northerly wind milanoV italských překážkových dostizích hrají čeští koně prim už několik sezón a pravidelně z tamních drah vozí úspěchy i z těch nejvýznamnějších dostihů. Ani raz-dva doběhy v podání koní u nás trénovaných nejsou v tamních graded překážkách vzácností, ba naopak. Přesto takový koncert, jaký čeští koně předvedli dnes, Itálie ještě neviděla. Při posledním mítinku v Miláně ovládli všech 5 graded dostihů včetně obou klasifikovaných jako Gd1, ve třech z nich doběhli raz-dva a ve dvou se před české koně nedostal žádný z konkurentů.


Nutno dodat, že do vrcholu mítinku, kterým bylo Premio Grande di Milano (stch Gd1, 5+, 5000 m, 65.000 €) nastupovali čeští koně ve výrazné početní přesile - proti 6 českým zástupcům si troufl jediný domácí kůň Mezajy (Makfi), v ostatních ale takovou přesilovku nehráli. Ve skvěle obsazeném dostihu, v němž nechyběla ve Wroclawi letos suverénní Cosmic Magic (Kamsin) či ostřílení italští specialisté Capivari (Yeats) a Notti Magiche (Montjeu), potvrdil letošní skvělou formu osmiletý valach Jiřího Charváta NORTHERLY WIND (Saint Des Saints). Svěřenec Pavla Tůmy si pod Janem Faltejskem v úvodu jen hlídal tempo udávajího Notti Magiche s Janem Kratochvílem, od poloviny dostihu se s ním střídal ve vedení a v cílové rovině mu utekl o 5 délek. Těsně třetí za Notti Magiche skončil Capivari, čekající na zaváhání některého ze soupeřů, čtvrtá dokončila Cosmic Magic. 
Northerly Wind, pro něhož to bylo již desáté překážkové vítězství, v letošních 4 startech jen jedinkrát našel přemožitele, když skončil druhý za L'Estranem v Gran Premiu v Meranu 

Bezprostředně před hlavním dostihem se odběhla druhá Gd1 zkouška Premio Grand Corsa Siepi di Milano (pp Gd1, 5+m 4000 m, 60.000 €), v níž se o velké sólo pokusil v předešlých třech startech 3x druhý Laldann (Medicean). S Janem Faltejskem v sedle si v první části dostihu vytvořil mnohadélkový náskok, který sice soupeři v polovině dostihu stáhli, ale Laldann dál držel taktovku dostihu. Do cílové roviny ale už vbíhal jako první svěřenec Zdeňka Seménky SKINS ROCK (Skins Game), podporovaný Pavlem Složilem mladším, a navzdory konkurenci výrazně zvučnějším jmen dotáhl vedení až do cíle. Se čtyřdélkovou ztrátou finišoval na druhém místě domácí Namoum (Samum), až třetí skončil druhý z Gran Corsa Siepi v Meranu Beau Saonois (Saonois) a čtvrtý jeho stájový kolega Piton des Neiges. Laldann padl na posledním skoku. 

Tři graded dostihy, tři česká vítězství a dva totální úspěchy

Jak jsme uvedli v úvodu, českým stájím patřily i další tři graded dostihy. Hned první dostih mítinku a též první z pětice graded dostihů Premio Corsa Siepi (pp Gd2, 4, 3600 m, 50.50 €) skončil absolutním úspěchem českých koní nebo přesněji v ČR trénovaných koní ze stáje italského majitele Josefa Aichnera v péči Josefa Váni mladšího. GANGSTER DE CODDES (Secret Singer) s Josefem Bartošem a No Pasaran (Dylan Thomas) s Janem Kratochvílem vbíhali do cílové rovinky hlava-hlava, souboj stájových kolegů však rozhodlo No Pasaranovo méně suverénní zdolání poslední proutěnky, který v cíli na svého soupeře ztrácel 2 1/2 délky. 

Další totální český doběh se odehrál hned v následující steeplechase Premio Staffe D'Oro (Gd2, 4, 3600 m, 33.000 €). V té udával taktovku Lord Dragon (Dragon Dancer) s Janem Faltejskem, zatímco jeho stájového a tréninkového kolegu Pour Vous et Nous (Pour Moi) držel Jan Kratochvíl na konci pole. Zhruba ve třech čtvrtinách dostihu se ale POUR VOUS ET NOUS posunul k čelu, zrychlil tempo, záhy převzal vedení a po červnovém triumfu v proutěnkách Criterium di Primavera (Gd3) získal graded vítězství i ve steeplechase. Raz-dva doběh stáje Scuderia Aichner a trenéra Josefa Váni mladšího doplnil s pětidélkovou ztrátou druhý Lord Dragon, který o 1 1/2 délky odkázal na třetí místo třetrího českého zástupce v dostihu Avestana (New Approach)

Nepřehlédněte: Jak si vedou "čeští" plemeníci ve Francii? O Shamalgana zájem rapidně klesl, o Bathyrhona naopak roste

Prvního graded vítězství se po druhém místě v zářijové Premio Ettore Tagliabue (Gd3) v Meranu dočkal i tříletý RONCAL (Amaron) ze stáje Jiřího Charváta, připravovaný Pavlem Tůmou. Vítěz Zlaté spony tříletých převzal v polovině proutěnek pro tříleté Premio Giulio Berlingeri (Gd2, 3600 m, 44.000 €) pod Janem Faltejskem vedení a s přehledem své tažení dotáhl vítězně do cíle. Šest délek za ním doběhl polský Ever Soleado (Spanish Moon), za nimž doplnila úspěch českých barev Theresie (Footstepsinthesand). (miv)

Záznamy dostihů    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking