Royal rightDva mítinky - v Deauville a v Pise, dnes hostily české zástupce a na obou z nich viděli diváci české vítězství. V Deauville se při prvním startu v českých službách jistě prosadil tříletý ROYAL RIGHT (Frankel) ze stáje Jany Dufkové, v Pise v proutěnkách, taktéž při premiéře pod českou vlajkou, se totéž povedlo pětiletému běloušovi hájícímu barvy Josefa Aichnera MAURICIOVI (Kapgarde).

 
Svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové Royal Right, kterého trenérka pro stáj Jany Dufkové zakoupila minulý měsíc na dražbě v Deauville za 30.000 €, odskakoval po předchozích solidních výsledcích, čítajících 6 umístění ze 7 startů, do Prix du Chemin des Douaniers (maiden, 3, 2500 mAW, 22.000 €, záznam) jako favorit. Ač startoval z boxu s nejnižším číslem, pod vedením Venduly Korečkové se usadil na konci pole, kde strávil podstatnou část dostihu. V oblouku před cílovou rovinou si ale výrazně polepšil pozici, do cílové roviny vbíhal už ve středu pole, pěkným progresem se 170 metrů před cílem ocitl na čele, které o délku před domácím Manzanem (Anodin) jistě uhájil až do cíle. Druhý český zástupce v dostihu Persian Prince (Sir Percy) trenéra Luky skončil osmý.

Luka měl podstatně žhavější želízko v ohni v závěrečném dostihu dne handicapu Prix de l'Atelier des Nympheas (Classe 3, 3+, 1900 mAW, 25.000 €, záznam), do něhož jako favorit nastupoval letos již třikrát ve Francii vítězný Ideal King (Sidestep) stáje Leram. Ve velmi rychlém dostihu (1000 m za 0:56.19) cválal se ztrátou na konci pole, v oblouku zvenčí předvedl na pár metrech neskutečný progres, který se i přes výrazně delší stopu posunul k čelu, v cílové rovině už ale další síly na odražení útoku soupeřů neměl a skončil třetí, 2 1/4 délky od vítězného Ronalda (Scalo).

Nepřehlédněte: Rada nechala poplatky na letošní výši, změnila dělení státních dotací ve prospěch překážek a připravuje metodiku majitelských a chovatelských prémií

Na dotaci dosáhl i Siglo de Oro (Clodovil) trenérky Koplíkové, který v Prix des Estampes Japonaises (Classe 4, 3+, 1900 mAW, 14.000 €, záznam) s Vendulou Korečkovou v sedle získal páté místo, neumístila se jen čtyřletá Anoaster (Anodin), která Prix du Pont Japonais (Classe 3, 3+, 1900 mAW, 16.000 €) doběhla dvanáctá.

Dařilo se i v Pise, a to nejen českým koním, ale i žokejům, konkrétně Janu Faltejskovi a Janu Kratochvílovi, kterým se oběma podařilo zvítězit na domácích koních. Z českých si vedl při své premiéře v barvách Scuderie Aichner pětiletý MAURICIUS (Kapgarde), který pod Pavlem Složilem hezkým finišem o půl délky vyhrál proutěnky Premio Szelvar (4+, 3500 m, 15.000 €, záznam), v nichž třetí skončil jeho stájový kolega Nic Mountain (Mount Nelson) a čtvrtý Ivo (Areion) trenérky Baštové.

Umístil se i další nositel žlutočerných barev Josefa Aichnera Illico Clermont (Lauro), který v proutěnkách pro tříleté Premio Tacito (3500 m, 13.200 €, záznam) doběhl druhý, 11 délek od vítěze. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net