Prosincový program přináší japonským turfmanům pět gr.1 střetnutí, ke slovu přijdou nejprve elitní pískaři, velkou pozornost na sebe poutají tři nejdůležitější dostihy dvouletých a pro starší dělá tečku za domácí sezónou velmi populární Arima Kinen a když k tomu přidáme japonskou ekipu na prestižním hongkongském mítinku, tak je to měsíc plný dostihových lahůdek.

Ale to samozřejmě není na domácí scéně vše a technické výsledky i záznamy všech grupových dostihů najdete jako obvykle zde. No a nemůžeme zapomenout na shrnutí výsledků plemeníků, žokejů a trenérů, jak se na konec sezóny patří.

Začneme v Nakayamě, kde se první sobotu v měsíci utkali ultra vytrvalci ve Stayers Stakes (gr.2, 3600m, 3+) a za stálého mrholení obsadili první dvě místa v cíli čtyřletí synové plemeníka Orfevre (Stay Gold), když většinu dostihu odvodil Tagano Diamante, aby na čáře prohrál o hlavu s Norihiro Yokoyamou jetým Ocea Great, který byl už na jaře dobře třetí v 3400m gr.3. Čas 3:52,0 je jen průměrný. Toto pedigree je postavené na kombinaci linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Never Bend, s čtyřnásobným inbreedingem na Northern Dancer, jehož dvě větve jdou přes Northern Taste v pedigree samotného Orfevre a matka nebyla na dráze žádná hvězda. U fanoušků velmi oblíbený 9 l. Albert (Admire Don), druhý z loňského roku a především trojnásobný vítěz z let 2015-2017, se v poli poražených patrně rozloučil s dostihovou kariérou.

Zajímavější byl tentýž den hanshinský Challenge Cup (gr.3, 2000m, 3+), ve kterém zkoušel 5 l. rekonvalescent Generale Uno (Screen Hero) svoji oblíbenou uspávací taktiku s dlouhým 800m závěrem, ale Yuga Kawada v sedle drobné 3 l. Lei Papale (Deep Impact) si ho pohlídal a dovedl klisnu k lehkému vítěztví o 1½ délky před 4 l. Bravas (King Kamehameha), letos se třemi grupovými umístěními na kontě. Čas 1:59,9 není nic moc, ale Lei Papale začala běhat až letos a nyní vstoupila v pěti startech neporažená do společnosti grupových vítězů. Její pedigree je postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s trojnásobným vlivem toho druhého jmenovaného. Na grupové úrovni umístěná matka vyhrála stakes dostih a v chovu již dala staršího bratra vítězky v gr.3 úspěšného Shining Lei.

Ovšem vrchol víkendu patřil tentokrát elitě pískařů v nedělním Champions Cupu (gr.1, 1800m, 3+) na závodišti Chukyo. Loňský Champions Cup se závěrem dvojice Chrysoberyl – Gold Dream, která chytila pár metrů před cílem start-cíl jdoucího Inti a s rekordním časem Chrysoberyla 1:48,5 , byl rozhodně dramatický a všichni tři stáli znovu na startu. Favoritem byl pochopitelně obhájce vítězství 4 l. Chrysoberyl (Gold Allure), který prohrál jediný ze svých devíti startů, ale vylosoval si zcela vnější box. Nyní již 7 l. Gold Dream (Gold Allure), mj. vítěz Champions Cupu 2017, možná není s přibývajícími léty tak suverénní, ale je to stále pan pískař a velkým soupeřem oběma jmenovaným měl být 3 l. Cafe Pharoah (American Pharoah), který prohrál jediný ze svých pěti startů a to na nepopulární deštěm rozmáčené dráze v Japan Dirt Derby (L). V cílové rovině šel do vedení 6 l. Inti (Came Home), za ním byl v dobré pozici Chrysoberyl a z druhé poloviny pole přicházel se svým závěrem Gold Dream a začínalo to vypadat jako deja vu loňského roku. Ovšem tentokrát byl v dobré pozici také 5 l. Chuwa Wizard (King Kamehameha), Keita Tosaki a jeho velmi dobrý závěr mu přinesl zasloužený gr.1 triumf. O 2½ délky za ním doběhl opět druhý Gold Dream a o krk zpět stejně jako loni třetí Inti. Chrysoberyl příliš plýtval silami po startu a zklamal čtvrtým místem, před z konce pole letícím 6 l. Mozu Ascot (Frankel). Čas 1:49,3 je pochopitelně rychlý. Chuwa Wizard je modelem konzistence, v 18 startech má bilanci 10 vítězství, 3 druhá a 4 třetí místa a jeho nejhorší výsledek bylo čtvrté místo v loňském Champions Cupu. Jeho pedigree má základ v kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, s inbreedingem 3x5 na Mr.Prospector a se silným pětinásobným vlivem linie Northern Dancer, jehož dvě větve jdou přes inbreeding 3x4 na Northern Taste v pedigree jeho stakes umístěné matky, která je také prochována 4x5 na Hail to Reason, jehož druhá větev jde přes Roberto. Matka Chuwa Wizard je ¾ sestrou matky začínajícího plemeníka Le Vent Se Leve (Symboli Kris S), velké pískové hvězdy a vítěze Champions Cupu 2018.

Na vítězství pomalu se lepšícího 4 l. Boccherini (King Kamehameha), Kohei Matsuyama, v  Chunichi Shimbun Hai (gr.3, 2000m, 3+H) v Chukyu následující sobotu, je nejzajímavější, že je pravým bratrem nejlepšího staršího hřebce 2015, dvojnásobného gr.1 vítěze a s prvními dvouletými dobře začínajícího plemeníka Lovely Day. Ale koncepce pedigree má hodně společného se shora komentovaným synem King Kamehamehy pískařem Chuwa Wizard, takže si neodpustím konstatovat, že je to opět kombinace Mr.Prospector x Sunday Silence, rovněž s pěti větvemi linie Northern Dancer v pozadí, z toho tentokrát dvě jdoucí přes Nijinsky a s inbreedingem 4x5 na Hail to Reason v pedigree listed umístěné matky, jehož druhá větev jde přes Roberto.

Neděli začneme v Hongkongu. Zahraniční rubrika již dříve přinesla záznamy dostihů a komentář, ale my se podíváme se na mítink znovu očima japonského turfu. Po mnoha letech japonské stáje neobsadily vůbec HK Vase (gr.1, 2400m, 3+), který vyhrál v pomalém čase 3 l. Mogul (Galileo), Ryan Moore a při pohledu na konkurenci i průběh dostihu toho určitě majitelé některých vytrvalců litovali. Ovšem protivirová opatření při návratu odradila nejenom řadu majitelů, ale také japonské žokeje s výjimkou Masami Matsuoky, který nechtěl přijít později odpoledne o šanci v sedle specialisty na tuhle dráhu a svého oblíbence Win Bright.

Takže začneme na opačném konci distančního spektra, kde se silné sestavě domácích sprinterů v HK Sprint (gr.1, 1200m, 3+, záznam) postavil 5 l. Danon Smash (Lord Kanaloa), naposledy druhý ve Sprinters Stakes (gr.1) za famózní klisnou Gran Alegria (Deep Impact), což byla hodně dobrá vizitka a s ním rovněž 5 l. Tower of London (Raven´s Pass), který ovšem v dosavadní sezóně marně hledal svou loňskou formu. Danon Smash si vylosoval zcela vnější box a Ryan Moore ho po startu musel vydatně pobízet, aby se udržel v polovině pole. Hřebec konečně přišel na nohy po nějakých 300m, v zatáčce se polepšil do pozice a v posledních 200m předvedl svůj silný závěr, který mu přinesl dlouho očekávaný gr.1 triumf o ½ délky před 9 l. Jolly Banner (Lonhro), za v Sha Tin velmi rychlých 1:08,45. Danon Smash, jehož otec Lord Kanaloa (King Kamehameha) v tomto dostihu kraloval v letech 2012 a 2013, má pedigree postavené na kombinaci Mr.Prospector x Northern Dancer, přesněji na jejím čtyřnásobném opakování, podtrženém inbreedingem 4x4 na Mr.Prospector a celkem pěti northerndancerovskými větvemi v backgroundu. Matka toho na dráze v USA mnoho neukázala, ale je ¾ sestrou BC Mile (gr.1) vítěze a plemeníka War Chant (Danzig) a dcerou tříleté šampionky a trojnásobné gr.1 vítězky, která přináší do pedigree 3x4 inbreeding na Roberto a také inbreeding 4x5 na Mr.Prospectorova otce Raise a Native.

Na startu HK Mile (gr.1, 1600m, 3+, záznam) stál jediný japonský reprezentant, ale byl to trojnásobný gr.1 vítěz a obhájce loňského prvenství 4 l. Admire Mars (Daiwa Major) s Ryanem Moorem v sedle. Z vnější pozice se prominentně jetý Admire Mars celý dostih neusadil, přesto se dostal do čela 300m před cílem, ale nedokázal zachytit nástup domácího favorita 5 l. Golden Sixty (Medaglia d´Oro), C.Y.Ho, který vyhrál svůj čtrnáctý dostih v řadě o 2 délky. Admire Mars ztratil na cílové čáře druhé místo, když neviděl zvenčí útočícího 8 l. Souther Legend (Not A Single Doubt), nicméně nechal za sebou stejně jako loni 5 l. Waikuku (Harbour Watch) a dvojnásobného vítěze tohoto dostihu 8 l. Beauty Generation (Road to Rock), když nedávný vítěz BC Mile (gr.1) 3 l. Order of Australia (Australia) se nevešel na tabuli.

Silná trojice japonských koní byla na startu hlavního dostihu, kterým je HK Cup (gr.1, 2000m, 3+, záznam). Šestiletý bělouš Win Bright (Stay Gold) je na závodišti Sha Tin mnohem lepší než kdekoliv doma, loni tady předvedl gr.1 double Queen Elizabeth II Cup / HK Cup a jako první kůň v historii této dráhy zaběhl 2000m pod 1:59,0. Na startu s ním stáli 5 l. Danon Premium (Deep Impact), který zaběhl poprvé se stínidly ze špičky dobře v Tenno Sho – Autumn (gr.1) a koncová mílařka 5 l. bělka Normcore (Harbinger), vítězka loňského Victoria Mile (gr.1) v tokijském rekordu 1:30,3, která už letos vyhrála 2000m gr.2 a na ostré dráze to pro ní nemuselo být tak dlouhé. Z druhé pozice jetý Danon Premium šel do čela na začátku cílové roviny, ale brzy na něj zaútočili oba běloušové Win Bright a Normcore, ovšem Win Bright by byl potřeboval o něco ostřejší tempo v  úvodu dostihu a tak rozhodl lepší závěr Normcore, jeté Zachary Purtonem, která zvítězila o ¾ délky a druhý Win Bright za sebou o krátkou hlavu udržel mnohonásobnou gr.1 vítězku 5 l. Magical (Galileo), s Danon Premium na čtvrtém místě. Čas 2:00,5 je velmi dobrý, ale Win Bright odchází do boxu plemeníka s platným rekordem 1:58,8. Pedigree vítězné klisny je postavené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer, což je strategie použitá už u jejího děda Dansili, s celkem pětinásobným vlivem této linie v pozadí. Její matka, maiden vítězka, startovala jen dvakrát jako tříletá a bába po Sunday Silence nikdy neběhala, ale je sestrou gr.1 umístěné gr.2 vítězky. Nicméně kariéra matky v chovu je skvělá, protože v ten den již měla na kontě dvě dvojnásobné gr.1 vítězky Normcore a její polosestru Chrono Genesis (Bago).

A teď zpátky do Japonska kde měl tentýž den Hanshin Juvenille Fillies (gr.1, 1600m, 2 kl) dvě favoritky, obě neporažené ve třech startech, obě dvojnásobné gr.3 vítězky, obě s vyběhnutými rekordními časy a to klisny Sodashi (Kurofune) a Meikei Yell (Mikki Isle), které jsou navíc ze stejné rodiny netypicky bílé klisny Shirayukihime (Sunday Silence). Zatímco nepřehlédnutelná bílá Sodashi měla dobrý dostih z pátého místa, musela Meikei Yell po pomalém startu z nejvyššího čísla hodně obíhat do pozice. Obě zaútočily před distancí na start-cíl jdoucí dvojnásobnou stakes vítězku Yoka Yoka (Squirtle Squirt), ale pak přilétly koncové klisny Satono Reinas (Deep Impact), stakes vítězka s velkou důvěrou sázejících a s ní Uberleben (Gold Ship), podobným závěrem blízko druhá za Sodashi v Sapporo Nisai Stakes (gr.3) a závěr hodně zdramatizovaly. Satono Reinas možná dostala svou hlavu do čela pár metrů před cílem, ale Sodashi se odmítla vzdát a ve velmi těsném doběhu jí dokázala porazit o nos, když Uberleben byla jen krk za nimi třetí, ½ délky před Meikei Yell, které v posledních 100m chyběly dříve rozdané síly a o 1½ zpět se udržela na tabuli Yoka Yoka. Sodashi zůstala i ve svém čtvrtém startu neporažená, za velmi rychlých 1:33,1 si nasadila korunu nejlepší dvouleté klisny a tím časem vyrovnala rekordní zápis z roku 2006 klisny Vodka (Tanino Gimlet), sedminásobné gr.1 vítězky a Koně roku 2008 a 2009. V sedle Sodashi zajel výborný dostih Hayato Yoshida. Sodashi má pedigree založené na kombinaci Northern Dancer x Mr.Prospector, s celkem pětinásobným vlivem linie Northern Dancer v backgroundu. Její populární matka Bushiko, s kabátem připomínajícím dalmatina, vyhrála stakes dostih na písku a je polosestrou bílé Yukichan (Kurofune), nejlepší tříleté pískařky ročníku.

Další víkend zahájily mílařky v Nakayamě v sobotním handicapu Turquoise Stakes (gr.3, 1600m, 3+kl H) a nejvyšší váhu nesla dvojnásobná gr.3 vítězka Trois Etoiles (Lord Kanaloa), která ráda chodí z čela nebo blízko tempu, ale tentokrát předvedla pomalý start z nejvyššího čísla a přesto byla odježděna do vedení, takže jen udělala dostih pro třetí z Oka Sho (gr.1) 3 l. Smile Kana (Deep Impact), Daichi Shibata, která při rovnosti vah o nos porazila 4 l. Andraste (Orfevre). Čas 1:34,6 je pomalý, ale Smile Kana si své druhé letošní gr.3 vítězství zasloužila. Vítězka má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s významným trojnásobným inbreedingem na Northern Dancer. Matka byla na dráze mnohonásobná stakes vítězka na písku.

A sobota měla ještě slavnostní tečku. Normálně by se 5 l. hvězda Almond Eye (Lord Kanalaoa), vítězka 11 z 15 startů, z toho rekordních devíti gr.1, včetně trojkoruny klisen a dvou Japan Cupů, s nejbohatším výherním kontem přes 416 mil. Kč, loučila s dostihovou kariérou tradičním ceremoniálem po Arima Kinen před takovými 150 000 diváky. V dnešní podivné době mělo tu čest o týden dříve 2 500 vylosovaných, kteří naposledy na dráze zatleskali klisně a Sakae Kuniedovi, který jí trénoval a vzpomínal na její úspěchy i porážky, vyčítal si její podostihový šok z horka po vítězném startu v Dubaji, vyzdvihoval její přátelskou povahu ve stáji a změnu v agresivní bojovnici, jakmile vstoupila na dráhu. Třásl se mu hlas a měl slzy v očích, ale skončil plný naděje, že bude trénovat i její hříbata. Prvním partnerem klisny bude Epiphaneia (Symboli Kris S), také vítěz Japan Cupu a velmi úspěšný mladý plemeník.

Pochopitelně mnohem důležitější byl nedělní hanshinský Futurity Stakes (gr.1, 1600m, 2 hř a kl), jehož favoritem musel být Red Belle Aube (Deep Impact), který na této dráze v Daily Hai Nisai Stakes (gr.2) vyběhl rekordní čas 1:32,4 a těsně porazil statečně vzdorujícího Ho O Amazon (King Kamehameha). Velké ambice měl i vítěz druhého gr.2 trialu Keio Hai Nisai Stakes Mondreise (Daiwa Major) a nebo ve dvou startech neporažený gr.3 vítěz Stella Veloce (Bago). Mondreise šel z vysokého čísla do čela, s náskokem několika délek udával velmi rychlé tempo, zatímco ostatní tři jmenovaní byli schovaní v poli. Mondreise stačil se silami jen k distančnímu mezníku, kde přes něj přešel do vedení z pozice jetý Grenadier Guards (Frankel), Yuga Kawada, který pak bez problémů zvítězil o ¾ délky před útočícím Stella Veloce, když o 1 ½ délky za ním doběhl jen třetí Red Belle Aube. O ½ délky zpět se na čtvrtém a pátém místě udrželi před vlnou soupeřů prominentně jetí Bathrat Leon (Kizuna) a v Irsku odchovaný Blue Spirit (Invincible Spirit), které dělil krk. Grenadier Guards vyhrál nezvítězivší až na třetí pokus v listopadu, mimo jiné dostal v září šest délek od Red Belle Aube a teď se zázračně zlepšil ke gr.1 vítězství v rekordním čase 1:32,3. Jeho pedigree je založené na kombinaci Northern Dancer x Mr.Prospector, což je základní kombinace už v pedigree jeho děda Galileo, kterou nyní podtrhuje čtyřnásobný vliv linie Northern Dancer a trojnásobný inbreeding na Mr.Prospector. Hřebec je také prochován na Blushing Groom a všimněte si jak klíčovou roli hrají tato tři jména na obou stranách pedigree. Grenadier Guards byl importován in utero své kanadské matky, vítězky mimo jiné 1400m BC Filly and Mare Sprint (gr.1) a je třetím gr.1 vítězem po Frankel v japonském turfu, po Oaks vítězce Soul Stirring a na trávě i písku úspěšném mílaři Mozu Ascot.

Poslední víkend v roce 2020 byl velkými dostihy nabitý a sobotu začneme Hanshin Cupem (gr.2, 1400m, 3+), ve kterém by kvalita sestavy soupeřů jinde stačila na gr.1. Favoritem byl držitel loňského double Yasuda Kinen (gr.1)/Mile Championship (gr.1) 5 l. Indy Champ (Stay Gold), který v letošních třech startech vyhrál gr.2 a v těch zmíněných dvou gr.1 dostizích byl „jen“ blízko třetí a druhý. Byl tu nevyzpytatelný 4 l. Kurino Gaudi (Screen Hero), pro tísnění přesunutý až na čtvrté místo po vítězství v jarním Takamatsunomiya Kinen (gr.1) a naposledy pátý ve Sprinters Stakes (gr.1), letos dvakrát v gr.2 druhý vítěz 2018 Mile Championship (gr.1) 5 l. Stelvio (Lord Kanaloa), jarní sériová grupová vítězka a ve Victoria Mile (gr.1) druhá 5 l. Sound Chiara (Deep Impact), tehdy za ní pátá gr.1 vítězka 4 l. Danon Fatasy (Deep Impact) a nebo gr.1 umístěná dvojnásobná grupová vítězka 3 l. Maltese Diosa (Kizuna). Čtyřletá Iberis (Lord Kanaloa) začala 1000m za 56,7 a první tři jmenovaní se ocitli až příliš vzadu. V krátké cílové rovině rozhodovala pozice do finiše a tu udělal bezchybně Yusuke Fujioka zimní královně Danon Fantasy, která jistě o 1 ¾ délky porazila ze špatného čísla včas po startu polepšenou Maltese Diosa, když krk za ní přilétl odnikud Indy Champ, na čele vlny šesti soupeřů, kteří se vešli na ½ délky. Čas 1:19,7 je velmi rychlý. Pedigree vítězky je založené na spojení linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes skvělého bělouše Caro a jeho vnuka, argentinského šampiona Not for Sale (Parade Marshal), s inbreedingem 4x5 na Lyphard. Matka vyhrála v rodné Argentině na písku dvakrát gr.1 a celkem 8 z 10 startů.

Na zbylé komentované dostihy se přesuneme do Nakayamy, kde sobota patřila dvouletým v letos relativně otevřeném Hopeful Stakes (gr.1, 2000m, 2 hř a kl). Favoritem byl Danon the Kid (Just a Way), ve dvou startech neporažený vítěz rychlé 1800m gr.3 a formu s ním chtěl určitě otočit tehdy druhý Titleholder (Duramente). Ale ve dvou startech neporažených hřebců tu bylo více, 1800m Ivy Stakes (L) vítěz Orthoclase (Epiphaneia), 2000m stakes vítězové Yoho Lake (Deep Impact) a Land of Liberty (Deep Impact), ten s výhodou zkušenosti na místní dráze a pěkný závěr na 2000m distanci ukázal Admire Sage (Duramente). No a dvě vítězství ze tří startů měl na kontě v 1800m Hagi Stales (L) úspěšný Chevalier Rose (Deep Impact). Ze špičky jdoucí Land of Liberty začal vlažně a vystupňoval tempo do poslední tisícovky, ale po nečekaném vybočení v poslední zatáčce odložil u vnější bariéry svého jezdce a dostih nedokončil. Naštěstí tím příliš nepoškodil z pozice jeté hřebce a Danon the Kid, podporovaný Yugou Kawadou, dokončil grupové double stáje Danox Co.Ltd. jistě o 1 ¼ délky před Orthoclase, který za sebou nechal ½ délky koncového Yoho Lake a 1 ½ délky za ním za sebou udržel Titleholder o krk závěr Chevalier Rose. Čas 2:02,8 je jen průměrný, daleko od rekordu 2:01,3 Rey de Oro (King Kamehameha) z roku 2016 a mimochodem také o dost pomalejší času 2:01,7 Tiger Cafe (Sunday Silence) z roku 2001. Nicméně Danon the Kid je nyní ve třech startech neporažený, navzdory stále hodně zelenému projevu. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, se čtyřmi prominentními větvemi linie Northern Dancer, včetně inbreedingu 5x5 na Lyphard. V Irsku odchovaná matka vyhrála ve Francii gr.3 a umístila se v gr.1. Mimochodem starší polobratr vítěze 4 l. Mikki Brillante (Deep Brillante), reprezentující stáj paní Mizuki Noda, manželky majitele stáje Danox, byl ve shora komentovaném Hanshin Cupu pryč a tak pan Noda měl tento den v domácím souboji hodně navrch.

No a tečku za grupovými dostihy udělal nedělní Arima Kinen (gr.1, 2500m, 3+), ve kterém měli velké šance loni třetí, čtvrtý a pátý v cíli, vesměs vítězové St.Leger a to 4 l. World Premiere (Deep Impact), který letos debutoval po 11 měsíční pauze solidním šestým místem v Japan Cupu (gr.1), dále 5 l. Fierement (Deep Impact), který měl v této sezóně jen dva starty, podruhé za sebou vyhrál 3200m Tenno Sho – Spring (gr.1) a nedávno ukázal top formu druhým místem v o hodně kratším 2000m Tenno Sho – Autumn (gr.1) a konečně letos v Takarazuka Kinen (gr.1) druhý temperamentní 6 l. Kiseki (Rulership), který měl pro Japan Cup zjevně formu, ale Suguru Hamanaku ze špičky odvezl. S nimi tu byla trojice elitních klisen, 4 l. Chrono Genesis (Bago) porazila letos hřebce v Takarazuka Kinen (gr.1) a naposledy byla v cíl-fotu třetí ve zmíněném Tenno Sho – Autumn, dále na gr.1 úrovni super konzistentní 4 l. Curren Bouquetd´or (Deep Impact), naposledy jen těsně čtvrtá v Japan Cupu a 5 l. Lucky Lilac (Orfevre), čtyřnásobná gr.1 vítězka, pro kterou to ovšem vypadalo už trochu dlouhé. Tříletý tempař Babbitt (Nakayama Festa) udával z jedničky podle očekávání jen průměrné tempo, ale Suguru Hamanaka díky špatnému startu nevyužil možnost schovat na chvíli Kisekiho za něj a pak plynule stupňovat tempo a pomalý dostih se tak změnil v poziční bitvu, nevýhodnou pro typické vytrvalce. Do pozice se brzy propracoval Fierement i Curren Bouquetd´or a k nim se v polovině dostihu polepšila Chrono Genesis, sledovaná Lucky Lilac, zatímco World Premiere se z dobré pozice propadl dozadu. Favorizovaná dvojice Fierement a Chrono Genesis šla v cílové rovině do čela a v jejich souboji měla před cílem těsně navrch Chrono Genesis, jetá Yuichi Kitamurou, která ještě musela v posledních metrech odrazit o krk závěr z konce pole letící 5 l. outsiderky Salacia (Deep Impact) s Fierementem jen další krk zpět. O 2 ½ délky za nimi doběhla čtvrtá Lucky Lilac, ½ délky před dvojicí Curren Bouquetd´or a znovu přicházejícím World Premiere, kteří doběhli současně pátí. Čas 2:35,0 je hodně pomalý, ostatně rekord Zenno Rob Roy (Sunday Silence) 2:29,5 z roku 2004 je zcela jiné kategorie. Klasická vítězka 2000m Shuka Sho (gr.1) Chrono Genesis ovšem patří celou svou kariéru ke špičce klisen a letos se prosadila i proti hřebcům v gr.1 double Takarazuka Kinen / Arima Kinen , který si mimochodem loni připsala také klisna a to Lys Gracieux (Heart´s Cry). A když už jsme u klisen, tak poprvé v historii tohoto dostihu doběhly letos raz-dva. V cílové rovině byl pro srdeční slabost zadržen vítěz z roku 2018 5 l. Blast Onepiece (Harbinger). Pedigree Chrono Genesis je postavené na opakování kombinace Blushing Groom x Northern Dancer, s inbreedingem 4x4 na Mr.Prospector a 4x5 na Halo. Matka vyhrála při debutu jako tříletá na písku, ale v dalším startu se zranila a odešla do chovu, kde dala mimo jiné i dnes již zmíněnou dvojnásobnou gr.1 vítězku Normcore (Harbinger). Arc vítěz Bago (Nashwan) začal v prvním ročníku s Kikuka Sho (gr.1) vítězem Big Week a v Oka Sho (gr.1) druhou Oken Sakura, ale trvalou popularitu mu to nezajistilo a má velké výkyvy v počtu připuštěných klisen.

Na čele žebříčku žokejů 2020 je Christophe Lemaire se statistikami  204 vítězství / 781 jízd (úspěšnost 26,1%), druhý je Yuga Kawada 167/594 (28,1%) a třetí Yuichi Fukunaga 134/698 (19,2%).

V Japonsku je počet koní v tréninkových úsecích limitován počtem přidělených boxů v tréninkových centrech, které lze doplnit jen externími kapacitami. Nejvíce vítězství získal Yoshito Yahagi a to 53 z 504 startů (úspěšnost 10,5%), druhý je Yasuo Tomomichi 50/265 (18,9%) a třetí Noriyuki Hori 48/256 (18,8%).

Mezi plemeníky na trávě získal samozřejmě devátý titul šampiona Deep Impact (Sunday Silence) jehož 444 potomků, absolvovalo 1696 startů s 217 vítězstvími, AEI 2,93, zisk 1 537 milionů Kč. V první desítce je za ním pořadí Lord Kanaloa (King Kamehameha), Heart´s Cry (Sunday Silence), Orfevre (Stay Gold), Rulership (King Kamehameha), Epiphaneia (Symboli Kris S), Daiwa Major (Sunday Silence), King Kamehameha (Kingmambo), Kizuna (Deep Impact), Harbinger (Dansili), přičemž nejstarší potomci plemeníků Epiphaneia a Kizuna jsou jen tříletí. Vysoký standard si držel v roce 2016 uhynuvší Stay Gold (Sunday Silence), který skončil 11tý s pouhými 61 potomky.

Deep Impact je i na čele pořadí otců dvouletých, před velmi dobře začínajícími debutanty Maurice (Screen Hero) a Duramente (King Kamehameha). Mimochodem mezi debutanty si vedli velmi dobře i další synové King Kamehamehy a to Leontes a Lovely Day, zatímco z Deep Impactů se ukázal dobře Mikki Isle.

Na písku si připsal šestý titul šampiona Gold Allure (Sunday Silence) po velké bitvě se South Vigorous (End Sweep), otce dvouletých vede Henny Hughes (Hennessy) a nejlepším debutantem byl Hokko Tarumae (King Kamehameha).

Jan Schulmann

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking