GP de Chantilly 21Francouzský derby mítink v Chantilly měl dnes na programu sedm blacktype dostihů, ve třech z nich startovali i koně v českém tréninku. Nejvýše zamířil vítěz Velké jarní ceny Royal Word (Wootton Bassett), který změřil své síly s nejlepšími tříletky v samotném vrcholu dne i celé klasické sezóny Prix du Jockey Club (Gr.1, 3 hř+kl., 2400m, 1,500.000 €, záznam)


Český klasik odskakoval jako největší outsider s kurzem 80:1 a průběh bohužel potvrdil, že kurz odpovídal jeho postavení v poli. Fabrice Veron jej musel prakticky celý dostih pobízet, aby jej udržel v koních, jako první začal naplno vyjíždět, v cílové rovině se propadl na konec pole a podařilo se mu předstihnout jen jediného soupeře, který stejně jako Royal Word poslední dvoustovku zcela vypustil.
Vítězný si odnesl favorizovaný ST MARK'S BASILICA (Siyouni) trenéra Aidana O'Briena, který skvělým způsobem ovládl tamní Velkou jarní a nyní, opět pod Ioritzem Mendizabalem, skóroval znovu. Ze třetí pozice jetý zástupce majitelů irského Coolmoru přešel 300 metrů před cílem do čela, nádherně reagoval na pobídku svého žokeje a jistě o 1 3/4 délky zvítězil. Druhý přišel Sealiway (Galiway) s Franckem Blondelem a třetí Millebosc (Le Havre), kterého vedl Gregory Benoist

Šance Nagano Golda zhatilo ostudně pomalé tempo

Po nepovedené Prix d'Hedouville (Gr.3) v Longchamp, kterou svěřenec Václava Luky mladšího odvodil, aby se v závěru propadl na poslední místo, čekala úřadujícího Koně roku Nagano Golda (Sixties Icon) v Grand Prix de Chantilly (Gr.2, 4+, 2400 m, 130.000 €, záznam) takřka totožná konkurence vedená prvními dvěma z Longchamp In Swoop (Adlerflug), loňským německým derby-vítězem, a stáj Godolphin reprezentujícím Sublimis (Shamardal), který v Longchamp doběhl třetí.
Hřebci Syndikátu V3J se tentokrát příliš nepovedl start, pod Maximem Guyonem na něm ztratil asi 3 délky, ale ztrátu zakrátko zlikvidoval a cválal na konci pole. Na jeho špici se usadil Influx (Golden Horn), ale tempo, které nasadil, mělo daleko k úrovni grupového dostihu. Z vytrvalecké zkoušky se tak stal dostih na 500 metrů, ve kterém měl podle očekávání nejvíce sil IN SWOOP s Olivierem Peslierem před Sublimis, Nagano Gold navzdory statečnému boji a solidnímu finiši předstihl jen strůjce netempa Influxe a doběhl pátý. Za umístění získal 4.550 €.

Azov se v listed neztratil

Nejlepšího umístění dosáhl kůň, na kterého čekal relativně nejsnazší úkol - tříletý Azov (Invincible Spirit), též reprezentující bošovickou centrálu. Hnědák ze stáje Viktora Timošenka nastupoval na start Prix Marchand d'Or (L, 3, 1200 m, 55.000 €, záznam) jako druhý největší outsider v poli 15 koní, tentokrát ale odhad sázejících nevyšel. Gregory Benoist jej na přímé dráze neváhal poslat do čela, Azov pak diktoval tempo až do závěrečných metrů, tři sta metrů před cílem sice o vedení přišel, ale po pěkném boji získal 5.500 eury dotované čtvrté místo, krk od třetí Princesse De Saba (Dariyan) a necelé dvě délky od vítězné LOULIANY (Acclamation). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net