slovensky leger 21Atraktivní program nabídl 14. dostihový mítink letošní slovenské sezóny, který se v neděli konal v Bratislavě. Jeho vrcholem byl poslední klasický dostih sezóny St. Leger, svůj jedničkový vrchol měly i dvouleté klisny, kterým byla vyhrazena Cena zimnej kráľovnej. V obou dostizích se radovaly domácí stáje.

 
Zvláště v případě Slovenského St. Leger Drag Consulting (L, 3 hř+kl., 2800 m, 20.000 €) to byla nejen nečekaná, ale i poměrně vzácná událost. Jak neopomněl připomenout hlasatel, bylo to od triumfu Zorianny (Jukebox Jury) ve Slovenském derby 2017 poprvé, co v tamní klasice uspěl domácí kůň. I tentokrát se o zasloužil svěřenec Zuzany Kubovičové, konkrétně BESTHON (Intello) s Martinem Laubem, který pěkným závěrem zvenčí po tuhém o krk zdolal Cape Crowna (Cape Cross) Jozefa Chodúra. Až třetí skončil favorizovaný zástupce stáje Lokotrans Dionis (Harzand), který pod Jiřím Palíkem diktoval tempo, ale v závěru nenašel odpověď na útok domácího dua.
Sedmý ze Slovenského derby Besthon, pro něhož byl triumf v Saint Leger prvním vítězstvím kariéry, byl zakoupen prostřednictvím Chrise Richnera na dražbě ročků v Deauville za 12.000 €.

Také v 29. Ceně zimnej kráľovnej (I.k., 2 kl., 1600 m) uspěli domácí konkrétně stáj Miroslava Piskly MPL Racing reprezentující Scat Daddyho (Johannesburg) vnučka STRATOSFERIC (El Kabeir), pro kterou byl jedničkový triumf také prvním vítězstvím kariéry a v jejímž sedle dosáhl dalšího úspěchu Jaroslav Línek. Druhá, 4 a 1 délky za vítězkou, doběhla svěřenkyně Martiny Havelkové Lena (Outstrip), která se pokusila o trhák, ale na Stratopferic nestačila.

Vedle rovinových jedniček se v Bratislavě dnes konaly i dva překážkové vrcholy, v nichž však chyběli koně trenéra Pavla Tůmy, kteří byli kvůli sobotnímu zranění Marka Stromského v Meranu škrtnuti. Ve Veľké starohájské steeplechase se prosadil Jaroslavem Myškou vedený FORT RYAN (Ryan), vlastní odchovanec dnes úspěšného Miroslava Piskly, zatímco Prútenky šampiónov patřily devítiletému veteránovi ze stáje Metaxa Opava OPTION BE (Nickname), kterého vedl jeho trenér Petr Tůma a který přinesl jediné vítězství koním v českém tréninku. (miv)
    
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net