velka cena slovenska 2024Skvěle obsazený 45. ročník Turf Gala, výkladní skříně slovenského turfu, plně ovládli čeští koně. Podařilo se jim nejen zvítězit ve všech pěti jedničkových dostizích, ale v každém získal český kůň i druhé místo. A to včetně hvězdně obsazené Velké ceny Slovenska.


40. Velká cena Slovenska Raiffeisen Bank International (Gd3, 4+, 2400 m), po Slovenském derby druhý nejlépe dotovaný dostih slovenské sezóny, letos může aspirovat na titul dostih roku, a to nejen na Slovensku, ale i v rámci celé střední Evropy. Šestice derby vítězů z Česka, Slovenska, Švýcarska a Polska budila respekt, nakonec však dostih ovládl kůň, který v Českém a Slovenském derby před třemi lety obsadil čtvrté a třetí místo.

Když Tipsport vypsal kurzy na slovenský megadostih, viděl v něm dva spolufavority - domácí hvězdu Opasana (French Navy) a v Česku, přesněji na Moravě trénovaného Rex of Thundera (Night of Thunder). Slovenští sázející to viděli jinak, pro ně byl u tamního totalizátoru jasným favoritem stáj Drag Consulting reprezentující Rex of Thunder a dostih ukázal, že rozložení sil viděli správně.

Nepřehlédněte: Ponntos stoupá stále výš. V Chantilly lehce vyhrál Gr.2 a překročil hranici 10 miliónů korun zisku

Nebylo to však jednoduché, protože svěřenec Michala Dema si opět před startovacími boxy notně zazlobil a zaveden byl až bez jezdce, který na něj čekal na konstrukci boxů. Pak už však měl Demo vše pevně v rukou. Hřebce, který loni v tomto dostihu skončil o půl délky druhý za Aigle Vaillantem, usadil blízko čela na čtvrtém místě vedle Opasana, v oblouku se posunul ještě blíž čelu, v cílové rovině nastoupil, přešel do vedení, v závěru odrazil útok zvenčí jsoucí Abhy (Zelzal) a jistě o délku zvítězil. Třetí finišoval maďarský Agreement (Lord of England), čtvrtý Opasan a tabuli uzavřel Gasparini (Eagle Top). Tempo diktující Vazirpour (Camelot) skončil šestý před dvojicí derby vítězů Hello Hola Hay (Zarak) a letos debutujícím Jardin Micheletem (Kingfisher). Polský Jolly Jumper doběh uzavřel.Obhajoby Worthaddových synů


Jak už jsme psali v úvodu, čeští koně bodovali i ve všech předcházejících jedničkových dostizích. O dvě z nich se zasloužili ostřílení osmiletí koně, jimž se podařilo obhájit loňské triumfy. Bělouš Syndikátu V3J IGNACIUS REILLY (Worthadd) trenérky Záhorové pod Davidem Liškem po tuhém boji se zvenčí útočícím Prewittem (Pedro The Great) obhájil vítězství ve 40. Ceně Scottish Rifla (L, 4+, 1800 m, 16.000 €) a totéž se povedlo jeho paternitnímu polobratrovi ve službách stáje Vasury Kolesa WORTH CHOICE (Worthadd), taktéž vedenému Davidem Liškou, ve 40. Ceně Ministerstva podohospodárstva a rozvoju vidieka (L, 3+, 1200 m, 20.000 €), o délku před pozdě nastoupivším Jir Sunem (Shamardal), který obhájil loňské stříbro.

Co příště předvede Eskadra Zero? 
    
Zbylé dva jedničkové dostihy, kterým jsme se ještě nevěnovali, byly vyhrazené klasickému ročníku. 32. Cena Arvy (L, 3 kl., 1800 m, 16.000 €) nabídla měření sil vítězek české a slovenské Jarní ceny klisen. Podle sázkových předpokladů se prosadila premiantka české varianty VERMELHO (Showcasing) s Tomášem Lukáškem, která udržela náskok před zvenčí útočící vítězkou Francis Gold (Kodiac). Premiantka slovenské klasiky domácí She Free (Free Eagle) skončila čtvrtá.

39. Starohájské kritérium (L, 3, 2000 m) je sice hlavním trialem na Slovenské derby, svou roli však hraje i pro derby české. A letos možná hodně velkou. Ač domácí Boulevard Blanqui (Iltra), druhý z tamní Velké jarní, nastupoval jako desetinový favorit, dostih s úžasnou lehkostí a po pěkném progresu ze zadním pozic opanovala svěřenkyně Václava Luky mladšího ESKARDA ZERO (Phoenix of Spain) s Adamem Florianem v sedle. Druhým místem ukázal dobrou třídu také další český kůň Merino (Amaron), který v dubnu nadchnul debutem proměněným v desetidélkový triumf. Klisna v barvách stáje Rustikal HC s.r.o. mu sice nadělila 2 3/4 délky, o 1 1/4 délky však zdolal už prověřeného Boulevard Blanqui. (miv)

starohajske kriterium 2024    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net