Kriz skV posledních 10 ročnících mezinárodního mítinku Turf-Gala získali v ČR trénovaní koně 23 z 50 jedničkových klání, tedy necelou polovinu, ale v posledních třech ročnících ztratili čeští koně z 15 dostihů jen 3. Před třemi lety dokonce zásluhou Florentiny, Aldzarba, Albe Back, Efily a Meandra vyhráli všech 5 dostihů.

Letošní ročník, během kterého získali čeští zástupci tři vítězství, byl z pohledu statistik uplynulého desetiletí nadprůměrně úspěšný, byť poslední tři ročníky dopadly pro české stáje ještě lépe. Z pohledu sportovního si ale nemohu pomoci - tak krásná a napínavá vítězství, jaká předvedla trojice Lukových svěřenců, bezchybně vedených Davidem Liškou, už zde dlouho k vidění nebyla.

Nicméně mítink nezačal pro české stáje moc dobže, protože první jedničkový dostih mítinku Cena Arvy (L, 3 kl., 1800 m, 15.000 €, záznam) byla plně maďarskou záležitostí. Dostih rozjela druhá z Jarnej ceny kobýl, Tomášem Lukáškem vedená Crushing Power (Foxwedge) před další maďarskou zástupkyní, desetinovou favoritkou GOLDEN SEA (Born To Sea). Přesvědčivou vítězku  Nemzeti díj (maďarská Velké jarní) Golden Sea, která v Kincsem Parku nadělila soupeřkům 8 délek, poslal před druhým obloukem žokej Georgjev do čela, které si již nedala vzít a docválala si pro pohodlné vítězství. Za ní udržela druhé místo Crushing Power před domácí Palmerou (Jukebox Jury) a další maďarskou klisnou Saganou (Camill). Defenzivně odjetá česká naděje Nikeandnemesis (Xtension) skončila na pátém místě.

Golden Sea je dcerou druhého z Irish Derby a polobratra Galilea (Sadler's Wells) a Sea The Stars (Cape Cross) plemeníka Born To Sea (Invincible Spirit). Matka Matula (Halling) vyhrála jako dvouletá jeden dostih a zatím dala 4 vítěze. Bába Quaich vyhrála jednou ve třech letech a je matkou 2 vítězů. Prvního koně blacktype třídy najdeme až u prabáby Quechy, jejíž dcera Lubrecia doběhla druhá ve Schwarzgold-Rennen (Gr.3).

cena arvy 2019

Hru kočky s myší připomínalo účinkování osmiletého ryzáka WIRELESSE (Kentucky Dynamite) v Ceně Scottish Rifla (L, 4+, 1800 m, 15.000 €, záznam). Horký favorit ze stáje Leram se po startu usadil na konci pole. Ve svižném tempu, které nasadil Montjeu Third (Pop Rock), žokej David Liška s Wirelessem neztrácel nervy, když na protější rovině cválal dvě délky za polem a do cílové roviny točil poslední. Ovšem v okamžiku, kdy se svěřenci Václava Luky otevřel prostor, nasadil hřebec, jehož možná po skončení kariéry čeká box plemeníka v Napajedlích, ke skvělému finiši, kterým na pár metrech imponujícím způsobem rozhodl dostih. Úspěch českých barev umocnilo druhé místo Wagrama (Orpen) s Radkem Koplíkem, kteří na Wirelesse ztráceli 2 1/2 délky, třetí peníze si z Bratislavy odváží polský Cape Ducato (Worthadd), čtvrtý skončil George Boole (Art Connoisseur) a pátá domácí hvězda Mooreen (Calming Influence).

Wireless, kterého stáj Leram získala před 3 lety po jeho vítězství v prodejce v Chantilly za 28.015 €, dnešním triumfem získal 11. vítězství své kariéry, během která vydělal přes 330 tisíc eur. S majitelskými prémiemi se jeho zisk blíží půl miliónu eur. Ještě v péči trenéra Rougeta získal tři druhá místa ve francouzských listed dostizích, pod taktovkou Václava Luky mj. vyhrál Prix de Montretout (L) v Maisons-Laffitte, získal druhé místo v Prix Quincey (Gr.3) a třetí v Prix Bertrand du Breuil (Gr.3). Otec Kentucky Dynamite (Kingmambo), vítěz Prix de la Jonchere (Gr.3) a druhý v Prix Jean Prat (Gr.1), působil ve francouzském chovu, kde ale nedostal mnoho příležitosti a výrazněji se neprosadil, byť u nás jeho dcera Blessed Kiss vyhrála derby. Matka Sachet (Royal Academy) běhala jen jednou, ovšem je pravou sestrou vítězky Great Lady Handicapu (L) a třetí z Cheveley Park Stakes (Gr.1) Royal Shyness a také polosestrou Miracle Matche (Oratorio) druhého ve Slovenském a třetí v Českém derby. Vedle Wirelesse dala v chovu i vítěze Prix Omnium II (L) Wire To Wire (Observatory).

cena scottish rifla 2019

Skutečně poctivým derby-trialem bylo Starohájské kritérium (L, 3, 2000 m, 15.000 €, záznam), ve kterém šlapal na tempo Blitzkrieg (Sea The Moon) s Radkem Koplíkem, mající na protější rovině náskok 3 - 4 délek před polem. Favorizovaný český zástupce Arcturus (Fast Company) se držel kolem čtvrté pozice, a na konci posledního oblouku, kdy Blitzkriegovi začaly docházet síly, se rychlým manévrem přesunul do čela. Záhy však po něm vyrazil jeho přemožitel z Ceny trojročnýách žrebcov domácí RYONY (Zoffany) a pod vedením svého trenéra Jaro Línka přešel nečekaně snadno do vedení a lehce o 3 1/4 délky vyhrál. Arcturusovi se horko těžko podařilo uhájit druhé místo, hlavu před domácím Shawnee's Triumph (Cima de Triomphe). Čtvrtý skončil sedmý z Velké jarní ceny Great Gunnar (Aussie Rules).

Ryony, vydražený Tomášem Jandou na Goffs Open Yearling Sale 2017 za 3.500 €, je synem coolmorského plemeníka Zoffany (Dansili), vítěze Gr.1 Phoenix Stakes ve dvou letech, který je v irském chovu, kde připouští za 25.000 €, považován za výborného otce dvouletých. Otec nedávné vítězky německých 1000 Guineas dává především koně úspěšné na distancích kolem míle, ale mezi jeho blacktype vítězi najdeme i koně úspěšné na delších distancích včetně 2500 metrů. Vytrvalost by mohl Ryonymu dodat mateřský otec High Chaparral (Sadler's Wells), vítěz anglického i irského derby, jehož dcera Laurelita, matky Ryonyho, vyhrála ve dvou letech maiden na 1400 metrů, ale později běhala i 2200 m.

starohajske kriterium 2019

Druhé české vítězství se zrodilo v Cene Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Gd3, 3+, 1200 m, 25.000 €, záznam), kam česká ekipa nastoupila v silném složení díky šampiónu sprinterů, favorizovaném Mr Rightovi (Echo fo Light), loňské vítězství obhajujícím Beau Massagot (Panis), vítězce z roku 2016 Efily (Slickly) či vítězce trialu na tento dostih Prípravné ceny Benidiction (Zebedee). Přesto to dlouho vypadalo na nečekaný triumf domácí Miss Trout (Areion), která pod ž. Línkem nejlépe odstartovala, na začátku do cílové roviny měla dvě délky náskoku, z něhož soupeři jen velmi pomalu ukrajovali. Na posledních meterch se ale díky skvělému finiši do čela dostal obhájce triumfu BEAU MASSAGOT a trio Leram - Luka - Liška mohlo slavit další triumf. Miss Trout skončila o půl délky zpět, třetí místo získal rakouský Culdaff (Aqlaam), na něhož favorizovaný Mr Right ztrácel v cíli 1 1/4 délky.

Beau Massagot, zakoupený na konci března loňského března po vítězství v prodejce v Chantilly za 45.050 €, je synem vítěze Prix Messidor (Gr.3) Panise (Miswaki), působícího v chovu již od roku 2002, ale bez výraznějších úspěchů. Samotný Beau Massagot je úzce 2x3 prochován na Panisova otce Miswaki, na Miswakiho otce Mr Prospectora je pak prochován 3x4x4. Praprabábou Beau Massagot je klisna Fenella (Thatch), jejíž syn Friedland (Nijinsky) působil v 90. letech minulého století v chovu Vítězslava Vandy.

Bošovický koncert završila Veľká cena Slovenska (Gd3, 4+, 2400 m, 30.000 €, záznam), ve které nebyl v poli se Zorianou (Jukebox Jury), Darkolvou (Dark Angel), Kihnu (Campanologist), Res Judicatou (Jukebox Jury), Autorem (Authorized) a dalšími VENTARON (Le Havre), startující poprvé od loňského Poháru žokejů, navíc poprvé za dobu v českém tréninku na tanto dlouhé distanci (ve francouzské přípravě už 2400 metrů absolvoval), rozhodně favoritem. David Liška jej však usadil na bariéře, v cílové rovině zaútočil a navzdory srdnatému útoku Darkolvy dokázal ve vyrovnaném finiši zvítězit i v nejvýznamnějším dostihu celého mítinku. Třetí skončil Furious Felix, čtvrtá Kihnu a patý Res Judicata. Autor skončil šestý, Zoriana zklamala předposledním místem.

I Ventaron si cestu k nám našel z francouzské prodejky, kde byl na konci října 2015 stájí Leram zakoupen za 25.001. Jeho otec Le Havre (Noverre), vítěz francouzského derby, patří k nejlepším francouzským plemeníkům, matka Piemontaise (Ultimately Lucky) vyhrála ve Francii 3 dostihy a tři roky po narození Ventarona byla prodána do Maroka.