V září japonský dostihový kolotoč zrychluje své tempo, je tu grupový dostih dvouletých, důležité trialy tříletých na poslední klasiky a zajímavá mezigenerační střetnutí, která vrcholí gr.1 Sprinters Stakes. Jako obvykle najdete domácí technické výsledky a záznamy dostihů zde, ale podíváme se i na nějaké zahraniční starty a u jejich záznamů laskavě omluvte počáteční reklamy, se kterými už otravuje i Youtube.

Dvouletými jsme minulý komentář skončili a dvouletými také začneme. V Kokura Nisai Stakes (gr.3, 1200m, 2) si udržel i ve svém třetím životním startu status neporaženého Meiner Grit (Screen Hero), Yusaku Kokubun, ale na nepopulární velmi měkké dráze jen o krk v souboji s irským Triple Ace (Shamardal). Ostatně čas 1:10,5 tomu napovídá. Ve struktuře jeho pedigree hraje klíčovou roli trojnásobný vliv linie Hail to Reason, skrze opakování kombinace větví Roberto x Halo s výsledným inbreedingem na Halo. Na straně otce jde vliv linie Hail to Reason vždy v kombinaci s linií Northern Dancer, jejíž prezence v pozadí je také trojnásobná. Matka se umístila v gr.3 jako dvouletá a později byla sprinterka na hranici stakes úrovně.

Tentýž den se střetla zajímavá společnost v handicapu Niigata Kinen (gr.3, 2000m, 3+H) a na tomto severněji situovaném závodišti byla dráha rychlá. I na relativně krátké distancí si za svižných 1:57,5 se soupeři poradil 4 l. vytrvalec You Can Smile (King Kamehameha), třetí ze St.Leger – Kikuka Sho (gr.1), letos vítězný v 3000m gr.3 a na tabuli v 3200m Tenno Sho – Spring (gr.1), který pod Yasunari Iwatou pěkným závěrem porazil o krk opatrně menežovaného stájového kolegu 4 l. Jinambo (Deep Impact), vítěze 4 ze sedmi startů a syna trojkorunované Apapane (King Kamehameha). Návrat formy znovu naznačil po závěru z konce pole třetí 5 l. Cadenas (Deep Impact), který hodně obíhal a stejně jako vítěz dával Jinambovi 3kg. Pedigree You Can Smile je založené na osvědčené kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, přesněji King Kamehameha x Sunday Silence, v pozadí se čtyřmi liniemi Northern Dancer, z toho dvakrát přes Nijinsky. Matka zvítězila v gr.3.

Další víkend začneme v sobotu v Nakayamě trialem klisen Shion Stakes (gr.3, 2000m, 3 kl), ve kterém patřil doběh z pozice jetým soupeřkám. Favorizovaná Curren Bouquetd´or (Deep Impact), druhá z Oaks – Yushun Himba (gr.1), převzala vedení s příchodem do cílové roviny, ale v posledních 100m neodolala náporu dvou dcer plemeníka Rulership (King Kamehameha), které na ní z obou stran zaútočily a doběhla o ½ délky třetí za Passing Through, kterou dostal Keita Tosaki na bariéře domů o krk před naposledy v Oaks neúspěšnou Fairy Polka, v dobrém čase 1:58,3. Passing Through, absolvovala vítězně loňský debut, pak byla na jaře čtvrtá v gr.3 a znovu čtvrtá jen o ½ délky od vítězky v gr.2. Vypadala trochu nezralá a dostala pauzu, v červenci lehce odkentrovala konkurenci v rámcovém dostihu a nyní vstoupila mezi grupové vítěze. Její pedigree je založené na kombinaci Mr.Prospector x Northern Dancer, kterou zdůrazňují 4x4 inbreeding na Mr.Prospector a celkem pětinásobný vliv linie Northern Dancer v pozadí. Z nasrullahovských elementů v pedigree hrají prominentní roli větve Grey Sovereign, skrze Arc vítěze Tony Bin a Bold Ruler, skrze trojkorunovaného Seattle Slew. Na Bold Ruler prochovaná matka vyhrála dva menší stakes dostihy na mílových distancích.

O den později se na témže závodišti běžel Autumn Handicap (gr.3, 1600m, 3+) a Norihiro Yokoyama poslal 4 l. Trois Etoiles (Lord Kanaloa), zatíženou jen 52kg, do mnoha délkového vedení ve sprinterské počáteční tisícovce za 55,4 , zatímco jí pole honilo dal klisně v zatáčce vydechnout a znovu soupeřům odskočil do cílové roviny. Výsledkem bylo lehké vítězství o 3 ½ délky, v mimořádně rychlém čase 1:30,3. Trois Etoiles je sprinterka/mílařka s velmi vyrovnanou stakes formou a dobře provedený taktický manévr jí přinesl zasloužený grupový úspěch. Její pedigree je postavené na osvědčené kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, opět přesněji King Kamehameha x Sunday Silence, s šestinásobným vlivem linie Northern Dance v backgroundu. Všimněte si opakování kombinace linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, skrze Tony Bin a Caro, v pedigree matky, která doběhla na tabuli v gr.2.

Ale důležitějším nedělním dostihem byl poslední sprinterský trial a to Centaur Stakes (gr.2, 1200m, 3+) na závodišti Hanshin, ve kterém sázející věřili na krátkých tratích rostoucí formě 4 l. Tower of London (Raven´s Pass), ačkoliv na startu stál po delší pauze i vítěz Takamatsunomiya Kinen (gr.1) 4 l. Mr.Melody (Scat Daddy). Pětiletý pískař Matera Sky (Speightstown) zkoušel štěstí na trávě a udával rychlé tempo ze špičky, ale již před distancí bylo jasné, že dostih má pod kontrolou Christophe Lemaire v sedle Tower of London, který pěkným závěrem nadělil soupeřům 3 délky, za rekordních 1:06,7. Za ním doběhli dva tříletí potomci šampion sprintera Lord Kanaloa (King Kamehameha) a to Fantasist, kterému prospěla agresivnější taktika a ½ délky za ním klisna Iberis. Ke komentáři k pedigree Tower of London se ještě dostaneme.

Tentýž den ve Francii Andre Fabrem trénovaná a Peirre-Charles Boudotem jetá Savarin (Deep Impact) zvítězila o ¾ délky v Prix d´Aumale (gr.3, 1600m, 2 kl, záznam) v Longchamp a zůstává i po svém druhém životním startu neporažená. Její chovatel Shadai Farm zvolil osvědčenou koncepci opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s výsledným 4x5 inbreedingem v pedigree. Matka Savarin zvítězila v roce 2010 v Prix de Diane (gr.1) a Prix Saint-Alary (gr.1) a tak není divu, že pan Masaki Matsushima poslal do Francie již staršího bratra vítězky Geniale, který pro něj vyhrál minulý rok Prix Messidor (gr.3). Mimo Savarin startovali v té fázi sezóny v Evropě ještě dva dvouletí Deep Impactové, také Fabreho Hidaka vítězně debutovala a Marco Bottim trénovaný Zafeer byl druhý. Nicméně dosud nestartující dvouleté Deep Impacty mají v tréninku také Pascal Barry, Francois Rohaut, Michael Stoute, John Gosden a Aidan O´Brien a celkem jsem jich v Evropě napočítal registrovaných jedenáct.

Následující sobotu se 5 l. Deirdre (Harbinger) stala historicky prvním japonským koněm startujícím v Irsku, když se šest týdnů po svém triumfu v Nassau Stakes (gr.1) postavila na start v Irish Champion Stakes (gr.1, 2012m, 3+, záznam) na závodišti Leopardstown. Dobrá dráha i solidní tempo klisně vyhovovaly, Oisin Murphy jí pochopitelně schoval na konci pole, ale v cílové rovině byl bohužel beznadějně zavřený na bariéře a 250m před cílem dokonce musel vzít zpátky a z poslední pozice oběhnout pole zvenčí. Deirdre pak znovu ukázala svůj rasantní závěr, ale bylo pozdě a stihla pouze čtvrté místo za trojicí Galileů Aidana O´Briena v pořadí Magical - Magic Wand - Anthony van Dyck. Deirdre podala velmi dobrý výkon a zjevně mohla při troše dostihového štěstí skončit mnohem lépe.

A v zahraničním bloku se ještě vrátíme do Longchamp, kde v neděli absolvoval nepovedený Arc trial 5 l. Kiseki (Rulership) v Prix Foy (gr.2, 2400m, 4+, záznam). Christophe Soumillon šel sice s tempařem Kiseki v malém poli do čela, ale nenechal ho cválat a v typicky francouzském falešném dostihu po něm chtěl sprinterský závěr, což byl samozřejmě hodně špatný nápad. Rulership (King Kamehameha) si nicméně připsal zahraniční grupovou čárku o pár dní později v Austrálii, kde žokej Tim Clarc přivedl závěrem z pozice k vítězství v Newcastle Gold Cupu (gr.3, 2300m, 3+, záznam) 4 l. Hush Writer. To možná není ani tak pozoruhodný výsledek, ale Hush Writer má velmi zajímavé pedigree. Základem je zde opakování kombinace linie Mr.Prospector s některou nasrullahovskou větví, ovšem koncepci spojení Mr.Prospector x Bold Ruler výrazně posiluje pedigree nezvítězivší matky, která je trojnásobně prochována na Mr.Prospector a přináší celkem pětinásobný vliv Bold Rulera, jdoucí dvakrát přes Secretariat. Zbývá dodat, že šestinásobný backgroundový vliv linie Northern Dancer jde třikrát přes Nijinsky. Pěkné, japonský chovatel dával ve škole pozor.

Domácí prodloužený víkend patřil dvěma trialům na poslední klasiky. V neděli se na závodišti Hanshin střetly klisny v Rose Stakes (gr.2, 1800m, 3 kl). Ve velmi rychlém dostihu prominentně jetá Beach Samba (Kurofune), pátá z jarní klasiky, bojovala v cílové rovině o těsné vedení s Victoria (Victoire Pisa), která byla čtvrtá v Oaks a když už sahala po vítězství, přilétla ze středu pole útočící šampionka dvouletých klisen Danon Fantasy (Deep Impact), Yuga Kawada a zvítězila ve výroku krk - hlava, v rekordním čase 1:44,4. Danon Fatasy začala tuto sezónu vítězstvím v gr.2 trialu, ale v Oka Sho (gr.1) byla jen čtvrtá a patrně v příliš dlouhém Yushun Himba (gr.1) pátá, nicméně formu zjevně neztratila. Pedigree vítězky je založené na spojení linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes skvělého bělouše Caro a jeho vnuka, argentinského šampiona Not for Sale (Parade Marshal), s inbreedingem 4x5 na Lyphard. Matka vyhrála v rodné Argentině na písku dvakrát gr.1 a celkem 8 z 10 startů.

Ve sváteční ponděli se v Nakayamě na start postavili hřebci v St.Lite Kinen (gr.2, 2200m, 3). Na Japonsko udeřil počátkem předchozího týdne od východu tajfun s lijáky a větrem přes 200km/hod a v důsledku toho byla dráha v Nakayamě velmi měkká. Nicméně favorizovaný Lion Lion (Rulership), jetý z pozice Norihiro Yokoyamou, nezaváhal a zvítězil jistě o 2 délky, před bojující dvojicí Satono Lux (Deep Impact) a Zadar (Tosen Ra), které dělil krk. Čas 2:11,5 je na dané podmínky velmi dobrý. Lion Lion vyhrál již v dubnu 2400m gr.2 trial, a přepálené extempore v Derby můžeme zjevně ignorovat. Pedigree vnuka šampiona King Kamehameha je založené na kombinaci Mr.Prospector x Northern Dancer, v tomto případě z šesti větvemi linie Northern Dancer v backgroundu, z nichž dvě tvoří 4x5 inbreeding na Nureyev. Matka startovala od tří do čtyř let na písku a byla výkonnostně na hranici stakes kategorie, ale v chovu již dala trávového gr.3 vítěze a je dcerou gr.1 vítězky To the Victory (Sunday Silence), matky tří grupových vítězů po King Kamehameha, klisny Tosen Victory a hlavně výborných hřebců a nyní mladých plemeníků To the Glory a To the World.

Další neděli přišli ke slovu v Nakayamě i starší matadoři, zatímco další St.Leger trial se běžel na západním pobřeží na závodišti Hanshin. Takže nejprve se podívejme na Sankei Sho All Comers (gr.2, 2200m, 3+), což je pro některé starší hvězdy zahřívací kolo před velkou podzimní gr.1 sérií. Předně tu byl 5 l. Rey de Oro (King Kamehameha), vítěz Derby – Tokyo Yushun (gr.1), který tenhle dostih loni vyhrál a pak pokračoval vítězstvím v Tenno Sho – Autumn (gr.1) a druhým místem v Arima Kinen (gr.1) i když letos neměl dva zrovna povedené starty a proti němu naopak letos neporažený 5 l. bělouš Win Bright (Stay Gold), který po domácích vítězstvích v gr.3 a gr.2, pokračoval v Hongkongu triumfem v Queen Elizabeth II Cupu (gr.1), ale trať delší než 2000m běžel jen jednou v Rey de Orově Derby a byl pryč. V dostihu ovšem chyběl tempař se zájmem o rychlý dostih a tak když Genki Maruyama chytře poslal 5 l. Stiffelio (Stay Gold) do čela nikdo na něj netlačil. Stiffelio, dvojnásobný gr.3 vítěz na 1800 a 2000m, absolvoval vlažnou míli za 1:38,0 a pak odskočil dvoustovkami za 11,2 a 11,0 a už se k němu na distanci nikdo nedostal blíže než 1 ¾ délky v cíli. Win Bright vyklidil pole ještě před distancí a Rey de Oro, který se zezadu polepšil do dobré pozice na začátku cílové roviny, neměl potřebnou akceleraci a v posledních metrech podlehl závěru dvojice 5 l. Mikki Swallow (Tosen Homareboshi) a 4 l. Grail (Heart´s Cry). Čas 2:12,0 je pomalý a poplatný taktice. Stiffelio má pedigree založené na kombinaci linie Sunday Silence s dnes bohužel okrajovou linií Blenheim, s trojnásobným vlivem linie Northern Dancer v pozadí. Matka se suffixem GB vyhrála gr.1 doma jako dvouletá a jako čtyřletá i v Kanadě.

Podobně byl teoreticky soubojem dvou top hřebců i Kobe Shimbun Hai (gr.2, 2400m, 3 hř a kl) a tentokrát tomu i výsledek odpovídal. Proti vítězi Hopeful Stakes (gr.1) a Satsuki Sho (gr.1) Saturnalia (Lord Kanaloa), kterému přineslo čtvrté místo v Derby první životní porážku, stál na startu v Satsuki Sho (gr.1) těsně druhý Velox (Just a Way), který doběh otočil o místo lepším umístěním v Derby. Z druhé pozice Christophe Lemairem jetý Saturnalia ovšem dostihu naprosto dominoval a v deštivém počasí nadělil Veloxovi velmi lehce 3 délky. Čas 2:26,8 mohl být rychlejší, ale za zmínku stojí, že Saturnalia vše rozhodl v cílové rovině oslňujícím nástupem s předposlední dvoustovkou za 10,2. Pedigree vítěze je založené na kombinaci Mr.Prospector resp. King Kamehameha x Sunday Silence, když z šesti větví linie Northern Dancer doplňují dvě základní pattern v 4x5 inbreedingu. Matka vítěze, v jejímž pedigree ze tří větví linie Turn-to tvoří dvě inbreeding na Hail to Reason, v roce 2005 zaznamenala trávové gr.1 double doma a v USA, když vyhrála Yushun Himba i American Oaks a Saturnalia je jejím čtvrtým potomkem gr.1 kalibru, protože je ½ bratrem vítěze Hopeful Stakes, St.Leger a Japan Cupu Epiphaneia (Symboli Kris S) a ¾ bratrem dvou synů šampion plemeníka King Kamehameha, Futurity Stakes vítěze Leontes a třetího z Hopeful Stakes Globe Theatre. Saturnalia má bilanci pěti vítězství z šesti startů a v extrémně rychlém Derby možná vypadal, že neprostál poslední dvoustovku, protože stahoval mnoho délek ze špatné pozice, ale St.Leger by byl definitivně příliš dlouhý a start v 2000m Tenno Sho – Autumn (gr.1) proti starším soupeřům vypadá pravděpodobnější.

Poslední víkend přeskočíme sobotní pískaře a budeme se věnovat Sprinters Stakes (gr.1, 1200m, 3+) v nedělní Nakayamě. Na preferované pravotočivé dráze měl velkou šanci získat první gr.1 vítězství 4 l. Danon Smash trenéra Takayuki Yasudy, který trénoval i jeho otce famozního Lord Kanaloa (King Kamehameha), který tady v roce 2012 vyběhl rekordních 1:06,7 a vítězství zopakoval i o rok později. Danon Smash si v srpnovém gr.3 trialu jistě poradil s 4 l. Tower of London (Raven´s Pass), i když ten pak ještě stačil vyhrát v rekordním čase shora komentovaný gr.2 trial Centaur Stakes a na sprinterských distancích zjevně našel svou parketu. Černým koněm dostihu byla 4 l. Mozu Superflare (Speightstown), které tahle dráha sedí a ze čtyř startů tady třikrát vyhrála start-cíl. Mozu Superflare tuto taktiku pochopitelně zopakovala a vystřelila do vedení, zatímco z nízkého čísla startující Danon Smash byl pomalý z boxů a ocitl se zavřený na bariéře pod Tower of London v druhé polovině pole. Mozu Superflare šla velký dostih a na zátku cílové roviny bylo zřejmé, že jí může ohrozit jen závěr Tower of London, který měl prostor se včas polepšit do pozice na vnější straně, zatímco Yuga Kawada musel obtížně vymanévrovat Danon Smash ven až do jeho stopy a ztráta už byla příliš velká. Tower of London ukázal pod Christophe Lemairem znovu parádní konec, pár metrů před cílem klisnu dostihl a zvítězil o ½ délky, zatímco o krk zpět třetí přilétl v ohromném závěru Danon Smash, poražený počáteční taktickou chybou. Délku za nimi se vrátil do formy z pozice jetý vítěz Takamatsunomiya Kinen (gr.1) 4 l. Mr.Melody (Scat Daddy) a tabuli uzavřela o ½ délky zpět 7 l. Let´s Go Donki (King Kamehameha), která měla hodně dobrou poslední šestistovku a potvrdila, že velké sprinty stále umí. Vítěz vyběhl velmi rychlý čas 1:07,1. V pedigree in utero importovaného Tower of London vidíme často používanou kombinaci linie Mr.Prospector s nějakou nasrullahovskou větví, ostatně Mr.Prospectorova matka je vnučkou Nasrullaha a kombinace s větví Bold Ruler je i základem pedigree dalšího článku hřebčí linie plemeníka Gone West. U Tower of London je tou nasrullahovskou větví Never Bend a inbreeding na Mr.Prospector vytváří obrácená kombinace v pedigree otce matky plemeníka Dalakhani, s inbreedingem na Northern Dancer v pozadí. Matka vítěze vyhrála ve Francii dva menší dostihy, ale její dvě polosestry již daly gr.1 vítěze, mj. japonského klasického vítěze Dee Majesty (Deep Impact).

A perlička na závěr, 3.9. oznámila australská Segenhoe Stud, že 18 l. listed vítězka Vegas Showgirl (Al Akbar) dala svoje osmé hříbě a to klisničku po Deep Impact. Že vám to nic neříká ? No ta malá klisnička je polosestrou šampionky Winx (Street Cry)!

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking