Sendmeastar wissSvatodušní pondělí je ve Francii i Německu státním svátkem, a obě země nabídly bohatý dostihový program, který přilákal řadu koní v českém tréninku. Zatímco v německých blacktype dostizích vyšli naši zástupci naprázdno, z Francie vezou jedno vítězství a několik umístění.

 
Úspěšný den prožila především stáj Pegas, respektive dceřinná Haras de Beaufay, startující se svými koňmi ve Wissembourgu. Francouzská provinční dráha viděla přesvědčivé vítězství do Oaks hlášené SENDMEASTAR (Cloth of Stars - Sedmikraska, Excellent Art) z vlastního chovu majitele Haras de Beuafay, patřící Jiřímu Trávníčkovi, která si z prodejní Prix Garage Meichel Mothern (3, 2150 m, 8.000 €, záznam) udělala dostih pro sebe. Hned po startu se svěřenkyně Dalibora Töröka dostala do vedení a záhy si před soupeři, cválajícími ve velmi vlažném tempu, vytvořila náskok až deseti délek. Ten sice soupeři dokázali zkrátit, ale v cílové rovině Petr Foret v klisnině sedle šetřil metry, zatímco soupeři se posunuli k vnější bariéře, což mu pomohlo uhájil jisté dvoudélkové vítězství. Do Oaks však již nezamíří - po dostihu byla za 9.001 eur prodána.

Tři druhá místa pro Jana Faltejska

Velmi dobře si vedl i šestiletý valach High In The Sky (Manduro - Partoutatou), který s Janem Faltejskem finišoval druhý ve steeplechase Prix HR Constructions (5+, 3900 m, 15.000 €, záznam). V dostihu startoval také In The Box (Jukebox Jury), který si sice v závěru počínal velmi aktivně, ale v oblouku před cílovou rovinou byl ze zdravotních důvodů zadržen. Druhé místo obsadila také Platina (Manduro - Pikardie), taktéž podporovaná Janem Faltejskem, v proutěnkách Prix Tele Video Strasser Drachenbronn (5+, 3800 m, 15.000 €, záznam), zatímco Holly Story (Charm Spirit - Holly Polly) skončila s Petrem Foretem pátá v Classe 4 Prix des Eaux Minerales Celtic (4+, 1350 m, 14.000 €, záznam).

K dvojici druhých míst v sedlech koní Jiřího Trávníčka přidal Jan Faltejsek ještě jedno v sedle Ras El Hanout (Triple Threat), jehož pro Francise Fuchse připravuje jeho žena Alžběta, v proutěnkách Prix Supermarches Match Wissembourg (Classe 4, 4+5, 3400 m, 15.000 €, záznam), v nichž Nanamixa (Gemix) obsadila sedmé místo. 

S prázdnou neodjížděl ani Zdeno Koplík, jehož dva svěřenci startovali v Charillon-sur-Chalaronne. Tříletá Bint Al Jnob (Al Wukair) obsadila čtvrté místo v Classe 3 Prix Sege Maillard (3, 1600 m, 9.500 €, záznam) a Manolla (Tiger Cafe - Michelinka) páté v Prix Charles Giguet (Classe 4, 5+, 1600 m, 8.500 €, záznam).

Blacktype dostihy nad síly českých šampiónů, skvělý závěr Lailaha

Zatímco ve Francii se čeští koně účastnili dostihů na venkovských závodištích, v Německu zamířili do nejvyšší ligy. Platí to především o šampiónu dvouletých hřebců Devil in Pink (Footstepsinthesand), který se s Martinem Laubem v sedle odhodlal měřit síly se silnou mezinárodní konkurencí v klasických Mehl-Mülhens-Rennen - German 2000 Guineas (Gr.2, 1600 m, 153.000 €) v Kolíně nad Rýnem Český šampión do nich odskakoval jako největší outsider a v poli 9 koní skončil bez výraznějšího momentu osmý, dvanáct délek od vítězného francouzského ANGERS (Seabhac), který vyhrál lehce s šestidélkovým náskokem před anglickým Finn's Charm (Kingman).Nedařilo se ani vítězce Jarní ceny klisen a loňské šampiónce dvouletých klisen Salt Mix (Gutaifan), která v listed Grosser Preis der Hannoverschen (3+ kl., 1400 m, 25.000 €) v Hannoveru skončila osmá. V cílové rovině byla sice lehce poškozena jednou ze soupeřek, ale v té době už byla poraženým koněm a její výsledek to příliš neovlivnilo.Přesto i z Německa přišla dobrá zpráva v podobě skvělého výkonu Lailaha (Stormy Jail - Lailah) stáje Lokotrans ve dvojkovém handicapu WALKRO Cup 2023 (3+, 1600 m, 13.000 €), který s nejvyšší vahou v poli rozbalil v závěru drtivý finiš, kterým vybojoval těsné třetí místo, hlavu a krk od vítěze. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net