Velká část japonského únorového grupového programu patří starším koním, s výrazným posunem od handicapů k dostihům s vahou podle stáří a penalitami. Mimo výkonů ostřílených matadorů je zajímavé sledovat vzestup formy některých jejich dosud trochu schovaných soupeřů, zejména čtyřletých, kteří mohou sehrát významnou roli v dalším průběhu sezóny.

Také je tu první gr.1 střetnutí sezóny a to pískařů v mílovém February Stakes. Ale samozřejmě nemůžeme opomenout ani trialy tříletých. Technické výsledky i záznamy najdete jako obvykle zde.

První únorovou neděli začneme staršími mílaři v Tokyo Shimbun Hai (gr.3, 1600m, 4+) a vítězstvím černého koně dostihu 5 l. Karate (To the Glory), v sedle s Akirou Sugawarou, za rychlých 1:32,4. Karate potvrdil vzestup formy třetím vítězstvím v řadě a úspěšným vstupem na grupovou scénu, když na dalších třech místech za ním doběhli koně s gr.1 umístěním v životopisu, nejblíže o hlavu druhý a zezadu útočící 5 l. Catedral (Heart´s Cry). Tohle pedigree je založené na kombinaci Mr.Prospector x Northern Dancer, s celkem šestinásobným vlivem posledně jmenovaného, včetně inbreedingu 4x5 na Nureyev. Karate je z prvního ročníku plemeníka To the Glory (King Kamehameha), vícenásobného gr.2 vítěze se dvěma třetími misty z Arima Kinen (gr.1) na kontě, ale bohužel je teprve jeho prvním koněm blacktype kalibru, což ho stálo podporu chovatelů poslední dvě sezóny. Matka vítěze nikdy nestartovala.

Tentýž den stáli pouze hřebci na startu Kisaragi Sho (gr.3, 2000m, 3) v Chukyu a první dvě místa v cíli patřila těm s dříve ukázanou grupovou formou. Po maiden vítězství a druhých místech v listed a gr.3 vstoupil mezi grupové vítěze z pozice jetý Lagom (Orfevre), Yuichi Kitamura, který za sebou udržel o krk v Hopeful Stakes (gr.1) třetího koncovkáře Yoho Lake (Deep Impact), který až příliš obíhal v zatáčce. Čas 2:01,0 mohl být rychlejší, ale ani dráha opravdu rychlá nebyla. Lagom má pedigree postavené na zajímavé verzi kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector, protože jeho matka i bába mají pedigree založená na kombinaci Mr.Prospector x Mr.Prospector. V USA v gr.3 úspěšná matka je tudíž trojnásobně 4x5x5 prochována na Mr.Prospector, přičemž dvě větve jdou 4x4 přes Fappiano. Inbreeding 3x4 na šampion plemeníka let 1985-1992 Northern Taste (Northern Dancer) v pedigree Orfevre byl již vícekrát komentován.

U trialů tříletých ještě zůstaneme i další víkend. V sobotu se v Tokiu střetly klisny v Queen Cupu (gr.3, 1600m, 3 kl). A Shin Hiten (A Shin Hikari) se patrně dívala na videa svého otce a tak udávala na čele od startu rychlé tempo, ale v posledních 100m neodolala závěru trojice soupeřek, z nichž se nejprve probojovala do čela Akaitorino Musume (Deep Impact), Keita Tosaki a pak odrazila o krk koncovou maiden vítězku Art de Vivre (King Kamehameha), která chytila zase o krk favorizovanou Kukuna (King Kamehameha), to vše za touto dobou na tříleté rychlých 1:33,3. Dcera trojkorunované Apapane Akaitorino Musume byla pryč jen při svém debutu, pak vyhrála maiden i následující stakes a teď do třetice vstoupila mezi grupové vítěze. Kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector v provedení Deep Impact x King Kamehameha, sekunduje v backgroundu pětinásobný vliv linie Northern Dancer, jdoucí zejména přes otce matky Deep Impacta i otce matky Apapane. Ze tří bratrů vítězky je nejlepší vícekrát v gr.3 umístěný Jinambo i když i ti druzí dva jsou více než užiteční. Stojí za poznámku, že ty těsně poražené klisny Art de Vivre i Kukuna jsou odchovány na opačné kombinaci King Kamehameha x Deep Impact.

O den později se na stejném závodišti běžel Kyodo News Hai (gr.3, 1800m, 3), ve kterém ve dvou loňských startech neporažený Efforia (Epiphaneia), Takeshi Yokoyama, pokračoval ve svém vítězném tažení, z pozice předvedl poslední čtyřstovku za 22,3 a nechal za sebou soupeře o 2 ½ délky, za solidních 1:47,6. V souboji hlav a krků vybojoval druhé místo nezkušený maiden vítěz Victipharus (Heart´s Cry). Favorizovaný Stella Veloce (Bago), druhý z Futurity Stakes (gr.1), seděl za pozdějším vítězem, ale před distancí neměl dostatečnou akceleraci a tísněný soupeři stihl jen tabuli. Efforia má pedigree založené na učebnicovém opakování kombinace Roberto x Sunday Silence, tedy s trojnásobným dominantním postavením linie Hail to Reason, včetně 3x4 inbreedingu na Sunday Silence. Matka byla na dráze užitečná, ale netypicky pro dceru Heart´s Cry (Sunday Silence) jí absolvovala na písku.

Grupový dostih měl v neděli na programu i Hanshin, zastupující rekonstruované Kyoto a to jako vždy dobře obsazený Kyoto Kinen (gr.2, 2200m, 4+). V rychlém dostihu se za 2:10,4 do vítězné formy vrátila 5 l. Loves Only You (Deep Impact), Yuga Kawada, před dvěma lety neporažená vítězka Oaks – Yushun Himba (gr.1), kterou od té doby sužují svalové problémy, ale jinak jí tahle dráha a distance sedí, jak dokazují její dvě třetí místa v Queen Elizaveth II Cupu (gr.1). Z pozice jetá Loves Only You měla o 1 ¼ délky lepší závěr než prominentně jetý 6 l. Stay Foolish (Stay Gold), který šel do vedení v zatáčce do cílové roviny a podlehl až v posledních 100m, takže si připsal „jen“ třetí umístění v tomto dostihu. Mimochodem čtvrtý doběhl shora zmíněný Jinambo. Pedigree vítězky je založené na tradičně úspěšném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je trojnásobně prochována a variantu s větví Storm Cat jsme již mnohokrát komentovali. Matka nikdy nestartovala a bába jen dvakrát, s jedním umístěním. Nicméně matka je polosestrou gr.1 vítězky a gr.1 producentky Rumplestiltskin (Danheill), do Japonska byla zakoupena za 0,9 mil. USD a mimo jiné již dala bratra klasické vítězky a nyní mladého plemeníka Real Steel, vítěze Dubai Turf (gr.1), který se umístil ve všech dostizích trojkoruny. Bába je sestrou plemeníka Kingmambo a zakladatelkou rodiny je slavná mílařka Miesque.

Třetí únorový víkend měl v Japonsku na programu hned čtyři grupové dostihy, ale než se k nim dostaneme, tak se podíváme na japonské koně v Rijádu. Představení začal 3 l. Pink Kamehameha (Leontes), startující v Saudi Derby (1600mD, 3 hř a kl) poprvé v životě na písku. Keita Tosaki držel hřebce ve vedoucí trojici, ale zvenčí, aby mu nelétal písek do tváře, v cílové rovině ho poslal do vedení a už nedali soupeřům šanci. Pink Kamehameha zvítězil jistě o ¾ délky. Dalším dostihem programu byl Dirt Sprint (1200mD, 4+), ve kterém Tosaki šel dle očekávání do čela se 7 l. Matera Sky (Speightstown), setřásl na distanci soupeře až na koncového kolegu 6 l. Copano Kicking (Spring at Last), v jehož sedle byl Walter Buick a který zdánlivě přicházel z konce pole pozdě, ale pár metrů před cílem dostal Copano Kicking svou hlavu do čela a zvítězil o ¼ délky. Matera Sky byl znovu těsně druhý jako v minulém roce a malou útěchou mu může být, že jeho loňský přemožitel New York Central skončil tentokrát hluboko v poli poražených. Další japonský reprezentant 5 l. Justin (Orfevre) byl šestý. První dva hřebci v cíli jsou celou kariéru trénovaní v Japonsku, ale mají suffix USA. Jediným komu se saudský písek nezamlouval byl v Saudi Cupu (1800mD, 4+) startující 6 l. Chuwa Wizard (King Kamehameha), který zaběhl netypicky laxní dostih hluboko v poli a byl nakonec jen devátý. Na výsledky a záznamy všech dostihů se můžete podívat zde

Domácí komentář začneme v sobotu v Tokiu, kde se utkali ultra vytrvalci v handicapovém Diamond Stakes (gr.3, 3400m, 4+H). Favorizovaný dvojnásobný gr.2 vítěz 4 l. Authority (Orfevre) si hlídal čelo dostihu, v cílové rovině přešel postupně do vedení, na distanci vypadal jako jistý vítěz, ale poslední metry mu už nechutnaly a podlehl o krk 6 l. Grandiose (Rulership), Kosei Miura, v dobrém čase 3:31,2. Grandiose dostával 2kg a na této distanci to byla značná výhoda, takže si počkáme zda-li formu potvrdí.

Tentýž den znovu zaskakovalo hanshinské závodiště hostící klisny v Kyoto Himba Stakes (gr.3, 1400m, 4+kl) a za rychlých 1:20,0 se do formy vrátila suverénně stylem start-cíl 5 l. Iberis (Lord Kanaloa), Manabu Sakai, za kterou o 1 ½ zpět měla pěkný závěr loni gr.1 umístěná 4 l. Gilded Mirror (Orfevre). Iberis patřila k širší špičce tříletého ročníku klisen, zvítězila v gr.3 a umístila se v gr.2, ale v loňské sezóně se jí tak nedařilo. Její pedigree je postavené na kombinaci linie Mr.Prospector s nasrullahovskou větví Bold Ruler, jdoucí přes trojkorunovaného Seattle Slew, s pěti větvemi linie Northern Dancer a s inbreedingem na Mr.Prospectorova otce Raise a Native v backgroundu. Podobné kombinace jsou v produkci hřebců z linie Mr.Prospector velmi úspěšné, konečně Mr.Prospectorova matka je vnučkou Nasrullaha. Matka Iberis byla na dráze užitečná sprinterka mimo stakes kategorii, ale v chovu si vede o hodně lépe, protože již dříve dala sprinterku Bel Canto (Sakura Bakushin O). vítězku gr.2 a čtyřikrát gr.3.

Na trávě to nebylo vše, protože v neděli se ještě běžel handicap Kokura Daishoten (gr.3, 1800m, 4+H) na stejnojmenném závodišti a v dramatické koncovce udržel s výhodou 0,5kg svůj nos v čele 7 l. Territorial (Teofilo), Yukito Ishikawa, před dotahujícím favorizovaným 5 l. Boccherini (King Kamehameha), za rychlých 1:45,5. Territorial byl do Japonska importován in utero a doposud měl na svém kontě dvě gr.3 umístění a dvě listed vítězství, ale ve větší polovině svých 32 startů skončil do třetího místa, takže byl na grupový úspěch zralý. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Northern Dancer x Mr.Prospector, s inbreedingem 4x5 na Northern Dancer, realizovaným skrze nick Galileo x Danehill v pedigree Teofila a s inbreedingem 4x5 na Mr.Prospector. V USA odchovaná matka nikdy nestartovala, ale je dcerou gr.1 vítězky a přináší do pedigree 4x4 inbreeding na Halo a backgroundový inbreeding na Never Bend skrze jeho velké syny Riverman a Mill Reef.

Tokijská neděle ovšem tentokrát patřila pískařům a prvnímu gr.1 dostihu letošní japonské sezóny February Stakes (gr.1, 1600mD, 4+), jehož favoritem byl 4 l. Cafe Pharoah (American Pharoah), vítěz čtyř z šesti startů, který ovšem dokázal zkazit zrovna dva důležité dostihy své kariéry Japan Dirt Derby (L) a Champions Cup (gr.1) a dostal beránky, aby se víc soustředil. Špatným startem pohřbili hned na začátku svou šanci vítěz 2019 7 l. Inti (Came Home) a loni třetí 7 l. Sunrise Nova (Gold Allure), zatímco Cafe Pharoah si hlídal čelo ze třetí pozice a podporovaný Christophe Lemairem šel v cílové rovině bez problémů za poměrně jistým vítězstvím o ¾ délky. Možná měl trochu štěstí, protože nástup extrávového mílaře 8 l. Air Spinel (King Kamehameha) byl 300m před cílem zablokován na bariéře a když se s potížemi dostal z pasti stačil jeho závěr jen na druhé místo. Třetí doběhl další 8 l. Wonder Lider (Statue of Liberty), který za sebou udržel koncového 5 l. Red en Zele (Lord Kanaloa) a tabuli doplnil z čela odpadající 6 l. Air Almas (Majestic Warrior). Velmi rychlý čas 1:34,4 je jen 0,4 pomalejší rekordu, který drží začínající plemeník Moanin (Henny Hughes) z roku 2016. V USA odchovaný Cafe Pharoah je z prvního ročníku šampiona a vítěze trojkoruny American Pharoah (Pioneerof the Nile), má pedigree postavené na kombinaci Mr.Prospector x Halo, kde linie Halo jde přes gr.1 mílaře a úspěšného plemeníka More Then Ready (Southern Halo). Linie Mr.Prospector má v pedigree trojnásobné zastoupení, protože matka Cafe Pharoah, která zvítězila v gr.2 na trávě a dala již dva trávové grupové vítěze, přináší do struktury inbreeding na Mr.Prospector 3x4. V pedigree samotného American Pharoah hraje významnou roli inbreeding na Northern Dancer, jehož jedna větev jede přes Strom Cat (Storm Bird) a z hlediska pedigree Cafe Pharoah také další větev Mr.Prospectorova otce Raise a Native.

Poslední únorovou neděli začneme Nakayama Kinen (gr.2, 1800n, 4+), který papírově i takticky vypadal na souboj 4 l. tempaře Babbtitt (Nakayama Festa), který loni zaznamenal sérii čtyř vítězství vrcholící v gr.2 s 5 l. Cadence Call (Lord Kanaloa), dříve gr.1 umístěným čerstvým gr.3 vítězem a otázkou bylo zda-li jim může dalším vzestupem formy zkomplikovat život lednový gr.3 vítěz 5 l. Hishi Iguazu (Heart´s Cry). Do velmi rychlých mezičasů tlačil Babbitta několik délek před polem 7 l. Win Exceed (Manhattan Cafe), v zatáčce převzal vedení, ale o ½ délky podlehl závěru bojující dvojice Cadence Call – Hishi Iguazu, kterému pomohl k vítězství o krk Kohei Matsuyama. Čas 1:44,9 je mimořádně rychlý. Hishi Iguazu má za sebou ve své čtvrté dostihové sezóně pouze 11 startů, jako tříletý byl dvakrát neúspěšný na grupové scéně, ale jinak nikdy neupadl z raz-dva a loňskou sezónu zakončil dvěma vítězstvími. Do letošní sezóny vstupoval jako dvojnásobný stakes vítěz, ale pokračování jeho vítězné série triumfy v gr.3 a gr.2 asi čekal málokdo. Jeho pedigree je založené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, s čtyřnásobným vlivem toho posledně jmenovaného, zejména skrze větve Storm Cat a Lyphard a s inbreedingem 3x5 na Halo. Důležité postavení skrze Tony Bin a Rainbow Quest mají větve Grey Sovereign a Red God, v backgroundu bohatém i na jiné nasrullahovské elementy. Matka Hishi Iguazu byla v rodné Argentině kvalitní sprinterka, se dvěma gr.3 vítězstvími a gr.1 umístěním a v japonském chovu již dříve dala dva pískaře stakes úrovně. Jak se vzápětí ukázalo nebyla to poslední únorová zmínka o v Argentině odchované matce.

Ačkoliv má hanshinský Hankyu Hai (gr.3, 1400m, 4+) jen gr.3 status, ale byl to patrně nejkvalitnější dostih měsíce. Na startu totiž stáli elitní mílař 6 l. Indy Champ (Stay Gold) a špičkové klisny 5 l. Danon Fantasy (Deep Impact) a Resistencia (Daiwa Major), všichni tři gr.1 vítězové a divizní šampioni, kteří v minulém roce dosáhli „jen“ gr.1 umístění a/nebo gr.2 vítězství a s nimi po loňském gr.1 vítězství pro tísnění přesunutý 5 l. Kurino Gaudi (Screen Hero). Yuichi Kitamura poslal po první dvoustovce do čela klisnu Resistencia, ta se soupeři sehrála svoji oblíbenou hru „chyťte mě, jestli to umíte“ a za rekordních 1:19,2 jim nadělila jistě 2 délky. Za ní se zlepšil 5 l. listed vítěz Mikki Brillante (Deep Brillante), ½ délky před 6 l. Gendarme (Kitten´s Joy), který si vzpomněl na své gr.1 umístění a podržel o nos velký závěr odnikud Indy Champ, který po pomalém startu ještě obíhal šestou stopou v zatáčce a tabuli doplnila také netypicky zezadu jetá Danon Fantasy. Neporažená královna dvouletých klisen a v rekordním čase vítězka Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) Resistencia, byla loni druhá v Oka Sho (gr.1) a NHK Mile Cupu (gr.1), ze svých 8 startů vyhrála 4 a byla jen jednou horší než třetí. Resistencia má pedigree postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, přesněji její matka, argentinská gr.1 vítězka, má pedigree založené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer a to Danehill x Sadler´s Wells, na jehož bábu Special je prochována, s třetí northerndacerovskou větví Nijinsky v pozadí. V pedigree matky, jejíž první hříbě je 5 l. stakes vítěz Mikki Black (Black Tide) a dalším produktem zatím ve dvou startech neporažený letos 3 l. gr.3 vítěz Gratias (Heart´s Cry), najdeme i jméno esa americké handicapové divize, prominenta linie Teddy a chef-de-race plemeníka Promised Land, děda matky Sunday Silence.

V únorovém pořadí žokejů je i nadále na čele Christophe Lemaire se statistikami 38 vítězství/147 jízd (úspěšnost 25,9%), druhý je Yuichi Fukunaga 26/141 (18,4%) a třetí Kohei Matsuyama 24/165 (14,5%).

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net