starohajske kriterium 2021S trochu slabší bilancí, než jakou předpovídaly předstartovní prognózy, nicméně se dvěma velmi pohlednými triumfy, se dnes z perly bratislavského dostihového kalendáře, 42. ročníku mítinku Turf Gala, vracely české stáje domů. Ve Starohájském kritériu ukázal skvělou akceleraci REX OF THUNDER (Night of Thunder) stáje Březová, který výrazně zamíchal rozdělením sil před Českým derby a v Ceně Ministerstva podohospodárstva potvrdil svůj letos projevený mimořádný talent JIR SUN (Shamardal) Lokotransu.


Slavnostní odpoledne přitom nezačalo pro české barvy zrovna nejlépe. V prvním jedničkovém klání Ceně Arvy společnosti LOKO TRANS s.r.o. (I.k., 3 kl., 1800 m, 10.000 €, záznam) sice startovaly první čtyři z Jarní ceny klisen včetně v Bratislavě dosud neporažené Devoir Rien (Olympic Glory), všechny ale zaskočila domácí outsiderka ELSA (Olympic Glory), která pod Radkem Koplíkem ještě na protější rovině cválala poslední, ale v cílové rovině přišla s nečekaným závěrem, kterým o 3/4 délky zdolala favorizovanou Devoir Rien. Z ostatních českých klisen se na tabuli vešla už jen pátá Muguruza (Footstepsinthesand), Sparkle Shout (Red Jazz) skončila osmá a klasická vítězka Solemeena (Shamalgan) o místo za ní.

V Ceně Scottish Rifla společnosti LOKO TRANS s.r.o. (L, 4+, 1800 m, 15.000 €, záznam) pak naděje českých barev zhatil loňský vítěz Nagrody Mosznej (L) a třetí z Nagroda Derby (Gd1) polský TIMEMASTER (Mukhadram) s Martinem Srncem, který na distanci převzal vedení, o které jej nepřipravila ani zvenčí pod Ricardo Sousou silně finišující Zariyannka (First Defence). Klisně Lokotransu Slovakia chybělo k triumfu půldruhé délky, dvě délky za ní  finišoval Ophelia's Aidan (Camacho) a za ním Ryony (Zoffany). Favorizovaný Ideal Approach (Bushranger) převzal 750 metrů před cílem taktovku, ale na distanci o vedení přišel a skončil pátý.

Petardu zdolal Rex of Thunder

Poté ale přišlo Starohájské kritérium společnosti LOKO TRANS s.r.o. (I.k., 3, 2000 m, 10.000 €), do něhož česká ekipa nastupovala s dvojicí vítězů slovenských jarních klasic Petardou (Free Eagle) a Syrenkou (Literato), kteří byli shodně dohlášeni do Slovenského derby a vévodili sázkové nabídce. V dostihu rozjetém domácím Adrianem (Elvstroem), cválajícím místy s až sedmidélkovým náskokem, si Petarda s Janem Vernerem hlídal na třetím místě bariéru, Syrenka s Václavem Janáčkem byla jen o místo za ním. V cílové rovině, když odpadl Adriano, šel do čela Petarda hlava-hlava s nečekaně dobře jdoucím Rabbit Red Jazz (Red Jazz), oba však v závěru smetl excelentně akcelerující REX OF THUNDER (Night of Thunder), s nímž Michal Demo nejprve zkoušel jít středem pole, když to nešlo, vzal hřebce vně a jeho následná akcelerace na pár metrech rozhodla celý dostih. Dvě a 3/4 délky za svěřencem Jana Demeleho ze stáje Březová přišel Petarda, krátkou hlavu před Rabbit Red Jazz. Syrenka v posledních metrech spadla na šestou příčku.Francouzský derby mítink s českou účastí: Azov čtvrtý v listed, Nagano Gold pátý v Gr.2, Royal Word bez místa v derby

Mimořádně silný finiš stál i za dalším vítězstvím českého koně, které se zrodilo v Ceně Ministerstva podohospodarstva a rozvoja vidieka SR (L, 3+, 1200 m, 17.000 €). Letos poprvé v Česku startující Ponntos (Power), dosud nejlépe hodnocený tříletek v českém tréninku, se podle očekávání ujal krátce po startu vedení a jal se diktovat tempo. Síly mu ale došly překvapivě brzo, už na začátku cílové rovinky přes něj přešly domácí Datthirey (Outstrip) a maďarská Vain Hope (Gutaifan), obě však v závěru smětl skvělým finišem zvenčí Martinem Laubem vedený JIR SUN (Shamardal), který o krk zvítězil před taktéž mocně finišující maďarskou Simply The Best (Prometheus), za kterou se seřadily Vain Hope a Datthirey. Mr Right po předloňském čtvrtém místě skončil pátý, Ponntos osmý. 
Vítězného svěřence trenéra Urbánka by nyní měl čekat start ve Francii. "Myslím, že by mu to ve Francii mohlo vyhovovat, protože umí sešlápnout závěrečnou čtyřstovku," uvedl po dostihu Jir Sunův majitel Karel Jalový, jehož Lokotrans byl sponzorem celého mítinku.Opasan zpět na vrcholu


Pak již následoval vrchol celého mítinku 37. Velká cena Slovenska společnosti LOKO TRANS s.r.o. (Gd3, 4+, 2400 m, 26.000 €), v němž se pozornost soustředila především na domácího Opasana (French Navy) a nejlépe hodnoceného koně polské sezóny Night Tornada (Night of Thunder), proti kterým nastupoval při své středoevropské premiéře Subway Dancer (Shamardal). Výrazně před startem klesl kurz Markoni LP (Glavalcour) a své příznivce měl i Carlo Biraghi (Galileo). Po startu šel do čela Edremi, ale jím nasazené falešné tempo přinutilo Ingrid Janáčkovou Koplíkovou, aby na protější rovině posunula Subway Dancera z druhého místa na čelo. Rychlejší tempo ulevilo nejen jemu, ale i Carlo Biragimu, s nímž Jaro Línek tentokrát zkusil jinou taktiku než diktování tempa. Subway Dancer zavedl pole do cílové roviny, tam ale záhy přešel do čela polský Night Tornado. Za ním se k nástupu chystal OPASAN, ale znovu předvedl svůj zlozvyk a začal se tlačit k bariéře, kde neměl prostor, nicméně jakmile se Radku Koplíkovi podařilo jej vzít vně a před slovenským Koněm roku se objevil volný prostor, na pár metrech předvedl svůj silný finiš, jímž na poslední chvíli vybojoval těsné vítězství, nos před Night Tornado. Třetí finišoval Markoni LP, čtvrtý Carlo Biraghi a na Subway Dancera zbylo páté místo.Dvě jedničková vítězství českých koní jsou sice méně, než se před mítinkem očekávalo i než čeští koně získávali v posledních letech, výkony obou vítězů jsou ale velkým příslibem pro budoucí starty. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net