grande europa 2024V Meranu v neděli vyvrcholila první polovina sezóny mítinkem se dvěma Graded překážkovými dostihy. Hlavním bodem programu byla Grande Steeplechase d'Europa (Gd1, 4600 m, 65.000 €, záznam), na jejíž start se postavili vítězové poslední pěti ročníků vrcholu celé sezóny v Meranu Gran Premia - čtyřikrát úspěšný L'Estran (Linda's Lad), a loňský premiant First of All (No Risk At All).


Právě tito dva spolu soupeří o titul nejlepšího českého steeplera pro Merano a loňská sezóna, v níž ryzák ze stáje Dr. Charváta First Of All nenašel přemožitele a v závěru využil L'Estranovy chyby v Gran Premiu nastolila otázku, zda o tři roky mladší valach nepřebírá od L'Estrana žezlo. Dnešek však ukázal, že čtyřnásobný premiant Gran Premia nechce vládu ještě předat.

Do dostihu vyrazilo jen pět koní, čtyři z nich nasedlali v Česku působící trenéři. Po startu se chopil taktovky L'Estranův stájová kolega Gangster de Coddes (Secret Singer) s Josefem Bartošem, sledovaný First of All s Janem Faltejskem, Ocean Lifem (Estejo) s Gaetanem Volpem a L'Estran, do jehož sedla se po pěti letech vrátil Jan Kratochvíl.

Nepřehlédněte: Čeští koně ovládli Halle. Získali hattrick a dvakrát doběhli raz - dva

Prakticky v nezměněném pořadí se odehrála první polovina dostihu, pak však převzal taktovku Jan Faltejsek s obhájcem loňského vítězství First Of All a zrychlil tempo. Na něj okamžitě reagoval Jan Kratochvíl, který posunul L'Estrana blíž čelu. Zatímco First of All s chutí šlapal na čele, Kratochvíl musel několikrát L'Estrana důrazněji pobídnout, aby s ním dokázal držet krok, nicméně dojem, že L'Estran bude tahat za kratší konec svěřenec Josefa Váni mladšího v cílové rovině rychle zahnal. Na poslední proutěnku šel ještě těsně druhý, silnějším finišem ale rychle přešel do čela a do cíle ještě dokázal na First of Alla udělat 4 1/4 délky. Gangster de Coddes na třetím místě ztrácel další 3 1/2 délky, čtvrtý finišoval Ocean Life a jediný domácí Ballinsco doběhl daleko poslední.

Scuderia Aichner dominovala i druhému graded dostihu závěrečné Premio LXIX Ezio Vanoni (Gd2, 3800 m, 44.000 €, záznam), v níž se stylem start-cíl s náskokem 12 délek prosadil KROKODILE DUNDEE (Jeu St Eloi) v jehož sedle završil hattrick Jan Kratochvíl. Ten mimo svěřenců Josefa Váni mladšího dovedl vítězně do cíle i  domácího ASSASSINA (Sidestep) v Premio Lagundo (pp, 3300 m, 12.000 €, záznam), ve které druhý finišoval Kings Rock (Joshua Tree).

Magic Merlinova premiéra na grupové scéně

Po čtvrtém místě v listed v Německu absolvoval čtyřletý Magic Merlin (Ulysses) další start v lacktype společnosti. Tentokrát mu tým stáje Lokotrans vybral náročný cíl - Gr.2 Prix Vicomtesse Vigier (záznam) na 3100 metrů v Longchamp, do něhož hřebec nastupoval s výrazně nejnižším ratingem ze všech účastníků. Po startu to vypadalo na klasický francouzský průběh, a tak Theo Bachelot poslal českého šampióna do vedení. Na něm se Magic Merlin udržel až do cílové roviny, kde přišel očekávaný nástup soupeřů. Český zástupce jim dlouho vzdoroval, postupně se však propadal a těsně před cílovou páskou jen o hlavu předstihl i pátý soupeř a Magic Merlin skončil poslední šestý, 10 3/4 délky za vítězným SERENNA'S KNIGHT (Camelot).

Drish Venture třetí v Budapešti 

Za distancí 900 metrů, kterou na českých drahách v jedničkách nepotkají, vyrazili do Budapešti do Tour To Paris díj (I.k., 1,400.000 Ft) šestiletý Drish Venture (Mehmas) a tříletý Son of Corballis (Raven's Pass). Lépe si vedl svěřenec Zdeno Koplíka Drish Venture, který s Radkem Koplíkem finišoval třetí, Son of Corballis ani v druhém startu pod českými barvami nenavázal na ostrovní úspěchy a doběhl sedmý. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net