fort templier winCelkem sedm koní na dvě závodiště vyslali dnes čeští trenéři do Francie. Jako první přišlo na řadu závodiště Lyon-Parrily, kde startovalo 5 českých koní včetně dvou jedničkových vítězů. Tamní diváci byli svědky dalšího českého úspěchu, o které se ale nepostaral žádný z jedničkových koní, ale tříletý Fort Templier (Champs Elysees).

Svěřenec trenéra Václava Luky, který byl dříve hlášen i do francouzského derby, odskakoval do Grand Prix Swisslife (maiden, 3, 2200 m, 22.000 euro, záznam) jako čtvrtý favorit, žokej Murzabayev jej krátce po startu poslal do vedení, výborně odhadl tempo a dovedl  potřetí startujícího ryzáka k prvnímu životnímu triumfu, 3/4 délky před druhým Pink Mach Un (Makfi). Za něj získala stáj Timoshenko/Milovanov 11 tisíc eur. Jeho vítězství je letos již čtvrtým triumfem českého koně ve francouzských rovinových dostizích.

Dva z premiantů klasických ročníků 2017 a 2018, vítěz Velké červnové ceny a favorit Českého derby 2017 Black Canyon (Manduro) a loňská vítězka EJC Long - Velké ceny českého turfu Rousse (Lope de Vega) se sešli na startu dobře obsazené Prix Philippe er Emmanuel Tassin (Classe 3, 4+, 2200 m, 20.000 eur, záznam) se dvěma blacktype koni na startu. Murzabayevem vedená Rousse udávala tempo, Black Canyon ji s Petrem Foretem následoval na druhém místě. V cílové rovině zaútočili soupeři, kteří přes českou dvojici přešli, Rousse však dokázala udržet čtvrté místo za 1.600 euro a bez peněz se nevrací ani šestý Black Canyon, který vydělal o tisíc euro méně.

Nedařilo se tříletému Lord of Minds (Oasis Dream) Viktora Timoshenka, který už v průběhu prodejní Prix Henri Hubsch (3, 1600 m, 14.000 euro, záznam) měl pod ž. Murzabayevem problém stíhat tempo soupeřů a do cíle docválala s velkou ztrátou poslední. Bez peněz skončil i poslední český startující v Lyonu tříletá Siyaka (Siyouni) treenéra Luky, kterou v Prix des Balances (Classe 4, 4+, 1600 m, 13.000 euro, záznam) Murzabayev držel na čtvrtém místě, na začátku cílové rovinky měla slibný moment, ale nakonec skončila šestá.

Na večerních dostizích v Longchamp se z dvojice koní trenéra Luky postavil jako první na start čtyřletý Iserman (Scalo), který při druhém startu ve službách stáje Leram obsadil v Prix du Jeu de Pause (hdcp, 4+, 1400 m, 26.000 euro, záznam) s Mickaelem Barzalonou desáté místo.

Tečku za dnešním českým náletem na francouzský turf udělal loňský vítěz EJC Million Troizilet (Wootton Bassett), který, s podporou svého pražského partnera Jean-Bernarda Eyquema, stanul na startu nejlépe dotovaného dostihu dne, Quinté+ handicapu Prix Le Parisien (Classe 2, 4+, 1400 m, 52.000 euro, záznam). V dostihu se držel kolem pátého místa, v cílové rovině se dlouho snažil bojovat, ale nakonec se propadl na deváté místo. (miv)