Pěti dostihy dnes začala překážková sezóna 2017 v Polsku. Z téměř dvacítky koní v českém tréninku dokázal vyhrát jen svěřenec trenéra Polese King Artur, který zvítězil ve steeplechase na 3400 metrů. Další tři dostihy ovládli svěřenci trenéra Swiateka s českými jezdci. Dvakrát zvítězil Dušan Andrés a jednou Josef Bartoš a Marcel Novák.

Poslední dvě sezóny vozili čeští překážkáři z polského závodiště Partynice vítězství jak na běžícím pásu, ale první letošní dostihový den takový nebyl. Jediným koněm v českém tréninku, který dokázal zvítězit, byl reprezentant nové stáje Orange Star, čtyřletý King Artur (Belenus), který se zúčastnil s ž. Marcelem Novákem Nagrody 18000 zl (4l., steeplechase, 3400 m, 18.000 zl). Dlužno ale dodat, že pět z osmi účastníků dostihu tvořili zástupci českých stájí. King Artur zvítězil o jeden a čtvrt délky před Taem (Sorbie Tower)  s Janem Falteljskem. Pořadí dalších českých koní v cíli: 3. Džidžali (Ruten), 4. Douna (Storm,y River), nedokončil Taj Mahal (Ryan).

V úvodním dostihu mítinku, Nagrodě 14000 zl (4+, proutěné překážky, 3000 m, 14.000 zl) startovali tři čeští koně a nejlépe z nich dopadl svěřenec Jaroslava Votavy Dixon (Bully Pulpit). Hnědák pod vedením Pavla Složila ml. doběhl třetí, 10 délek za vítěznou Tutejszou (Fast and Furious) trenéra Roberta Swiateka, kterou jezdil ž. Dušan Andrés. Pořadí dalších českých koní v cíli: 5. Fia Go (Tiger Cafe), 6. Pavich (Tchavsar).

Na start jednoho ze dvou vrcholů dostihového odpoledne Nagrody Nila (5+, steeplechase, 3400 m, 16.000 zl) se postavili čtyři zástupci tuzemských stájí. Velmi dobře si počínal v dostihu Le Grand (Grand Presidium), který při prvním startu pro novou stáj Velda Racing skončil s Marcelem Novákem v sedle druhý. Nestačil jen další svěřenkyni trenéra Swiateka Tiranu (Jape), kterou vedl ž. Josef Bartoš. Pořadí dalších českých koní v cíli: 7. Nechius (Jape), 10. Frivolina (Calming Influence), 11. Chang (Mukhalif).

Hlavním dostihem byla Nagroda Otwarcia Sezonu o Puchar Militaria (5+, steeplechase, 3800 m, 18.000 zl). Z trojice českých koní se dostala nejvýše reprezentantka stáje Moravol-Irel  Amfora (Scater), která při svém prvním zahraničním startu podporovaná ž. Bartošem obsadila třetí místo.  Lítý souboj o vítězství svedli Inferna (Cloword) a reprezentant stáje Wrbna Racing Reki (Look Honey), který je v tréninku M. Borkowskiho. Dušan Andrés nakonec přivedl Infernu k vítězství o nos před Rekim ježděným Jaroslavem Myškou. Pořadí dalších českých koní v cíli: 6. Cotton Eye Joe (Look Honey), 7. Tamas (Royal Court).

Závěrečným dostihem byla Nagroda 16000 zl (4+, proutěné překážky, 3400 m, 16.000 zl) s účastí tří českých koní. Dobře si počínal Taurito (Tiger Cafe) trenéra Bodláka vedený Niklasem Lovénem, ale nakonec se musel v cíli o 9 délek sklonit před domácím Aspirem (Arithmancer) vedeným Rostislavem Benšem. Pořadí dalších českých koní v cíli: 4. Datsun (Aramus), 5. Hádés (Calming Influence). (mze)