Japonský srpnový program stále ještě začíná v prázdninovém tempu, ale na grupové úrovni jsou už jen dva z devíti dostihů handicapy, v druhé polovině měsíce se běží další gr.3 dvouletých a hlavně Sapporo Kinen (gr.2), který bývá vstupenkou do velkých podzimních dostihů. Technické výsledky a záznamy najdete jako obvykle zde.


Náš komentář začneme první srpnovou neděli v Hakodate, kde se střetly klisny v dobře obsazeném Queen Stakes (gr.3, 1800m, 3+ kl), ve kterém byla favoritkou 1kg penalizovaná třetí z Victoria Mile (gr.1) 4 l. Magic Castle (Deep Impact), která předtím vyhrála gr.3 a byla druhá v gr.2 a dobrou šanci měla i 4 l. Terzetto (Deep Impact), které se sice start ve Victoria Mile nepovedl, ale předtím zaběhla sérii čtyř vítězství, zakončenou v gr.3. Za stálého deště a na měknoucí dráze odskočila do čela 5 l. outsiderka Rosa Noir (Manhattan Cafe), vsadila na 800m tempový závěr a vedla ještě 100m před cílem, ale nakonec na ní nezbylo místo na tabuli. Ze čtvrté pozice jetá subtilní Magic Castle dost bojovala s nepopulární měkkou dráhou, ale dostala svou hlavu do čela 20m před cílem, aby vzápětí nedokázala odrazit z konce pole útočící Terzetto, jetou Christophe Lemairem, když první čtyři v cíli dělily jen krky v na podmínky slušném čase 1:47,8. Terzetto vyhrála šest ze svých osmi startů a její pedigree je postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s celkem čtyřnásobným vlivem toho posledně jmenovaného, protože její matka má pedigree založené na kombinaci větví Danzig x Storm Bird s vlivem Nureyeva v backgroundu. Matka absolvoval kariéru překvapivě na písku a nic zajímavého nepředvedla, ale je polosestrou gr.1 vítězů Real Steel a Loves Only You, obou po Deep Impact, takže volba plemeníka pro ní nebyla tak složitá. Vítězka patří do rodiny Nureyevovy dcery a top mílařky Miesque.

Další neděli patřily shodou okolností gr.3 vrcholy v Hakodate i Niigatě pískařům, což byly 14 - 15 miliony Kč také slušně dotované a divácky zajímavé dostihy, ale my je přeskočíme, protože tráva je oč tu běží a podíváme se o týden později na závodiště Niigata na velké pole mílařů v Sekiya Kinen (gr.3, 1600m, 3+). Jediným tříletkem v poli byla favorizovaná Songline (Kizuna), která běžela velký dostih v NHK Mile Cupu (gr.1) a prohrála až na cílové čáře, ale tady jí čekala řada ostřílených starších soupeřů, včetně nedávné gr.3 vítězky Andraste (Orfevre) a na stejné úrovni úspěšného 5 l. Karate (To the Glory). Do čela šel podle očekávání 7 l. tempař My Style (Heart´s Cry), sledovaný lepšící se 4 l. klisnou Lotus Land (Point of Entry), zatímco Songline a Karate seděli okolo sedmého místa, s Andraste za zády. My Style zavedl pole s dvou délkovým náskokem do cílové roviny, ale před distancí ho dostihla Lotus Land, přešla do vedení a zvítězila jistě o 1 ¼ délky před zvenčí útočící dvojicí Karate – Songline, které v tomto pořadí dělil krk, s houževnatě bojujícím My Style jen o hlavu zpět. Lotus Land byla jako dvouletá dost dobrá na start v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1), v tříletém debutu byla na stakes úrovni druhá a pro zranění vynechala zbytek sezóny, letos zaznamenala sérii třech vítězství až k listed společnosti, pak byla slušně pátá za Andraste v gr.3 a nyní ji Hironobu Tanabe přivedl ke grupovému vítězství v solidním čase 1:32,7 na nijak rychlé dráze. V USA odchovaná Lotus Land je dcerou plemeníka Point of Entry (Dynaformer), čtyřnásobného gr.1 vítěze na trávě na distancích 2000 – 2400m a má pedigree založené na kombinaci Roberto x Northern Dancer, když pedigree její matky je postavené na opačné kombinaci, což vytváří 3x4 inbreeding na Roberto a northerndancerovský vliv větve Storm Cat podporuje inbreeding na Nijinsky 5x5. V backgroundu hraje významnou roli čtyřnásobná prezence linie Mr.Prospector, včetně 4x4 inbreedingu a samotný Point of Entry je 3x4 prochován na Ribotova syna His Majesty. Matka vyhrála dva ze svých pěti startů.

Tentýž den se běžel handicap Kokura Kinen (gr.3, 2000m, 3+H) na stejnojmenném závodišti a pěkný taktický výkon předvedl Kohei Matsuyama v sedle 4 l. Mozu Nagareboshi (Grand Prix Boss). Na dost měkké dráze si v relativně rychlém dostihu počkal na konci pole, zaútočil s příznivě zatíženým Mozu Nagareboshi až na konci zatáčky zvenčí po rychlejší dráze a zvítězili o ½ délky, za na podmínky slušných 1:59,7. Mozu Nagareboshi dosud ke grupové výkonnosti něco chybělo a tak si s podrobnějším komentářem počkáme až formu potvrdí.

Na skok se podíváme za hranice Japonska. Ve čtvrtek pokračovala Deep Impactova tříletá dcera Snowfall (JPN) ve svém vítězném tažení a zvítězila lehce v Yorkshire Oaks (gr.1, 2400m, 3+ kl). Na záznam dostihu jste se již mohli podívat v rubrice Zahraniční dostihové dění. Musím poznamenat, že ačkoliv byl Deep Impact mnohokrát šampionem otců dvouletých nedává nijak mimořádně rané koně, jeho dvouletí se obvykle začínají ukazovat na stakes úrovní až v závěru sezóny a ani letos například v prvních dvou do konce srpna odběhnutých grupových dostizích dvouletých žádný Deep Impactův potomek nestartoval. Ovšem Snowfall jako dvouletá měla do konce srpna už pět startů, včetně dvou grupových a musela do konce sezóny absolvovat ještě dvě gr.1, ačkoliv byla jen maiden vítězka na třetí pokus. Naštěstí to klisna přežila, je letos ve čtyřech startech neporažená a zůstává favoritkou Arc. Mimochodem vyhrát trojici Oaks, tj. Epsom – Irish – Yorkshire, dokázala před ní naposledy Enable (Nathaniel) v roce 2017 a pokračovala vítězstvím v Arc, které zopakovala i o rok později. Pedigreem Snowfall jsme se zabývali podrobněji v minulém Newsletteru.

Když už jsme v zahraničí, tak očima japonského turfu jsme se tuším ještě nikdy nepodívali do Kanady a tak to napravím. V sobotu se na závodišti Woodbine běžel Highlander Stakes (gr.1, 1200m, 3+, záznam) a ke svým předchozím grupovým úspěchům přidal další 6 l. sprinter/mílař Silent Poet, syn v Japonsku odchovaného Silent Name (Sunday Silence), na dráze gr.1 umístěného gr.2 vítěze v USA a především velmi úspěšného plemeníka v kanadském chovu, s titulem šampiona z let 2018 a 2019. Mimochodem Silent Poet má pedigree postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer a ten se konec konců v Kanadě narodil. Matka vítěze nikdy nestartovala.

V neděli se vrátíme do Japonska na závodiště Kokura, které mělo na programu další handicap a to o dobře obsazený sprinterský Kitakyushu Kinen (gr.3, 1200m, 3+H). Vítězství ve velkém poli obhajoval 7 l. koncovkář Red en Ciel (Manhattan Cafe), ale měl obtížnou úlohu, protože loni druhá tempová 5 l. Mozu Superflare (Speightstown) pátým místem v Takamatsunomiya Kinen (gr.1) ukázala, že její vítězství v téhle gr.1 z roku 2020, z doběhu poznamenaného tísněním a diskvalifikací, nebylo jen náhodné a byl tu také 5 l. First Force (Lord Kanaloa), který naposledy vyběhl start-cíl v gr.3 rekordní čas na 1200m 1:06,0. Na měkké dráze a za stálého mrholení vystřelili oba z boxů, ale Mozu Superflare byla rychlejší a zavedla s malým náskokem pole do cílové roviny, kde zůstala u bariéry, zatímco First Force a s ním 3 l. Yoka Yoka (Squirtle Sqiurt), která měla raketový start téměř z nejvyššího čísla, hledali zvenčí pevnější dráhu, na které měla Yoka Yoka nejlepší závěr a jetá Hideaki Miyukim zvítězila o 1¼ délky před First Force a krk před vadnoucí Mozu Superflare, když Red en Ciel doběhl pátý. Vítězka vyběhla pomalou dráhou poznamenaný čas 1:08,2. Yoka Yoka vyhrála loni své první tři starty a na závěr byla pátá v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1), ale vypadala jako potencionální sprinter i když letos zahájila druhým místem v 1400m gr.2 trialu. Její pedigree je postavené na kombinaci Mr.Prospector x Northern Dancer, s trojnásobným inbreedingem na toho posledně jmenovaného. Otcem vítězky je veterán Squirtle Squirt (Marquetry), pískový sprinter a dvojnásobný gr.1 vítěz v USA, který dal jen pár trávových potomků. In utero importovaná matka toho na dráze moc nepředvedla.

Ovšem důležitějším dostihem téhle neděle byl samozřejmě Sapporo Kinen (gr.2, 2000m, 3+), ve kterém proti sobě stály především 5 l. Loves Only You (Deep Impact), vítězka Oaks – Yushun Himba (gr.1) a letošního hongkongského Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) a 3 l. bílá Sodashi (Kurofune), vítězka Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) a jarního klasického Oka Sho (gr.1), po pěti vítězstvích pak poprvé poražená příliš dlouhou trati v Oaks. Dráha byla ještě dobrá, ale mrholení dorazilo i do Sappora. Sodashi se posunula po startu na druhou pozici a vlažné počáteční tempo jí na této distanci vyhovovalo, zatímco koncové Loves Only You nikoliv. Až pod tlakem nástupu 6 l. Blast Onepiece (Harbinger) tempo před zatáčkou gradovalo, Sodashi přešla do vedení a jetá Hayato Yoshidou už k sobě v dlouhém tempovém závěru nikoho nepustila. Sodashi zvítězila poměrně jistě o ¾ délky a z pole útočící Loves Only You za ní porazila až po tuhém boji o hlavu 7 l. Persian Knhight (Harbinger), který byl v tomto dostihu při podobném průběhu loni druhý. Čas 1:59,5 není nic moc a distanční pochyby u Sodashi, která je bezpochyby excelentní mílařka, před poslední klasikou klisen nerozptýlil. Sodashi má pedigree založené na kombinaci Northern Dancer x Mr.Prospector, s celkem pětinásobným vlivem linie Northern Dancer v backgroundu. Otcem Sodashi je bělouš Kurofune (French Deputy), který vyhrál gr.1 dostihy na trávě i na písku a je především renomovaným producentem mílařů na trávě. Její populární matka Bushiko (King Kamehameha), s kabátem připomínajícím dalmatina, vyhrála stakes dostih na písku a je polosestrou bílé Yukichan (Kurofune), nejlepší tříleté pískařky ročníku, přičemž zdrojem nezvyklé barvy srsti je jejich nezvítězivší bílá matka Shirayukihime (Sunday Silence).

Poslední srpnovou neděli se v Sapporu utkali sprinteři v Keeneland Cupu (gr.3, 1200m, 3+) a pro 3 l. Meikei Yell (Mikki Isle), trojnásobnou grupovou vítězku čtyř z šesti startů, to byla velká příležitost k rehabilitaci po neovladatelností zahozené šanci v Oka Sho (gr.1), kde jí pro zranění nejezdil Yutaka Take. Take byl po dlouhé pauze zpátky v jejím sedle, ale klisna velmi špatně odskočila, pak odvezla žokeje do čela, kde se uklidnila, ale byla stále na mezičasech na pomalé dráze až příliš rychlá a síly jí stačily jen k distančnímu mezníku. V těsném doběhu se prosadila jiná tříletá klisna Lei Halia (Lord Kanaloa), Heart Kameda, hlavu a krk před loňskou vítězkou 5 l. Eighteen Girl (Johannesburg) a 8 l. veteránem Seiun Kosei (Admire Moon), který nesl nejvyšší váhu. Čas 1:09,1 odpovídá stále ještě pomalé dráze. Lei Halia vyhrála své poslední čtyři starty, maiden, stakes, listed a nyní gr.3 na účet zkušených starších sprinterů. Její pedigree je postavené na kombinaci Mr.Prospector resp. King Kamehameha x Sunday Silence a k čtyřnásobnému vlivu linie Northern Dancer v pedigree šampiona Lord Kanaloa, přidává ještě pátý matka, která se v pěti startech nijak neproslavila a Lei Halia je její první hříbě.

No a posledním dostihem srpnového komentáře jsou tentýž den dvouletí v Niigata Nisai Stakes (gr.3, 1600m, 2), ve kterém na vítězný debut navázal Serifos (Daiwa Major), Yuga Kawada, jistě o 1 ¼ délky před Arrival (Harbinger), který měl pěkný závěr. Vítěz vyběhl na dvouleté v srpnu velmi dobrý čas 1:33,8 , s poslední šestistovkou pod 33,5. Tohle pedigree je kombinací linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Red God, jdoucí přes malého ryzáka Blushing Groom. Přesněji matka, francouzská gr.3 umístěná mílová listed vítězka, je prochovaná 4x5 na Red God a 4x5x5 na Northern Dancer, což posiluje postavení této linie na mateřské straně pedigree Daiwa Major.

Žebříček žokejů stále vede stále stejná trojice, na čele je Christophe Lemaire se statistikami 122 vítězství526 jízd/ úspěšnost 23,2%, druhý je s mimořádnou úspěšností Yuga Kawada 105/353/29,7% a třetí Yuichi Fukunaga 92/519/17,7%. Za poznámku stojí, že první desítku uzavírá Mirco Demuro 50/332/15,1.

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net