FlightlineDosud neporažený Baaeed (Sea The Stars), který by měl dostihovou kariéru zakončit startem v Champion Stakes, už není vládcem plnokrevného světa. Takové je alespoň mínění mezinárodní skupiny handicaperů sestavujících Longines World's Best Racehorse Rankings, tzv. mezinárodní klasifikaci.


Vše změnilo 3. září, kdy se v Del Maru běžely Pacific Classic Stakes (Gr.1). Do nich odskakoval jako horký favorit čtyřletý FLIGHTLINE (Tapit), který sice měl za sebou pouhé čtyři starty, ale v žádném, včetně dvojice Gr.1 zkoušek, nenašel přemožitele. A nenašel jej ani tentokrát, nicméně stylem svého vítězství, při němž mu rozhodčí naměřili v cíli náskok 19 1/2 délky, zaskočil nejen soupeře, ale i své skalní fanoušky. Triumf, připomínající Secretariata v Belmont Stakes, hned vyprovokoval publicisty ke srovnávání nové hvězdy s nesmrtelným "Big Red" a odrazil se i v hodnocení handicaperů. Ti mu za tento výkon dali známku 139 liber, nejvyšší, jakou letos udělili. Je o celé 4 libry (cca 2 kg) vyšší než známka, jakou letos dostal dosavadní vládce Baaeed a to i jemu handicapeři od posledního vydání WBRR rapidně vylepšili hodnocení z předešlých 128 na 135 liber po skvělém výkonu v Juddmonte International.

Známky obou koní jsou zcela mimořádné. Jen pro srovnání - loňskému žebříčku vévodící Knicks Go (Paynter) dostal 129 liber, sezóně 2020 vládnoucí Ghaiyyath (Dubawi) 130 liber, premiant sezóny 2019 Crystal Ocean (Sea The Stars) 128 liber a Cracksman (Frankel), nejlépe hodnocený kůň sezóny 2018, 130 liber. Koně, kteří se dostali nad hranici 130 liber, najdeme až v sezóně 2017, kdy Arrogate (Unbridled's Song) nadělili handicapeři 134 liber a Winx (Street Cry) 132 liber. Pokud hledáme koně, jehož handicapeři v tomto hodnocení ocenili výš, musíme o 10 let zpět k Frankelovi (Galileo), který tehdy dostal 140 liber. (miv)


      
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net