Raja Jan pgTřetí dubnová neděle byla z pohledu startů českých koní v zahraničí zatím nejrušnějším dnem letošní sezóny. V Česku trénovaní koně během ní startovali na pěti závodištích čtyř zemí a s výjimkou klasického dostihu v Budapešti se jim všude podařilo dosáhnout alespoň na umístění.


Začněme v Meranu, kde odstartovala letošní sezóna, což se samozřejmě nemohlo obejít bez účasti českých koní. V Meranu málokdy vyjdou naši koně naprázdno a i tentokrát se jim v hlavním italském překážkovém stánku dařilo. Hlavním dostihem byla steeplechase Premio Val di Non (3800 m, 17.000 €, záznam), na jejímž startu se sešla vybraní společnost včetně čtyřnásobného vítěze Gran Premia L'Estrana (Linda's Lad) či Swinging THomase (Dylan Thomas). V dostihu, který slouží jako příprava na grupové zkoušky, si však nejlépe vedl L'Estranův stájový kolega CHES DEMONMIRAIL (Doctor Dino), který pod Janem Kratochvílem jistě o 4 délky zvítězil. L'Estran finišoval čtvrtý, krk před Lady in the Lake (Affaire Solitaire), s velkým odstupem pátý skončil Swinging Thomas a šestý Her Him (Kendargent).

Další vítězství Scuderie Aichner, trenéra Josefa Váni mladšího a žokeje Jana Kratochvíla přinesla závěrečná Premio Spegasso (stch, 3550 m, 17.600 €, záznam), v níž se prosadila jedna z nových akvizic černožlutých barev čtyřletý KROKODILE DUNDEE (Jeu St Eloi).     

Plný zásah se podařil i trenéru Gregovi Wroblevskému a stáji St. John's Stable, jejichž ESTHER HILL (Eastern Anthem) s Niklasem Lovénem pro sebe s přehledem 6 1/4 délky rozhodl hned první dostih meranské sezóny Premio Nello Coccia (pp, 3300 m, 15.400 €, záznam).

Na dotované umístění pak dosáhli ještě Black Star (Kapgarde), který skončil čtvrtý v proutěnkách Premio Glorenza (3000 m, 12.000 €, záznam) a stejné umístění získal na rovině v Premio Garni' Villa Betty (2200 m, 7.500 €, záznam) i druhý z předloňského Českého derby Stronger Together (Buratino) při své premiéře v péči Ludvíka Harise a v barvách jeho stáje.

Jezdeckou hvězdou mítinku byl Jan Kratochvíl, který k double v sedlech koní Scuderie Aichner zvítězil i v sedle domácího El Bulli (Cityscape), a mohl slavit hattrick.

Double Jana Ráji a stáje Arenzo

Dva starty, dvě vítězství. Brilantní bilanci má dnešní účast koní Stll Arenzo v přípravě trenéra Jana Ráji na mítinku v Düsseldorfu. Ve spolupráci s Leonem Wolffem nejprve pětiletý TWILIGHT BAY (Twilight Son) po boji o krátkou hlavu vyhrál Preis der Städtepartnerschaft Meerbusch-Shijonawate (Agl. IV, 4+, 8.000 €) a o dvě hodiny později na tento úspěch navázal o dva roky starší ANNIEMATION (Acclamation), který o délku a čtvrt uspěl v handicapu o třídu výše Klüh Security-Preis (4+, 10.000 €).


Ve Francii na dvou frontách

V Longchamp v listed Prix Lord Seymour (4+, 2400 m, 52.000 €, záznam) vstoupil do sezóny šestiletý Vert Liberte (Muhaarar). Svěřenec Dalibora Töröka pod vedením Theo Bachelta sahal po dalším blacktype umístění, v poli pěti koní po slibném výkonu získal čtvrté místo, hlavu od třetího.

Koně DS Pegas startovali v neděli také ve Wissembourgu. Na dotovanou pozici dosáhl někdejší šampión dvouletých hřebců, nyní sedmiletý valach Rate (Reliable Man), který v proutěnkách Prix JS Fournitures - Soultz-sous-Foret (Classe 4, 5+, 3800 m, 15.000 €) obsadil druhé místo, 7 délek před Ksiaze Persji (Ruten) ze stáje Kamila Vocetky. Vítězství si odnesl domácí SOLIGO (Galiway), jehož matkou je česká odchovankyně Solinka (Monarch). 

Stáje Jiřího Trávníčka i Kamila Vocetky měly své zástupkyně i ve steeplechase Prix de l'Auberge des 7 Fontaines (Classe 4, 5+, 3900 m, 15.000 €), ale ani Ironika (Kapgarde) ani Piraniya (Tchavsar) dostih nedokončily.

V maďarské Jarní ceně klisen české duo neuspělo

V Kincsem Parku jako prvním středoevropském závodišti se v neděli rozeběhla sezóna klasických dostihů. V Hazafi díj (Gd2, 3 kl., 1600 m, 3,800.000 Ft) startovaly i dvě klisny v péči Václava Luky mladšího Astarris (Mokarris) a Gold Scattered (Shamalgan), v maďarské konkurenci však na dotované umístění nestačily a obsadily osmé, respektive deváté místo. Vítězství  získala domácí RESHIRAM (Gleneagles). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net