Takový dostih maďarský Kincsem Park dlouho neviděl. V hlavním dostihu nedělního mítinku, kterým je tradiční srovnávací vrchol na 2400 metrů Kincsem díj (Gd1, 3+, 14,000.000 Ft), změří své síly hned pět derby vítězů ze středoevropskéhop regionu. Bude mezi nimi nejen premiant letošního Českého derby Opasan (French Navy), ale také loňský vítěz Slovenského derby a držitel tamní trojkoruny Arcturus (Fast Company), který skvělou formu potvrdil vítězstvím ve Velké ceně českého turfu.


Letos neporažený Opasan, který se od zisku české modré stuhy na dráze neukázal, bude mít v sedle svého stálého partnera Radka Koplíka, do sedla Arcturuse povolal trenér František Holčák Jiřího Palíka. Dalším derby vítězem, respektive vítězkou na startce je bělka Zoriana (Jukebox Jury), vítězka Slovenského derby z roku 2017, do jejíhož sedla se vyhoupne Zdenko Šmida. Její forma sice od té doby klesla, ale letos dokázala v Kincsem Parku jistě vyhrát Gd1 Millenniumi díj na 1800 metrů. V ní mj. porazila i čtyřletou Golden Sea (Born To Sea), jednu z dvojice maďarských derby vítězů na startovní listině. Druhým je letos úspěšný Faust (Nutan), kterého k nečekanému klasickému vítězství dovedl Tomáš Lukášek. V Kincsem díj za něj zaskočí jiný český žokej Jan Verner. 

Připraví Ramssio Opasana o letošní čisté konto?

Kincsem díj ale nenabízí kvalitní uchazeče jen z řad derby vítězů. Po triumfu ve Zlatém poháru (I.k.), kde za ním skončili jak Arcturus, tak i Zoriana s Palmerou (Jukebox Jury), se o další úspěch bude pokoušet i loňský vítěz Saint Leger Ramssio (Whipper), s nímž poprvé spojí své síly Jiří Chaloupka. V Budapešti si jeho třídy velmi cení a dostihový program jej pasoval do role favorita.

Dostihový program na budapešťský mítink / online přenos z dostihů

Trenér Václav Luka poveze do Budapešti i tamního rodáka Államfö (Latin Lover), kterého svěřil Pavlíně Filipové. Černý hnědák sice letos startoval jen jednou - v MNV Díja na 2800 metrů skončil čtvrtý, ale loni v Budapešti vyhrál Saint Leger a je tudíž dalším klasickým vítězem na startovní listině. Na ní nechybí ani výše zmíněná slovenská Palmera trenérky Kubovičové, naposledy čtvrtá ve Velké ceně českého turfu, kde na Arcturuse ztrácela 10 délek.

Vedle svěřenců Václava Luky a Františka Holčáka bude mít náš turfu v dostihu zastoupení i díky Ludvíku Harisovi, který Davidu Liškovi nasedlá čtyřletou Imsexyandiknowit (Canford Cliffs), třetí z dostihu pro klisny při Poháru žokejů, která letos v létě v Meranu získala za třetí místo v Premio EBF Terme di Merano (L) status blacktype koně.

Nepřehlédněte: Slušovice přesouvají dostihový den 28. října. Uskuteční se později "pokud to situace dovolí" 

K největším nadějím domácích patří vedle již zmiňovaných derby vítězů i tříletý Arktisz (Harbour Watch), vítěz hlavního trialu na maďarské derby, který finišoval druhý v rakouském derby, kde o 5 1/2 délky zdolal vítězku Oaks Zariyannku (First Defence) a také druhá z tamních Oaks Impression (Dutch Art), která v letošním derby obsadila čtvrté místo.
   
Mr Right bude obhajovat

Čeští zástupci se představí i v rámcových dostizích. Po koketování s mílí se šampión sprinter Mr Right (Echo of Light) vrací na krátké distance a v kilometrové Overdose díj (Gd2) bude obhajovat loňské vítězství. Tehdy byl v jeho sedle Jaroslav Línek, ten však tentokrát povede domácí Crushing Power (Foxwedge) a do Mr Rightova sedla poprvé usedne Jiří Palík. Luka proti nim vysílá tříletou Anielu (Anjaal) s Jiřím Chaloupkou, silnou konkurencí ale bude domácí v posledních třech startech neporažená Vain Hope (Gutaifan) se Zdenko Šmidou. Do Imperiál díj (Gd2, 1600 m) poslal Luka pětiletou Rabbit Havanu (Havana Gold) taktéž s Chaloupkou. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking