Gran premio 2021Skvěle připravený a odježděný kůň a vynikající stájová taktika stály za excelentním úspěchem osmiletého L'Estrana (Linda's Lad) ze stáje Scuderia Aichner, kterému se v neděli pod Josefem Bartošem podařilo po třetí v řadě zvítězit v největším italském překážkovém dostihu LXXXII Gran Premio Merano Alto Adige (Gd1, 6+, 5000 m, 250.000 €). Ziskem 110.000 € se zároveň jako teprve sedmý překážkář české historie přehoupl přes hranici 10 miliónů korun zisku.

 
Cestu k završení hattricku L'Estranovi otevřel jeden z trojice stájových kolegů na startů Il Superstite (One Cool Cat), který se s Lugim Macelim po startu chopil taktovky a nasadil velmi solidní tempo kterého poté, co mu došly síly, na čele vystřídal další zástupce žlutočerných barev Josefa Aichnera Notti Magiche (Montjeu). L'Estran začal dostih ve středu pole, postupně posunul blíže čelu a poté, co odpadl Il Superstite, už cválal druhý za Nottim. Tři překážky před cílem pak nasadil k trháku, rychle si vytvořil několikadélkový náskok a ač se jej v závěru snažil francouzský Embrun D'Oudairies (Kapgarde) stíhat, cestu k hattricku, druhému v celé historii Gran Premia, úspěšnému týmu nezhatil. V cíli na L'Estrana ztrácel 3 délky, třetím místem, daleko za prvními dvěma, potvrdil výbornou třídu loni druhý Northerly Wind (Saint Des Saints) Dr. Charváta s Janem Faltejskem a úspěch českých barev završil čtvrtý Notti Magiche, kterého vedl Ondřej Velek. Neztratil se ani veterán Al Bustan (Medecis), který skončil na šestém, stále však ještě dotovaném místě.
Vítěze, stejně jako čtvrtého v cíli Notti Magiche trénuje Josef Váňa mladší, jehož svěřenci letos v létě po necelých třech sezónách Váňovi trenérské kariéry překonali hranici 50 miliónů korun zisku, což se takto rychle v historii našeho turfu žádnému jinému trenérovi nepodařilo.Syn žijící legendy českého Josefa Váni staršího ale nebyl jediným v Česku působícím trenérem, kterému se dnes v Meranu podařil skvělý úspěch. V proutěnkách pro tříleté Gran Criterium d'Autunno (Gd1, 330 m,66.000 €, záznam) se o dvě první místa rozdělili svěřenci Grega Wroblevského ISATIS DE L'ECU (Bathyrhon) s Luigim Macelim a Ocean Life (Estejo), vedený Pavlem Složilem. Dobrou pozici měl i King of Beaufay (Great Pretender), který však na předposlední proutěnce vysypal svého jezdce Daniela Vyhnálka a o možné solidní umístění přišel.

Na medailové pozice naši koně nedosáhli pouze ve třetím Gd1 dostihu svátečního dne Premio Corsa Siepi dei 4 anni (Gd1, 4, 3500 m, 66.000 €, záznam), v němž držel český prapor nejvýše Brillon du Fouquet (Crillon) stáje Lokotrans, který s Lukášem Matuským obsadil čtvrté místo. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net