melbourne cup 2019Strhující závěr, připomínající spíše mílový dostih než klání na dvojnásobné distanci, měl nejpopulárnější dostih jižní polokoule Lexus Melbourne Cup (hdcp Gr.1, 3+, 3200 m, 7,700.000 AU$). Ač byl australský chov ve 24 hlavém poli zastoupen pouze dvěma koňmi, triumf si odnesl jeden z nich - VOW AND DECLARE (Declaration of War).


Svěřenec trenéra Danny O'Briena, vedený Craigem Williamsem, se po startu chvíli ocitl na čele, ale záhy jej vystřídal jeden ze čtveřice koní Josepha O'Briena na startu Twilight Payment (Teofilo), sledovaný dalším z O'Brienova lotu Master Of Reality (Frankel) s Frankie Dettorim v sedle. Vow and Declare si ale nadále hlídal čelo z druhé, později třetí pozice, při točení do cílové roviny se protáhl podél bariéry a dostal se do čela a ač se ve strujícím souboji dostal útočící Master of Reality na okamžik před něm, na cílové pásce získal Won and Declare vedení zpět.

Po dostihu ale zasedli stewardi, kteří nakonec Master of Reality pro poškození původně čtvrtého Il Paradiso (Galileo) Aidana O'Briena přesunuli za poškozeného koně a druhé místo tak připadlo anglickému Prince of Arran (Shirocco), který loni skončil třetí. Páté místo patřilo domácímu Suprise Baby (Shocking), šestý skončil vítěz Caulfield Cupu (Gr.1) japonský Mer de Glace (Rulership) a sedmý favorizovaný Finche (Frankel).

Vow And Declare je synem vítěze Juddmonte International Stakes (Gr.1) a Queen Anne Stakes (Gr.1) Declaration of War (War Front), který svou chovnou kariéru zahájil v irském Coolmoru, ale v roce 2015 se přesunul na Ashford Stud v Kentucky. Jako pendler se též podíval do Austrálie, kde v roce 2014 připustil Testa Rossovu (Perugino) dceru Geblitz a z tohoto spojení se narodil Vow And Declare. Valach, jehož dosavadním největším úspěchem bylo vítězství v Tattersall's Cupu (Gr.3) a druhé místo v Queensland Derby (Gr.1), je vnukem druhé z Gr.1 Champagne Stakes Aim For Gold (End Sweep). Rodinu, směřující k famózní Mumtaz Mahal,  do Austrálie přivedla v Evropě v jednom startu neumístěná prabába Young Vic (Old Vic), jejíž matka Loralane (Habitat) je mj. prabábou vítěze Epsom Derby Golden Horna (Cape Cross).      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking