44:1. Z vysokého čísla se po startu nedostala 6 l. Crocosmia (Stay Gold) do čela, ale Keita Tosaki se držel její oblíbené taktiky, po 400m z druhé pozice elegantně odpojil pole o 5 délek od vodící outsiderky a pak ostře zrychlil do druhé tisícovky, Sungrazer a Wagnerian seděli za klisnou, zatímco ostatní jmenovaní byli schovaní v druhé polovině pole. Sungrazer zavedl pole do cílové roviny a vypadal hodně dobře, k němu ovšem pod Wagnerianem protáhl Yuga Kawada Blast Onepiece a po tuhém boji rozhodli dostih v posledních metrech ve svůj prospěch o krk. O délku za nimi ukázal pěkný závěr na krátké distanci Fierement a odkázal Wagnerian o krk zpět na čtvrté místo, o ½ délky před Persian Knight, který nedotáhl pěkný nástup v zatáčce a Kluger doběhl osmý. Blast Onepiece našel formu právě včas, v desátém životním startu zaznamenal šesté vítězství a zaběhl dobrý Arc trial, stejně jako Fierement a oběma prospěje 400m navíc. Vadou na kráse je pomalý čas 2:00,1 , byť poplatný taktice na nepříliš rychlé dráze. Pedigree vítěze je založené na opakování kombinace Northern Dancer x Native Dancer, ve variantě s větví Mr.Prospector, jdoucí přes vzpomínaného King Kamehameha, přičemž northerndancerovských linií je v pedigree celkem osm (Danzig, dvakrát Nijinsky, Lyphard, Shareef Dancer, Nureyev, Try My Best a jeho bratr El Gran Senor). Matka vyhrála na stakes úrovni jako dvouletá a byla na tabuli v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1), ovšem později se jí už tak nedařilo, což je stejný trend, který ukázala v gr.3 umístěná bába.

Následující středu se 7 l. Cheval Grand (Heart´s Cry) postavil na start Judmonte International Stakes (gr.1, 2056m, 3+) v Yorku, kde byl Zenno Rob Roy (Sunday Silence) v roce 2005 druhý. Cheval Grand je ovšem typický vytrvalec 2400m plus, potřebuje rychlý dostih na rychlé dráze, jetý z pozice nebo nejdále ze středu pole a od svých tří let běžel 2000m jen jednou a to když byl pryč v Osaka Hai (gr.1) loni v dubnu, takže výběr dostihu to byl zjevně problematický. Na rozdíl od Ascotu byla dráha alespoň dobrá, Oisin Murphy odskočil s hřebcem do slušné pozice, ale dostih byl bohužel velmi pomalý a tempo gradovalo až v posledních 600m, konečně výsledný čas 2:07,77 odpovídá 2000m jen asi za podprůměrných 2:04,4 , takže dávka vytrvalosti vůbec nehrála roli a tento průběh definitivně pohřbil jakékoliv šance, které Cheval Grand mohl na nevhodné distanci mít.

A teď zpátky do Sappora na sprintery v nedělním Keeneland Cupu (gr.3, 1200m, 3+) kde si dali dostaveníčko první dva z loňského roku 6 l. Nac Venus (Daiwa Major) a 4 l. Danon Smash (Lord Kanaloa), kterého pak následující dvě grupová vítězství posunula do role favorita letošního Takamatsunomiya Kinen (gr.1), ovšem byl jen čtvrtý na levotočivé dráze, kterou nemá v oblibě. Proti nim stál na startu druhý z letošních Takamatsunomiya Kinen a vítěz z roku 2017 6 l. Seiun Kosei (Admire Moon) a dále vítěz posledních tří startů 4 l. Lion Boss (Battle Plan). Ale deštivé počasí znamenalo měkkou dráhu a problém pro ofenzivně ježděné sprintery. Velmi dobře start-cíl jdoucí Nac Venus, dlouho v patách s Lion Boss a Seiun Kosei, v posledních 50m neodolala tlaku koncovkářů a zbylo na ní jen páté místo, když favorizovaný Danon Smash, jetý Yugou Kawadou, přišel se svým očekávaným rasantním závěrem ze středu pole k vítězství o ¾ délky před 4 l. Tower of London (Raven´s Pass), útočícím hodně zezadu. Čas 1:09,2 odpovídá podmínkám. Danon Smash vyhrál čtvrtý z posledních šesti startů a jeho jedinou slabinou je preference pravotočivé dráhy. Syn šampion sprintera a velmi úspěšného mladého plemeníka Lord Kanaloa (King Kamehameha) má pedigree postavené na kombinaci Mr.Prospector x Northern Dancer, přesněji na jejím čtyřnásobném opakování, podtrženém inbreedingem 4x4 na Mr.Prospector a celkem pěti northerndancerovskými větvemi v backgroundu. Matka toho na dráze v USA mnoho neukázala, ale je dcerou tříleté šampionky a mnohonásobné gr.1 vítězky a mimo to přináší do pedigree 3x4 inbreeding na Roberto a také inbreeding 4x5 na Mr.Prospectorova otce Raise a Native.

Tentýž den byl vrcholem programu závodiště Niigata druhý grupový dostih dvouletých této sezóny a to Niigata Nisai Stakes (gr.3, 1600m, 2). Ve dvou startech neporažená stakes vítězka Elena Avanti (Admire Moon) šla od startu do vedení, neprostála ovšem posledních 200m a i ve svém druhém životním startu se prosadila klisna Woman´s Heart (Heart´s Cry), Kota Fujioka, po boji o ½ délky před hřebcem Pale Ale (Daiwa Major). Čas 1:35,0 je touto dobou pro dvouleté solidní a Woman´s Heart šla poslední šestistovku za velmi rychlých 32,8. Vítězka má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, kterou jsme již ve variante s větví Storm Cat mnohokrát komentovali. Matka byla na dráze užitečná sprinterka téměř na hranici stakes úrovně a je ½ sestrou HK Sprint (gr.1) vítěze Lucky Nine (Dubawi). Všimněte si, že matka je z kombinace Northern Dancer x Northern Dancer, dvou z celkem tří prezencí této linie v pedigree Woman´s Heart a dále silného backgroundového vlivu linie Turn-to, skrze Halo, Sir Gaylord a Mr.Leader, což vše posiluje základní spojení.

Poslední srpnový den byli středem pozornosti také dvouletí v Sapporo Nisai Stakes (gr.3, 1800m, 2) a skvělý výkon předvedli oba synové charismatického bělouše Gold Ship (Stay Gold), kteří obsadili první dvě místa, když ze středu pole útočící Black Hole, Yukito Ishikawa, zvítězil o 1 1/4 délky před z konce pole letícím Satono Gold. Čas 1:50,4 je na pomalé dráze velmi slušný. Oba hřebci potvrdili svá předchozí vítězství a předvedli velmi dobrý závěr, což byla ostatně i deviza jejich otce, šestinásobného gr.1 vítěze, který kariéru plemeníka začíná velmi slibně. Tohle je učebnicové pedigree, založené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, resp. Sunday Silence x King Kamehameha, jejíž opačnou verzi vidíme v pedigree matky, s klíčovým 3x4 inbreedingem na Sunday Silence a šesti větvemi linie Northern Dancer v pozadí, z nichž dvě tvoří 4x5 inbreeding na Northern Taste. Matka nebyla na dráze žádná hvězda, ale bába byla druhá v klasickém Oka Sho (gr.1).

V USA trénovaný 5 l. Yoshida (Heart´s Cry), mimořádný „obojživelník“ s gr.1 vítězstvími na trávě i na písku, obhajoval také v sobotu na závodišti Saratoga loňský triumf ve Woodward Stakes (gr.1, 1800mD, 3+, záznam). Yoshida je koncovkář z konce pole, tentokrát v polovině dostihu dával vedoucím koním nějakých 10 délek, do obličeje odletující písek je pro něj samozřejmě hodně nepříjemný a letos doběhl těsně třetí. No tráva je o něčem jiném.

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking